Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz získaly usnesení, kterým brněnský krajský soud rozhodl o propuštění expolitika ANO Jiřího Švachuly z vazby. Soudkyně Jaroslava Bartošová v něm například píše, že "vzhledem ke Švachulovu předchozímu způsobu života" neměl soud důvod pochybovat o jeho slibu - že po propuštění neuteče ze země. A to přesto, že na jeho plány uprchnout do Švýcarska či Turecka upozorňovali policisté. Státní zástupce se proti její argumentaci tvrdě ohrazuje. Jak již HN minulý týden uvedly, policie navíc prověřuje, zda Švachulovi neusiluje někdo o život. Švachula dosud proti nikomu nevypovídal a obvinění z korupce popírá. 

Někdejšímu místostarostovi městské části Brno-střed za ANO Švachulovi hrozí až šestnáct let vězení za manipulace stamilionových veřejných zakázek. Od loňského policejního zásahu sedí ve vazbě. Už více než rok a půl. Přesto se dodnes k ničemu trestnému nepřiznal. Na rozdíl od části dalších obžalovaných, kteří dle policie manipulovali zakázky s ním.

Nyní se ale pro Švachulu objevila reálná naděje, že se přesto ocitne na svobodě. A to uprostřed svého procesu. Jak HN jako první informovaly, brněnský krajský soud totiž před týdnem nečekaně rozhodl, že není důvod Švachulu dále držet ve vězení. Zatím nepravomocně. Hospodářské noviny a Aktuálně.cz získaly písemné zdůvodnění soudkyně.

Stejná žena má na stole i samotnou korupční kauzu Stoka, v níž je vlivný expolitik ANO souzen jako hlavní postava. V minulosti mu vazbu opakovaně prodlužoval kolega Bartošové z městského soudu a potvrdil ji Vrchní soud v Olomouci.

"Na jednu stranu je sice obžalovaný trestně stíhán pro mimořádně závažnou trestnou činnost a ohrožen sazbou odnětí svobody v trvání 10,5-16 let, ale na druhou stranu se jedná o trestnou činnost majetkového charakteru. Obžalovaný, podle předběžného názoru nalézacího soudu i skutkových zjištění vyplývajících z obsahu spisového materiálu, nebyl dosud soudně trestán a především není mimořádně společensky nebezpečnou osobou typu pachatele násilných trestných činů, kterého by bylo nutno již v průběhu řízení důsledně izolovat od ostatních členů společnosti," napsala mimo jiné Bartošová v odůvodnění s tím, že další ponechání Švachuly ve vazbě by porušovalo jeho ústavou daná práva.

Jak už HN a Aktuálně.cz zmapovaly, Švachula sice zatím v Česku soudně trestán nebyl, paralelně je ale stíhaný ještě ve druhé kauze - policií nazvané Krov. V té jde o vynášení informací z utajených policejních databází, které torpédovalo vyšetřování závažných kauz elitních policejních útvarů.

Při domovní prohlídce u něj detektivové nalezli lustrace na jméno jeho dobrého přítele a bývalého spolustraníka z hnutí ANO Richarda Mrázka. Ten měl v předchozím volebním období v gesci na magistrátu jako náměstek primátora Petra Vokřála (ANO) investice a tím i veřejné zakázky.

Dle deníku Právo byl navíc Švachula odsouzený za jízdu v opilosti několik měsíců před loňským policejním zásahem.

O tom, že ho chce pustit, rozhodla soudkyně nečekaně. Jen pár minut potom, co minulý týden skončilo jedno ze soudních stání kauzy Stoka.

Soudkyně dále píše, že jediným důvodem, proč by mohla držet Švachulu ve vazbě, je riziko jeho útěku. Policie a státní zastupitelství na riziko upozorňují opakovaně.

Policie: Může utéct do Turecka či Švýcarska

"Obžalovaný v minulosti projevil svou připravenost vycestovat mimo území ČR, a to do Švýcarska, kde chtěl zařídit a provozovat galerii. Šetřením bylo dokonce zjištěno, že obžalovaný měl převést větší množství finančních prostředků do Turecka," odkazuje usnesení soudu na předchozí zjištění policistů.

Soudce Městského soudu v Brně Libor Hanuš, jenž o prodlužování Švachulovy vazby rozhodoval v minulosti, na to, že existuje riziko Švachulova útěku do zahraničí, upozorňoval opakovaně. Jeho předešlá usnesení mají HN k dispozici. Vyplývá z nich, že policisté mluvili se svědkem, který je informoval o Švachulových cestách do Turecka.

"Osoba k tomuto doplnila, že ví, že si měl najmout řidiče, který měl z České republiky do Turecka fyzicky převézt větší množství finanční hotovosti, kterou zde pak obviněný uložil. Má se jednat o hotovost pocházející z trestné činnosti a záměrně ji měl obviněný uložit právě v Turecku, protože Turecko není stát, který je členem Evropské unie," psal v dokumentu soudce Hanuš.

Peníze z Turecka byly podle vyšetřovatelů Švachulovou pojistkou pro případ, že by ho začala vyšetřovat policie. "V případě, že by měl obviněný pocit, že je prověřovaný nebo že se o jeho osobu více zajímají orgány činné v trestním řízení, chtěl utéct do zahraničí, konkrétně do země mimo Evropskou unii, a využívat tam finanční prostředky uložené v Turecku," upozorňoval soudce v dokumentu.

Mám malého syna a nemám pas, argumentoval Švachula

Švachula ale soud o tom, že ho může propustit, přesvědčil tím, že na něco takového nemá platný cestovní pas ani peníze a chce být blízko svého malého syna.

Policisté Švachulovi už zabavili dvanáctero luxusních hodinek (troje v hodnotě přes milion korun) nebo veterán Mercedes-Benz. Obstavili mu také nemovitosti a účet jeho dvaasedmdesátileté matky Ludmily. Na něj chodily desítky milionů korun, které dle detektivů patří Švachulovi. Zároveň chce složit písemný slib, že neuprchne, a dostane elektronický náramek, který bude sledovat jeho pohyb.

JIŘÍ ŠVACHULA ALIAS BÁSNÍK GEORGE

◼ Podnikatel a expolitik Jiří Švachula (53) ovládal brněnskou vinotéku Garage Wine a Galerii Aspekt. Právě tam detektivové nalezli za rámem jednoho z obrazů schovaný jeden milion korun. Další peníze Švachula dle kriminalistů ukrýval v Turecku či na účtu své matky. Tam před třemi roky přistála částka 20 milionů, kterou Švachula získal za prodej energetické firmy Rouchovanská sluneční. Jak upozornila MF Dnes, na matčin účet chodily rovněž platby od podnikatelů blízkých prezidentu Miloši Zemanovi.

◼ Kromě peněz policisté Švachulovi zabavili i dvanáctero luxusních hodinek (troje v hodnotě přes milion korun) nebo veterán Mercedes-Benz.

◼ Blízké vazby měl nejen s vedením ÚOHS, ale i s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Komunikace, kterou mají HN k dispozici, ukazuje, jak spolu dvojice přes šifrovanou aplikaci řešila například rozbitý rám Benešova obrazu či si domlouvala schůzky v Praze. Beneš Švachulu oslovoval "kamaráde".

◼ Právě Nadace ČEZ věnovala v roce 2013 půl milionu Švachulově Nadaci Aspekt na výstavu soch. O rok později jí poslala 400 tisíc korun záložna Creditas (dnes banka) českého miliardáře Pavla Hubáčka. V bytě jeho zaměstnance, jak upozornil deník Právo, bydlel druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tomu Švachula zprostředkovával na ÚOHS schůzky. Faltýnek letos byt od Salajkovy společnosti koupil. 

◼ V odposleších je Švachula zmiňován jako "básník". V minulosti se věnoval výtvarné činnosti pod uměleckým jménem George.

Toto jméno používal i v šifrované komunikaci.

◼ V souvislosti s korupční kauzou Brna-střed sedí od března minulého roku ve vazbě a až do zahájení procesu letos v září odmítal vypovídat. U soudu řekl, že nikdy žádné zakázky nemanipuloval. Hrozí mu 16 let vězení. 

"Vzhledem k dosavadnímu přístupu obžalovaného k trestnímu řízení, jakož i vzhledem k předchozímu způsobu života, neměl soud důvod pochybovat o tom, že obžalovaný slib míní vážně," napsala soudkyně. Ta navíc zdůraznila, že držet Švachulu ve vězení by bylo problematické i vzhledem k očekávané délce jeho procesu. "Objektivně nelze předpokládat, že by v zákonné lhůtě dvou let od podání obžaloby byla věc pravomocně skončena," uvedla soudkyně. Spis má dle ní 20 tisíc stran, 40 svědků vyslechla policie, dalších 80 osob podalo vysvětlení a znalci vypracovali na 15 znaleckých posudků.

Státní zástupce ale proti rozhodnutí soudu protestuje. "S rozhodnutím nesouhlasím a podal jsem si stížnost, ve které jsem odkázal na předchozí rozhodování soudů o vazbě Jiřího Švachuly, které alternativy vazby nepřipouštěly a poukazovaly na výjimečnost tohoto případu," řekl redakci dozorující žalobce Radek Mezlík z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Švachula zatím vazební věznici neopustí. Mezlíkova stížnost má odkladný účinek. Rozhodovat o ní bude Vrchní soud v Olomouci, který v minulosti naopak Švachulovi vazbu potvrdil.

Policie má podezření, že Švachulovi hrozí riziko likvidace

O propuštění Švachuly přitom soud rozhodl v době, kdy policie nasadila u procesu mimořádná bezpečnostní opatření. Expolitika městské části, kterého do té doby vodili k soudu řadoví příslušníci Vězeňské služby, začala až do soudní síně eskortovat speciální jednotka se samopaly. Švachula pod sako dostal neprůstřelnou vestu a zakuklenci zůstávali v soudní síni rozestavění po celou dobu jednání soudu.

HN a Aktuálně.cz se pokoušely zmapovat, proč ke zpřísnění bezpečnostních opatření došlo. Státní zástupce Mezlík to komentovat nechce. Jak již HN informovaly, policii oslovili dva na sobě nezávislí svědci, kteří tvrdí, že by se Švachulu mohl pokusit někdo zlikvidovat. Přesný původ hrozby není jasný.

Někdejší vlivný politik ANO až doteď mlčí. Pokud by se rozhodl mluvit, detektivové NCOZ si od toho slibují zásadní informace. Manipulace zakázek na radnici Brno-střed, kvůli kterým je Švachula nyní u soudu, jsou totiž jen malou výsečí kauzy Stoka, kterou policie doteď prověřuje.

Švachula je klíčový pro miliardové kauzy

Figuruje například v kauze mýto, ve které jsou druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek spolu s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem podezřelí z korupce. Podle vyšetřovatelů se Rafaj s Faltýnkem domlouvali na tom, jak tendr na mýtný systém zmanipulovat tak, aby jej získala společnost Kapsch. Jejich schůzku zprostředkoval právě Švachula.

Dobrý známý šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a jeho syna Švachula také na policejní nahrávce rozebírá odvádění provizí "Efkům" z brněnských veřejných zakázek. Že by tomu tak skutečně bylo, Švachula, který až dosud u soudu mlčel, u samotného líčení v předpřipraveném prohlášení důrazně popřel.

Prý se jen bál druhého účastníka schůzky - podnikatele Samana El-Talabaniho, který je dnes v kauze Stoka klíčovým spolupracujícím obviněným. Švachula prý mluvil, přikyvoval mu a aktivně na něj reagoval proto, aby se ho zbavil. Talabani jej podle jeho slov vydíral.

"Na té schůzce v roce 2016 v IBC jsem se mu snažil neodporovat. Věděl jsem, čeho je schopný - snažil jsem se s ním mírně rozejít a hrál jsem jeho hru, jeho verzi jsem mu odkýval," vyjádřil se k předmětným nahrávkám Švachula.

Ten v zaznamenaném rozhovoru mimo jiné mluvil o Efkách. Poté, co mu Talabani řekl, že o něm další obviněný podnikatel Ivan Trunečka roznáší "lži", že "dal Faltýnkům 30 procent místo dohodnutých padesáti".

"Sám říkáš, že říkají lidé o mně, že jsem někomu já něco ztopil. Já jsem nikomu nic neztopil. Ani Efkovi starýmu, ani Efkovi mladýmu," bránil se Švachula, že by kohokoliv připravil o peníze. Právě starým a mladým Efkem skupina označovala otce a syna Faltýnkovy.

Jak HN a server Aktuálně.cz v únoru popsaly, Švachula je rovněž s Rafajem, který mezitím k 1. listopadu rezignoval, a téměř celým vedením úřadu podezřelý z korupce v souvislosti s činností antimonopolního úřadu. Vyšetřovatelé mají podezření, že Švachula, jehož Rafaj jmenoval do svého poradního orgánu - jedné z rozkladových komisí úřadu - manipuloval s nejvýše postavenými úředníky z ÚOHS například zakázky brněnského dopravního podniku.