Rektor ČVUT Vojtěch Petráček, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal nebo datový vědec Petr Ludwig, který se specializuje na datové modely. Ti všichni spolu s dalšími vědci podepsali výzvu, ve které upozorňují, že zářijová opatření nefungovala nebo nebyla dodržována správně. Přetížení zdravotnického systému je již prakticky nevyhnutelné. U malých nemocnic jde o dny, u velkých o týdny. Vyzývají proto obyvatele k dobrovolnému dodržování sady základních opatření.

Výzvu podepsali

●   doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., rektor ČVUT, částicový fyzik.

●   MUDr. Petr Smejkal, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Praha.

●   doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum, biochemik.

●   doc. Jakub Steiner, Ph.D., ekonom v Centru pro teoretická studia UK a AV, na Cerge-Ei, a na Edinburské univerzitě.

●   Ing. Vladimír Ždímal, Dr., CSc., vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR.

●   Ing. Petr Ludwig, datový vědec, specializace modelování a simulace komplexních systémů.

●   Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult., jaderná inženýrka a místostarostka obce Pyšely.

1) Osobní lockdown

Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například pokud potřebujete pečovat o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.

2) Roušky i venku mezi lidmi

Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dvou metrů. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu – miniaturních částeček poletujících volně vzduchem. Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky.

3) Berte situaci vážně

Nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na serveru manipulatori.cz).

4) Jednat musíme okamžitě

To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých.

Česko jako odstrašující příklad

Datové modely potvrzují, že počet nových případů i hospitalizovaných osob roste exponenciálně. Jen během pondělí bylo hospitalizováno téměř 400 lidí. Odborníci podepsaní pod výzvou zdůrazňují, že na základě dostupných studií a analýz je nejúčinnější zejména první a druhý bod. Pokud se lidé nezačnou chovat jinak, může podle odhadů do konce roku zemřít o pět až 15 tisíc lidí více nad rámec dlouhodobého průměru.

Česká republika by se tak velmi brzy mohla stát podobným odstrašujícím příkladem jako Itálie či New York. "Existuje riziko, že lékaři budou muset rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne," dodávají vědci.

Výzva tak podporuje doporučení hygieniků dodržovat základní hygienická pravidla pod zkratkou 3R – kromě nošení roušek je to pravidelné mytí rukou a dodržování dvoumetrových rozestupů.

V Česku ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíce za jediný den od začátku epidemie. Dosavadní maximum z pátku bylo o 927 nižší. Aktuálně nemocných je přes 77 tisíc. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je 2678 pacientů s koronavirem.

Od 1. března se novým typem koronaviru v Česku infikovalo více než 139 tisíc lidí, z toho 68 531 od začátku října. Necelá polovina ze všech nemocných se už uzdravila.

S prokázaným koronavirem dosud zemřelo 1172 lidí. Ve středu jich umřelo 35, v úterý o 10 více a v pondělí 58, dosud nejvíc za jeden den. Od začátku měsíce stoupl počet úmrtí o 501 případů, což je dvakrát více než za celé září.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, případně jsou úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 2678 pacientů s koronavirem. Stav 518 z nich je těžký.

Ludwig: Míříme k lockdownu, už nemáme na výběr. Máme horší čísla, než kdy měla Itálie

Ludwig: Míříme k lockdownu, už nemáme na výběr. Máme horší čísla, než kdy měla Itálie