Hospodářské noviny a Aktuálně.cz přinášejí seznam stovek Čechů, které čínská firma Zhenhua zahrnula do své databáze. Čínské armádě i tajným službám profily prominentů nabízí k "vedení hybridní války a rozvratu Západu". Shromažďuje přitom třeba i data o synovi předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, šéfovi ČEZ Danielu Benešovi, politicích, diplomatech či jejich dětech. Obnovit se podařilo jen zhruba desetinu dat.
Čínský armádní dodavatel sbírá data o stovkách Čechů. Petříček o tom chce jednat s partnery v EU a NATO
Když mezinárodní škola ve vietnamské Hanoji vloni zápiskem na svém blogu vítala studenty do nového školního roku, připojila i krátké medailonky rodičů, kteří s chodem instituce pomáhají. Češka Pavla Jarkulischová, která v radě školy zastupuje rodiče středoškoláků, v něm mimo jiné zmínila, že její manžel David pracuje na české ambasádě. Na internetu volně zveřejněné informace měly sloužit k tomu, aby se rodiče lépe poznali.
Čínská firma Zhenhua Data Technology, která se chlubí úzkým napojením na armádu komunistické mocnosti a její tajné služby, je ale využila ještě jinak. Jméno Jarkulischové "nasála" do databáze profilů 2,4 milionu prominentů z celého světa, o níž firma tvrdí, že pomůže "k velké obrodě čínského národa". Zároveň inzeruje, že umí pomoci s šířením dezinformací a vyvoláváním konfliktů na Západě. Jde sice o veřejně dostupná data, profily ale dle expertů mohou pomoci lepšímu cílení čínských špionážních operací nebo shromažďování dat, která v budoucnu mohou být pro takto vedené cíle kompromitující. Ke jménům politiků, pracovníků bezpečnostních složek či podnikatelů automatizované systémy Zhenhuy i za dohledu operátorů přiřazují především veřejně dostupné fotografie, odkazy na profily na sociálních sítích, mediální zmínky či analyzují příspěvky, které "zájmové osoby" publikují.
Díky whistleblowerovi databáze unikla a nyní ji sdílí skupina médií, mezi nimiž je Australian Financial Review, britský Daily Telegraph, kanadský Globe and Mail, indický Express nebo americký Washington Post. Aktuálně.cz analyzuje na sedm stovek českých záznamů.
Jarkulischová v nich byla zařazena do skupiny nazvané "Relative or Close Associate" neboli příbuzný či blízký spolupracovník. Jejího manžela, ekonomického radu české ambasády v Hanoji, zase Číňané evidují v kolonce "Politically Exposed Person" čili politicky exponovaná osoba. Vysoce postavený diplomat zastupuje v hlavním městě Vietnamu ekonomické zájmy Česka. O českou diplomacii se čínská firma zajímala podrobně. Shromáždila údaje o zaměstnancích Ministerstva zahraničí ČR, diplomatech a jejich příbuzných po celém světě a také o exministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD).
Právě na evidenci desítek příbuzných českých prominentů je patrné, že čínská firma si dala s databází velkou práci. Aktuálně.cz mělo v řadě případů problémy rodinné vztahy veřejně na internetu dohledat. Těžko jsou výsledkem automatizovaného sběru.
Monitoring dětí vlivných členů Nejvyššího kontrolního úřadu
Jak se jmenuje syn člena kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Daniela Reisiegela, je na internetu k nalezení jen v posledním odstavci článku radničních novin Prahy 3 z roku 2009, kde se představuje jako kandidát ODS do parlamentních voleb. Dnes Reisiegel jako funkcionář NKÚ provádí detailní kontroly těch nejvlivnějších státních institucí. Čínský armádní dodavatel zase může monitorovat jeho syna například na sociálních sítích, protože mu ve své databázi vytvořil k tomu určený profil.
O vlivný Nejvyšší kontrolní úřad, u něhož se při kontrolách sbíhá řada vysoce důležitých informací, se Číňané zajímali ve více případech. I když se expertům z firmy Internet 2.0, která uniklou databázi zpracovávala, podařilo obnovit jen zhruba desetinu záznamů, redakce dohledala ženu dalšího člena kolegia NKÚ Adolfa Beznosky, jednoho současného člena a dalšího, kterému mandát skončil.
Na své dnes již vypnuté webové stránce se Zhenhua označovala za pionýra ve využití velkého množství dat pro hybridní válku. Zároveň prohlašovala, že cílí na přenesení konfliktů, které se odehrávají v sociálních médiích, do "reálného prostředí". To podle ní povede na Západě k bojům mezi státem a společností nebo mezi jednotlivými společenskými skupinami. Ve vysokých počtech Číňané hromadí údaje o českých politicích. Mezi monitorovanými Čechy je ministr obrany Lubomír Metnar, exministr spravedlnosti Robert Pelikán, dvojka hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a mnoho dalších.
Velký zájem měla Zhenhua opět i o blízké okolí volených představitelů státu - třeba dnes teprve čtyřletého syna nyní už bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ten se o rok dříve postavil za svého lidoveckého kolegu Daniela Hermana, který na ministerstvu kultury přijal tibetského duchovního vůdce dalajlamu.
V záznamech je i bratr senátora, "bosse hazardu" a majitele Parlamentních listů Ivo Valenty nebo žena hejtmana Kraje Vysočina za ČSSD Jiřího Běhounka.
Do databáze se dostal i šéf firmy ČEZ Daniel Beneš a několik dalších současných či bývalých členů jejího vedení. Právě polostátní kolos přitom nyní připravuje soutěž o mnohamiliardovou dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, která má zajistit energetickou budoucnost Česka. Čína je jedním ze zájemců o zakázky. Před tím české bezpečnostní složky dlouhodobě důrazně varují.
A i šéf kontrarozvědky BIS Michal Koudelka je v hledáčku soukromé čínské společnosti. Spolu se svým předchůdcem Jiřím Langem. Lang dnes vede Národní bezpečnostní úřad, který má v gesci mimo jiné i udělování bezpečnostních prověrek. Žádost o jednu takovou nedávno stáhla obří čínská technologická firma Huawei, která chce v Česku budovat mobilní sítě 5G. Český kyberúřad proti jejím produktům vydal varování kvůli silnému napojení na čínský komunistický režim.
Spojenci i nepřátelé pod dohledem
Čínská firma hlásící se k hybridní válce a bezpečnostním složkám komunistického státu pod dohled zahrnula například i prezidenta Miloše Zemana s jeho tajemníkem Jaroslavem Hlinovským. V databázi rovněž vede dospělého syna Vladimíra Mlynáře, šéfa komunikace skupiny PPF, která má v Číně rozpůjčováno 300 miliard korun. A také jeho ženu. Mlynář to komentovat odmítl.
Jak už Aktuálně.cz upozornilo, úvěrová firma Home Credit, jež pod PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera spadá, loni financovala tajnou kampaň pokoušející se v Česku ovlivnit veřejné mínění ve prospěch Číny.
Číňané monitorovali také exmanželku bývalého premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Ten patří mezi obhájce Číny a opakovaně prohlašuje, že komunistický stát, před jehož vlivovými operacemi BIS varuje, pro Česko hrozbu nepředstavuje.
Na seznamu se ocitl také miliardář Karel Komárek. Jeho rodinná nadace nedávno koupila od firmy Petrof piana a klavíry, které si zřejmě kvůli návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu nepřevzal čínský odběratel.
Česká část dat je dle analýzy Aktuálně.cz poměrně nekompletní. Políčka vyhrazená pro rok a místo narození, adresu či telefon jsou ve většině případů prázdná. Washington Post například popsal, že v případě amerických armádních důstojníků databáze obsahuje i detaily a personálie o jejich dětech nebo jejich šance na povýšení. Mnohá data ale mohou chybět i proto, že se je nepodařilo obnovit. Některá jména jsou rovněž označena slovem "neaktivní". I proto jsou v soupisu lidé, kteří již zemřeli.
Soudci a pachatelé na jednom seznamu
Ve svém shromažďování dat se Zhenhua zaměřila i na vlivné české soudce. Krom toho, že do monitoringu zařadila syna předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, v databázi lze dohledat současné a bývalé soudce Nejvyššího či Ústavního soudu i předsedu Nejvyššího správního soudu Michala Mazance. K těmto mužům jsou v řadě případů přiřazeny fotografie.
Ve speciální části evidence jsou ovšem naopak lidé, kteří se zákony mají či měli potíže. Číňané je označují jako "Special Interest Person," tedy osoba zvláštního zájmu. Je mezi nimi například známý aktér fotbalové korupční kauzy Ivan Horník, odsouzený boss lihové mafie Radek Březina nebo bývalý ředitel Čepra odsouzený za daňový únik a nevýhodné obchody Tomáš Kadlec.
Česká část souboru dat, který Zhenhua nazvala "Overseas Key Individuals Database (OKIDB)", se okrajově dotýká i médií. Eviduje mluvčího Českého rozhlasu Jiřího Hošnu nebo ředitele Českého rozhlasu České Budějovice a Vysočina Zdeňka Duspivu. A také další osobnosti veřejného života - třeba katolického kněze a emeritního plzeňského biskupa Františka Radkovského či děkana Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni, bývalého ústavního soudce Stanislava Balíka.
Informace ale čínská firma nepřiřazuje jen k lidem, ale i institucím. V seznamu, jejž Aktuálně.cz prozkoumalo, je vedle zahraničních ambasád i policejní akademie, ministerstvo zdravotnictví, úřad stálého představitele ČR při NATO, ČVUT, Akademie věd, Česká geologická služba, Poslanecká sněmovna nebo mobilní operátor O2.
Zahrnuta je i ČSSD, jejíž někteří reprezentanti v posledních letech propagují sbližování s Čínou. Každý ze subjektů má přiřazený unikátní číselný řetězec, s nímž se pak mohou párovat konkrétní informace, které čínští roboti odchytí ve veřejném prostoru. Kdo konkrétně z těchto organizací Číňany zajímal, nelze ze zachráněného fragmentu databáze vyčíst.
90 procent armádně využitelných dat jde získat veřejně
To, že různé firmy hromadí veřejně dostupná data, je běžné i na Západě. Obavy ze zneužití takzvaných velkých dat (big data) se mezi experty diskutují čím dál víc i v případě společností, jako je třeba Facebook. Ty je ovšem používají k marketingovým účelům. Navíc zatímco v demokratických zemích firmy musí fungovat v mantinelech tamního práva, jinak riskují postih, v tomto případě firma, jež osobní údaje masivně shromažďuje, otevřeně připouští, že je čínským bezpečnostním složkám nabídne k rozvratu západních demokracií a vedení hybridní války.
"Když se někdo v Číně rozhodne propojit víc ukradených databází, vytváří tím nástroj, který by vůbec neměl existovat. Je zakázané takové databáze vytvářet, porušuje to podmínky služeb jako Facebook nebo Twitter. Nikdo z uživatelů nedal souhlas k tomu, aby firma Zhenhua Data používala jeho osobní údaje, což udělala," upozornil v rozhovoru pro Aktuálně.cz někdejší důstojník australských tajných služeb a počítačový expert David Robinson, jehož firma Internet 2.0 uniklou databázi zpracovávala.
Například Facebook už oznámil, že roboty Zhenhuy kvůli porušení podmínek již od své sociální sítě odřízl. Není to poprvé, co se projevila rizika veřejných dat na internetu. V roce 2018 se ukázalo, že mobilní aplikace, která zaznamenává a zveřejňuje cvičení a běžecké trasy uživatelů, odhalila polohu utajených amerických vojenských základen, na nichž vojáci cvičili. Podobně často i příspěvky či fotografie na sociálních sítích nesou označení, odkud byly zveřejněny či kde byly pořízeny.
Skandál také přineslo odhalení operací britské firmy Cambridge Analytica, která vysávala data ze sociálních sítí a nabízela pomocí nich ovlivňování voleb.
"Devadesát procent dat využitelných armádou lze opatřit analýzou údajů, které jsou volně dostupné na internetu," konstatoval jeden z čínských partnerů společnosti Zhenhua Data Technology.
David Robinson navíc varuje, že ještě silnější zbraň by mohla vzniknout, pokud by Zhenhua nebo čínské bezpečnostní složky, kterým data dodá, informace dále zkombinovaly s neveřejnými informacemi, pocházejícími například z útoků hackerů. "Takových, během nichž se ztrácí i veřejně nedostupné informace - osobní údaje zaměstnanců americké vlády a jejich příbuzných nebo čísla řidičských průkazů, rodné listy, adresy a telefony," uvedl Robinson. Zda se to děje, známo není. Nicméně Robinson tvrdí, že i v databázi Zhenhuy experti nalezli data, která veřejně získána být nemohla.
Šéf kontrarozvědky BIS Michal Koudelka už Aktuálně.cz řekl, že jeho služba už uniklou databázi analyzuje. Jednat o ní chce i komise pro hybridní hrozby, která ve sněmovně vznikla potom, co Aktuálně.cz informovalo vloni v prosinci o tajné kampani firmy Home Credit ve prospěch Číny. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce o mezinárodním skandálu jednat s partnery v EU a NATO.
Češi v tom totiž zdaleka nejsou sami. Mezinárodní konsorcium novinářů zatím v čínské databázi identifikovalo záznamy jedenapadesáti tisíc prominentních Američanů, pětatřiceti tisíc Australanů, deseti tisíc Indů, stejného množství Britů a pěti tisíc Kanaďanů. Na seznamu jsou i členové britské královské rodiny či vysoce postavení američtí armádní důstojníci. Doteď je k dispozici ale jen asi čtvrt milionu záznamů z celkových 2,4 milionu.
Prohlédněte si celý seznam stovek Čechů, které dodavatel čínské armády monitoroval. Infografika se otevře po kliknutí na obrázek:
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist