Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr byl v pátek podle Deníku N zatčen. FAČR uvedla, že policie v sídle asociace na pražském Strahově prováděla od ranních hodin razii, Berbrovo zatčení ale nepotvrdila. Kriminalisté podezřívají celkem 20 osob z korupce a ovlivňování zápasů, 19 lidí bylo zadrženo. 

"Můžeme potvrdit, že od ranních hodin probíhají procesní úkony útvaru Národního centra proti organizovanému zločinu, jehož součástí byla také prohlídka konkrétních nebytových prostor sídla asociace na Strahově. FAČR poskytuje v tuto chvíli maximální součinnost všem složkám Policie ČR a čeká na další pokyny a informace," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

Roman Berbr

Narodil se v roce 1954, v mládí se vyučil mlýnským montérem. Poté vstoupil do Sboru národní bezpečnosti, nejprve jako řidič, poté působil i jako člen kontrarozvědky.

Po revoluci se živil jako fotbalový rozhodčí, od roku 2013 je předsedou Fotbalové asociace České republiky. Je známý jako aktér několika kauz týkajících se českého fotbalu. Například bývalý rozhodčí Antonín Kordula prohlásil, že rozhodčí neřídila ve skutečnosti šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková, ale právě její partner Berbr. Ten od Korduly požadoval omluvu, u Nejvyššího soudu ovšem neuspěl.

Berbr a Damková neuspěli ani se žalobou na někdejšího rozhodčího Tomáše Kovaříka. Dožadovali se omluvy kvůli rozhovoru pro deník Sport, v němž Kovařík v roce 2015 uvedl, že Berbr rozhodčí ovládá a ovlivňuje. I v tomto případě podali dovolání k Nejvyššímu soudu, o kterém zatím není rozhodnuto.

Policejní razie se konala i v sídle Plzeňského krajského fotbalového svazu, jehož předsedou je právě Berbr. "Celý zásah se týká podezření na ovlivňování zápasů nižších fotbalových soutěží především na území Plzeňského kraje," řekl HN zdroj velmi dobře obeznámený s vyšetřováním. 

"Od dnešního dne provádějí policisté na několika místech České republiky úkony trestního řízení, které souvisejí s českým fotbalovým prostředím. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," uvedla policie na Twitteru.

Berbrovo zatčení potvrdily Deníku N dva anonymní zdroje od policie. Místopředseda FAČR má podle nich zároveň být jedním z hlavních podezřelých v případu. 

"Devatenáct osob bylo zadrženo. Trestní řízení je vedeno v souvislosti s činností organizované zločinecké skupiny zabývající se korupcí při ovlivňování výsledků fotbalových zápasů," uvedla v tiskové zprávě Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) státní zástupkyně Daniela Bártíková.

Celkem bylo obviněno dvacet lidí. Sedm z nich je obviněno ze spáchání trestných činů ve prospěch zločinecké skupiny - tři lidé pro podezření z trestných činů zpronevěry a podplácení, další tři pak pro podezření z přijetí úplatku a jeden je obviněný ze zpronevěry, podplácení a přijetí úplatku. Zbylých třináct osob je stíháno kvůli podezření z přijetí úplatku, uvádí tisková zpráva VSZ.

Mezi zadrženými jsou podle Deníku N také sportovní ředitel druholigového Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz a Michal Káník, který figuroval už v minulosti v kauze ovlivňování fotbalových zápasů.

Zatím není jasné, že z čeho přesně kriminalisté podezřívají Berbra. Média místopředsedu FAČR za Čechy dlouhodobě označují za kontroverzní osobu, která má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí.

Případem se zabývá expozitura v Ústí nad Labem a dozoruje ji Vrchní státní zastupitelství v Praze.