Hlavní hygienička Jarmila Rážová se nakazila koronavirem. Potvrdil to u ní výsledek testu. Rážová je nyní v domácí izolaci. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle ní nastoupí do domácí karantény. On i další členové vedení resortu půjdou ve středu na testy a podle výsledků se rozhodne o postupu, uvedla mluvčí. Pražští hygienici oznámili, že nyní dohledávají kontakty a posoudí, u kterých bude nutné testování a karanténa. Premiér Andrej Babiš ani další lidé z Úřadu vlády, kteří se účastnili schůzky s Rážovou, do karantény nemusí. Babiš ve středu řekl, že podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové se jich žádná omezení týkat nebudou, protože při jednání seděli v dostatečné vzdálenosti a dodrželi další preventivní opatření.

"Laboratorní výsledek Hygienická stanice hlavního města Prahy obdržela v ranních hodinách dnešního dne a ihned zahájila příslušné epidemiologické šetření," uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Zmínil, že "pozitivní osoba" je v domácí izolaci. Rážová podle mluvčí ministerstva pocítila příznaky onemocnění, proto se nechala otestovat.

Podle Boublíka je cílem hygieniků dohledat maximální množství lidí a posoudit, zda byli s pacientem "v epidemiologicky významném kontaktu". Poté se rozhodne o postupu, testech a karanténách.

Štěpanyová uvedla, že ministr i další pracovníci ministerstva půjdou na testy ve středu. Podstoupit by je měli ti, kteří strávili s hlavní hygieničkou víc než 15 minut. "Ministr zdravotnictví nastoupí do domácí karantény," uvedla mluvčí.

U Rážové testy potvrdily nákazu koronavirem, nyní je v domácí izolaci. Babiš svůj program neměnil. Uvedl, že ho Jágrová dnes dopoledne kontaktovala. "Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy," řekl premiér. V místnosti je podle něj navíc až čtyřmetrový rozestup mezi řadou stolů, na jedné straně sedí zástupci Strakovy akademie a na druhé hosté.

"Na základě toho paní Jágrová říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat," dodal premiér.

Jágrová Českému rozhlasu řekla, že jednací místnost je velká asi 50 až 60 metrů čtverečních, všichni účastníci měli roušku a používaly se mikrofony, takže nebylo nutné křičet. Hygienici nikoho nevyhodnotili jako "epidemiologicky závažný kontakt" a opatření nenařídili. Lidi, kteří byli s Rážovou v užším kontaktu od neděle, obvolávají. "Někteří už šli na testy a postupně je zpracováváme," řekla rozhlasu Jágrová.

Podle ní hygiena nedoporučila Babišovi ani testování, protože vláda se nechává testovat v pravidelných intervalech. Babiš na tiskové konferenci ale řekl, že pravidelné testování členů vlády není a je na nich, jak se nechávají testovat.

Babiš o dvouhodinové schůzce s hygieniky mluvil v úterý v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Zmínil, že vedle Rážové se jí zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Kvůli kontaktu s hlavní hygieničkou je v domácí karanténě ministr Vojtěch. Podle výsledků jeho testů a testů dalších členů vedení resortu se rozhodne o dalším postupu. Pražští hygienici dohledávají kontakty a posuzují, u kterých bude nutné testování a karantény.

Podle premiéra ministrova karanténa komplikaci pro jednání vlády či řízení resortu zdravotnictví nepředstavuje. "My samozřejmě komunikujeme a rozhodujeme, dáváme příkazy různými způsoby - SMS, telefonáty, videokonference. To, že nejsme fyzicky spolu, neznamená, že to nefunguje. Funguje to," řekl Babiš.