Už více než milion lidí si stáhl aplikaci eRouška, která vás upozorní, jestli jste se setkali s pozitivně testovaným na covid-19. Jak eRouška funguje, podle čeho se vyhodnocuje, jaký kontakt je rizikový? Proč někteří lidé dostávají upozornění až s dvoutýdenním zpožděním, a tedy pozdě, či proč systém ohlásí rizikový kontakt i lidem, kteří byli celý den doma? Na tyto otázky jsme se ptali Jana Jirouška z Národní agentury pro komunikaci a informační technologie, který projekt eRouška vede.
Kolik lidí si už stáhlo eRoušku druhé generace?
Ráno to bylo 1,032 milionu stažení.
Sledujete i to, kolik jich je aktivních? Dokážu si představit, že řada lidí si je stáhne, ale pak zase vypne nebo nezapne Bluetooth, bez něhož nemůže fungovat.
Zkoušíme to sledovat, ale není to jednoduché, protože ta aplikace běží na pozadí. Ale je pravda, že si ji lidé často nezapnou a nepodívají se na obrazovku té aplikace, aby si všimli, že neběží. Určitě ji používá míň lidí, než si ji stáhlo, ale nevíme kolik.
A máte aspoň odhad? Tedy že například aspoň polovina z těch, co ji mají, ji aktivně používá?
Počátkem října, když ji mělo stažených méně lidí, jsme to zkoušeli změřit a spočítat. A vyšlo nám, že aktivních bylo přes devadesát procent. Teď, když to narůstá tempem o 170 tisíc denně, nevím. To teprve zhodnotíme.
Pokud testy prokážou, že je člověk nakažený, dostane speciální kód, který zadá do eRoušky. Jak ho dostane? Automaticky, nebo musí sám požádat hygienu?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.