Senátní volby letos vyhráli Starostové. Ovládli finále, budou mít nejsilnější klub a tím i právo nominovat budoucího předsedu horní komory.

Vládní strany v senátních volbách citelně oslabily hlavně propadem ČSSD. Z nynějších 20 senátorů jim zbude v jednaosmdesátičlenném Senátu jen devět.

Noví senátoři

STAN

Zbyněk Linhart (Děčín)

Miroslav Plevný(Cheb)

Ivo Trešl (Louny)

Petr Štěpánek (Příbram)

David Smoljak (Praha 9)

Jan Sobotka (Trutnov)

Pavel Kárník (Kolín)

Karel Zitterbart (Vyškov)

Marek Ošťádal (Olomouc)

Helena Pešatová (Frýdek-Místek)

ODS

Lumír Aschenbrenner (Plzeň-město)

Tomáš Fiala (Strakonice)

Miroslava Němcová (Praha 1)

Roman Kraus (Brno-město)

Ondřej Šimetka (Ostrava-město)

KDU-ČSL

Josef Klement (Žďár nad Sázavou)

Jitka Seitlová (Přerov)

Josef Bazala (Uherské Hradiště)

Senátor 21

Václav Láska (Praha 5)

Tomáš Goláň (Zlín)

TOP 09

Jan Grulich (Rychnov nad Kněžnou)

Tomáš Třetina (Znojmo)

ANO

Ondřej Feber (Karviná)

Hradecký demokratický klub

Jan Holásek (Hradec Králové)

Piráti

Adéla Šípová (Kladno) 

SLK

Jiří Vosecký (Česká Lípa)

Svobodní

Jaroslav Chalupský (Pelhřimov)

ČSSD v letošních senátních volbách neobhájila ani jeden z deseti mandátů. Zbyli jí jen tři senátoři, což k vlastnímu senátorskému klubu nestačí.

Senát opustí i nejdéle sloužící senátor Milan Štěch (ČSSD), který v něm nepřetržitě zasedal od roku 1996. Ve volebním obvodu Pelhřimov ho porazil Jaroslav Chalupský (za Svobodné).

Hnutí STAN a SLK získaly dohromady 11 senátorů z 27 možných. Prosadilo se všech 10 jejich finalistů a Zbyněk Linhart (za STAN) získal mandát už v prvním kole voleb před týdnem. Za ODS bylo zvoleno pět kandidátů, za KDU-ČSL tři. Z kandidátů vládní koalice uspěl jen Ondřej Feber z hnutí ANO na Karvinsku.

"Hnutí ANO se nikdy nedaří ve volbách do Senátu, takže to pro mě není žádné překvapení," konstatoval Andrej Babiš. Doufá, že Senát nebude místem opozice, které a priori odmítá všechno, co navrhuje vláda.

"A pokud by předsedou nebyl dále Miloš Vystrčil, doufejme, že to bude člověk, který bude chtít spolupracovat s vládou, a ne dělat politiku," řekl.

Volbami zdvojnásobili své senátní zastoupení TOP 09 a Piráti. Piráti budou mít dva senátory, které navrhli, TOP 09 čtyři. Na znovuzvolení dosáhli oba finalisté hnutí Senátor 21. Po jednom senátorovi budou mít nově Svobodní a Hradecký demokratický klub.

Nejsilnější frakci by měli mít podle výsledků voleb Starostové společně s TOP 09, a to 28 členů. V klubu ODS by mělo být nejméně 21 senátorů. Klub KDU-ČSL by si měl zachovat 12 členů. Čtvrtou nejpočetnější frakcí by měl být i s pirátskými senátory Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 se sedmi členy. Klub ANO by měl být šestičlenný.

Početní složení frakcí ovšem ovlivní i to, zda se k nim v rámci povolebních vyjednávání připojí v případě zvolení některý ze zástupců menších uskupení.

"Hnutí STAN se zapisuje na českou politickou mapu, vypadá to, že budeme mít největší senátorský klub. V situaci, kdy premiér a prezident národ děsí, je to obrovská zodpovědnost," řekl v ČT předseda Starostů Vít Rakušan.

Podle předsedy ODS Petra Fialy získaly opoziční strany v Senátu silný mandát. Voliči se otočili zády k vládním stranám, řekl. ODS bude podle něj s hnutím STAN jednat o křesle šéfa pro končícího předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Kromě Štěcha mandát neobhájili ani šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (původně za ČSSD, nyní Za občany), ani předseda evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) a ani miliardář Ivo Valenta (za Soukromníky).

Senátorkou nebyla zvolena ani někdejší disidentka a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelené). Návrat do horní komory se přes podporu TOP 09, ODS a STAN nezdařil řediteli Knihovny Václava Havla Michaelu Žantovskému, v Praze 5 ho porazil Václav Láska z klubu Senátor 21. V prvním kole měl přitom Žantovský 39,63 procenta hlasů a Láska 37,44 procenta.

Podle očekávání v senátních volbách uspěla Miroslava Němcová (ODS) nebo Pirátka Adéla Šípová, která převezme štafetu nejmladší senátorky. Ze staronových senátorů se prosadil například David Smoljak.

Účast v letošním finále senátních voleb byla čtvrtá nejnižší v historii, hlasovat přišlo 16,74 procenta voličů.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
22:56
On-line reportáž končí

Děkujeme, že jste nás sledovali. Pro dnešek on-line reportáž končí.

Dobrou noc.

20:13
Politolog: Senát může být místem volebních bitev bloků opozice

Senát se v novém složení může stát místem vzájemných volebních bitev případných dvou opozičních bloků pro sněmovní volby. ČTK to řekl politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze. Podle jeho kolegy Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci nebude vliv senátních voleb, ve kterých vládní strany utrpěly drtivou porážku, na celostátní politiku velký, protože opoziční role Senátu se jen posílí a umocní.

Podle Mrklase skončila jedna éra Senátu, což symbolicky ukazuje porážka Milana Štěcha (ČSSD), který v Senátu zasedal od jeho vzniku v roce 1996. Zároveň s ním končí éra sociální demokracie, protože žádný sociálnědemokratický senátor nebyl zvolen, poznamenal Mrklas. Poukázal na to, že neuspěli ani kandidáti, kteří byli v minulosti členy ČSSD a nyní kandidovali samostatně.

19:44
Nová senátorka z obvodu Kladno
19:38
Půjdu si zažádat o důchod, říká po debaklu ČSSD Milan Štěch

Mezi poraženými je i nejdéle sloužící senátor vůbec, Milan Štěch, poslední politik, který byl v Senátu od jeho vzniku v roce 1996. Tentokrát však ve volebním obvodu Pelhřimov prohrál s kandidátem Svobodných Jaroslavem Chalupským. V rozhovoru pro HN bezprostředně po sečtení hlasů druhého kola voleb říká, že skončí v čele předsednictva ČSSD.

18:39
ČSSD ztratí po senátních volbách miliony, polepší si hlavně STAN

Letošní senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD, která přijde o miliony korun. Nejvíce si naopak polepší pokladna hnutí STAN.

Strany a hnutí dostávají od státu ročně 900 000 korun za zákonodárce. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.

Sociální demokraté přijdou o devět milionů korun za rok. Starostové a nezávislí si polepší o více než šest milionů korun.

Více peněz od státu poplyne například do stranického rozpočtu ODS, TOP 09, SEN 21 a Pirátů. Pohorší si KDU-ČSL a Zelení. Soukromníci už nedostanou nic, naopak jeden příspěvek budou nově čerpat Svobodní.

18:35
Nejvíce hlasů dostal z nových senátorů Kárník, nejmíň Feber

Nejvíce hlasy byl v letošním finále zvolen senátorem Pavel Kárník (za STAN). Na Kolínsku ho podpořilo 15 197 lidí. Nejméně hlasů potřeboval k vítězství Ondřej Feber (ANO) na Karvinsku, a to 3412. Nižší podporu měli už jen dva finalisté. Nejtěsnějším rozdílem vyhrál finále Karel Zitterbart (za STAN) na Vyškovsku. Získal 8231 hlasů, což bylo 50,08 procenta, a svého soupeře porazil pouze o 27 hlasů.

Kárník naopak zvítězil s největším náskokem (o 11 274 hlasů) a získal si nejvíce voličů i procentuálně (79,48 procenta).

Z poražených finalistů dostal nejvíce hlasů Michael Žantovský (za TOP 09) v Praze 5. Podpora 12 028 by mu stačila na vítězství v 18 jiných obvodech, kde se hlasovalo. Nejméně hlasů z finalistů obdržela starostka Velké Hleďsebe Jaroslava Brožová Lampertová (ANO) na Chebsku. Volilo ji 3091 lidí. Nevyhrála ani ve své obci.

17:53
Štěch: Jsem zklamaný, děkuji voličům, kteří mi byli věrní

Dnešní prohru v senátních volbách na Pelhřimovsku po úspěšném prvním kole volby označil sociální demokrat Milan Štěch za zklamání. Nejdéle sloužící český senátor končí po 24 letech v horní komoře Parlamentu. Za Jaroslavem Chalupským (za Svobodné) zaostal ve 2. kole téměř o pět procent. Hlasů dostal Štěch podstatně méně než před týdnem. Voliče podle něj mohla odradit i obava z nemoci covid-19. Je také známo, že si teď značka sociální demokracie nestojí dobře, řekl.

"Jsem zklamaný, to je jasné, ale nemohu opomenout poděkovat svým voličům, dlouhodobým voličům," uvedl dosavadní místopředseda Senátu a doplnil, že pro něj dneškem skončila jedna éra. "Nevím, jestli se ještě něčemu podobnému budu věnovat. V tuto chvíli bych řekl, že spíše ne," řekl. Čas teď chce víc využívat pro rodinu a své koníčky. "Teď si půjdu vyřídit důchod," dodal šestašedesátiletý politik.

Ve druhém kole dostal Štěch od voličů zhruba o 3900 hlasů méně než v prvním kole. "Nevím, co je příčinou. Asi to, že ty volby nepovažují za tak důležité, možná že také je včera (v pátek) drobet odradilo to, že předseda vlády prohlásil v souvislosti s pandemií, s covidem, zůstaňte doma, nikam nechoďte. Možná, že to vzali doslova," míní Štěch. Lidé podle něj už třeba také zapomněli na to, že výrazně odmítal vstup ČSSD do nynější vlády s hnutím ANO.

17:49
Piráti jsou spokojeni se svým posílením v Senátu

Piráti jsou po volbách do Senátu spokojeni s rozšířením počtu svých zástupců o Adélu Šípovou a také s úspěchem dalších kandidátů, které ve druhém kole veřejně podporovali, řekla dnes novinářům místopředsedkyně strany Olga Richterová. Za Piráty v Senátu působí ještě Lukáš Wagenknecht. Před rozhodováním o předsedovi horní komory chtějí pirátští zástupci počkat na návrhy kandidátů, které předloží silné kluby.

Advokátka Adéla Šípová kandidovala za Piráty ve volebním obvodu Kladno a ve druhém kole porazila s více než 67 procenty hlasů Petra Bendla z ODS. Ve funkci se chce věnovat zejména tématu řešení dluhových pastí, ochraně životního prostředí a transparentnosti při nakládání s veřejnými prostředky. Při působení v horní komoře Parlamentu se přidá do senátorského Klubu pro liberální demokracii vedeného dalším dnes úspěšným kandidátem Václavem Láskou (SEN 21). V něm působí i další pirátský senátor Wagenknecht. Šípová také uvedla, že chce brzy dokončit svůj vstup do Pirátské strany.

17:46
Volební účast
17:35
Hamáček: ČSSD bere senátní volby jako jednoznačnou prohru

ČSSD bere senátní volby jako svou jednoznačnou prohru, uvedl dnes v tiskové zprávě předseda sociálních demokratů a vicepremiér Jan Hamáček. Na výsledku kandidátů se podle něj podepsala mimo jiné nízká účast, protože pro voliče strany nejsou senátní volby tak důležité jako pro voliče opozičních subjektů. Hamáček věří, že ČSSD má světlejší budoucnost.

ČSSD v letošních senátních volbách neobhájila ani jeden z deseti mandátů. Zbyli jí jen tři senátoři, což nestačí k vlastnímu senátorskému klubu. "Volby bereme jako jednoznačnou prohru. Podobně jsme skončili také v roce 2004. Naši kandidáti kampaň neošidili a víme bohužel, že pro naše voliče není Senát tak důležitý jako pro voliče opozice. Rozhodla jejich disciplinovanost a motivace," uvedl Hamáček.