Už více než milion lidí si stáhl aplikaci eRouška, která vás upozorní, jestli jste se setkali s pozitivně testovaným na covid-19. Jak eRouška funguje, podle čeho se vyhodnocuje, jaký kontakt je rizikový? Proč někteří lidé dostávají upozornění až s dvoutýdenním zpožděním, a tedy pozdě, či proč systém ohlásí rizikový kontakt i lidem, kteří byli celý den doma? Na tyto otázky jsme se ptali Jana Jirouška z Národní agentury pro komunikaci a informační technologie, který projekt eRouška vede.

Kolik lidí si už stáhlo eRoušku druhé generace?

Ráno to bylo 1,032 milionu stažení.

Sledujete i to, kolik jich je aktivních? Dokážu si představit, že řada lidí si je stáhne, ale pak zase vypne nebo nezapne Bluetooth, bez něhož nemůže fungovat.

Zkoušíme to sledovat, ale není to jednoduché, protože ta aplikace běží na pozadí. Ale je pravda, že si ji lidé často nezapnou a nepodívají se na obrazovku té aplikace, aby si všimli, že neběží. Určitě ji používá míň lidí, než si ji stáhlo, ale nevíme kolik.

A máte aspoň odhad? Tedy že například aspoň polovina z těch, co ji mají, ji aktivně používá?

Počátkem října, když ji mělo stažených méně lidí, jsme to zkoušeli změřit a spočítat. A vyšlo nám, že aktivních bylo přes devadesát procent. Teď, když to narůstá tempem o 170 tisíc denně, nevím. To teprve zhodnotíme.

Pokud testy prokážou, že je člověk nakažený, dostane speciální kód, který zadá do eRoušky. Jak ho dostane? Automaticky, nebo musí sám požádat hygienu?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.