S plánem vlády vyplatit důchodcům na konci letošního roku mimořádný příspěvek 5000 korun souhlasí 57 procent lidí. Proti jsou dvě pětiny Čechů. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Radiožurnál provedla minulý týden agentura Median mezi tisícovkou občanů. Podle jeho výsledků, o kterých v pondělí informoval web iRozhlas.cz, s příspěvkem častěji souhlasí lidé starší 45 let a voliči KSČM a ANO.
Příspěvek chce vláda poslat v prosinci starobním důchodcům i lidem s invalidní nebo pozůstalostní penzí. Premiér Andrej Babiš (ANO) podporu zdůvodnil stresem seniorů v době epidemie koronaviru. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) mluví o solidaritě. Její úřad pak plán zdůvodnil poklesem poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech, dopady epidemie na příjmovou a sociální situaci penzistů a nejistým vývojem.
Podle ředitele Medianu Přemysla Čecha největší podporu na úrovni 82 procent má mimořádný příspěvek mezi voliči KSČM. Mezi voliči ANO jej podpořilo 72 procent dotázaných. Ve vyšší míře vyjadřují podporu záměru vlády i voliči ČSSD a SPD. Naopak proti vyplácení dávky se staví voliči Pirátů, ODS a případně dalších menších stran, doplnil Čech.
Zda senioři mimořádný příspěvek obdrží, má Poslanecká sněmovna začít projednávat 15. září jako první bod. Některé opoziční strany v této souvislosti ale mluví o uplácení voličů.
Lidí se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí je 2,89 milionu a vyplacení mimořádného příspěvku má přijít na 14,5 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist