Praha se v žebříčku chytrých měst propadla z 19. na 44. místo. Na vině jsou nově zavedená kritéria dostupnosti bydlení a nedostatečný přístup k informacím o dopravních zácpách. V čele žebříčku 109 světových metropolí zůstal Singapur, následují ho Helsinky a Curych, z Evropy se podařilo v první desítce umístit šesti městům. Vyplývá to z údajů švýcarského institutu IMD a Univerzity technologie a designu v Singapuru (SUTD). Kromě technologických a ekonomických kritérií žebříček hodnotil také kvalitu života včetně zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času.

Praha si letos pohoršila nejvíce ze všech měst. Propad hlavního města Česka o 25 míst ale podle autorů studie nezpůsobily socioekonomické faktory ani zásadnější zaostávání v oblasti technologií, ale rozšíření žebříčku o nová kritéria.

Pouze 24 procent dotazovaných z Prahy tak odpovědělo, že není problém zajistit si zde bydlení za cenu do 30 procent příjmu. Více než polovina dotázaných Pražanů také nebyla spokojena s tím, jaké informace o dopravních zácpách město zpřístupňuje prostřednictvím mobilních aplikací.

"Pražané dle žebříčku Smart City Index 2020 chválí zejména systém on-line nákupu vstupenek do muzeí a na kulturní představení. Oceňován je přínos digitálních technologií pro nákup jízdenek ve veřejné dopravě a dostupnost jízdních řádů on-line. Velmi dobře je hodnocena i rychlost internetu v Praze. V oblasti veřejné správy pak Praha získává kladné body za snížení doby čekání na úřadech díky on-line zpracovávání osobních dokladů," uvedl Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje.

Na nejlepší hodnocení "AAA" dosáhl letos jen Singapur, loni jej s ním sdílel ještě Curych. Druhé nejlepší hodnocení "AA" získaly Helsinky, Curych, Auckland, Oslo, Kodaň a Ženeva. Praha obdržela hodnocení "BB". Stejný rating má 10 dalších měst včetně Lyonu, Barcelony nebo Dubaje.

Pořadí Město Celkové hodnocení
1. Singapur AAA
2. Helsinky AA
3. Curych AA
4. Auckland AA
5. Oslo AA
6. Kodaň AA
7. Ženeva AA
8. Tchaj-pej A
9. Amsterdam A
10. New York A
25. Vídeň BBB
38. Berlín BBB
44. Praha BB
45. Madrid BB
49. Barcelona BB
51. Lyon BB
55. Varšava B
56. Moskva B
61. Paříž B

Zdroj: IMD, SUTD