Jedna z jejich prvních cest po otevření hranic mířila do Štrasburku, kde chtěla na vlastní oči vidět Evropský soud pro lidská práva. A podle svých slov se hned zamilovala do způsobu, jakým rozhoduje. Od konce příštího roku by na něm současná ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková sama chtěla působit – přihlásila se do výběrového řízení, které hledá nástupce současného českého zástupce Aleše Pejchala. V rozhovoru pro HN mluví o tom, proč je štrasburský soud tak důležitý, proč se sama stala soudkyní, jaké její případy jí nejvíce zůstaly v paměti, i o tom, co dělá pro to, aby v rozhodujících pozicích tolik nepřevažovali muži nad ženami.

Minulý týden jste veřejně oznámila, že chcete usilovat o místo českého zástupce u Evropského soudu pro lidská práva, které se uvolní od listopadu 2021. Co vás do Štrasburku láká?

Jsem fanynkou tohoto soudu od roku 90. Tehdy jsem se tam – dva roky po ukončení školy – vydala stopem. Byla to jedna z mých prvních cest na západ a já chtěla vidět, jak Evropský soud pro lidská práva vypadá. Koupila jsem si tam sbírku rozhodnutí, kterou dal dohromady Vincent Berger. Ten tam měl, ještě v předinternetové době, na starosti shromažďování judikatury. Když jsem si vybraná rozhodnutí soudu přečetla, tak jsem se zamilovala do způsobu, jakým rozhoduje. Protože na jednu stranu je to analytický a systémový styl práce, jak jsme zvyklí z německé právní vědy, ale současně je rozhodování založeno na lidských příbězích, což je zase typické pro anglosaský způsob vyprávění o právu.

Zdá se, že ten způsob je vám blízký, protože se o vás mluví i jako o soudkyni příběhů…

Soudní rozhodnutí nemůže být napsáno jinak, než jako lidský příběh, neboť právě o něm je soudem rozhodováno. Nejen aby byl pochopen, ale také aby to rozhodnutí bylo přesvědčivé a srozumitelné…

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.