Prezident Miloš Zeman, který po úterním pádu podstoupil v noci operaci zlomené ruky, se těší dobrému zdraví a propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) by měl být v sobotu, nebo v neděli. Novinářům to ve středu řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Program na příští týden, kdy má například navštívit Jihomoravský kraj, Zeman zatím měnit nebude. Kancléř dodal, že prezident je v dobré náladě a už byl přestěhován z pooperačního na standardní pokoj.

Prezidenta do nemocnice převezli v úterý večer poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole, a upadl. Prezident už delší dobu trpí neuropatií nohou, kvůli níž musí při chůzi používat hůl. Převezen byl do ÚVN, kde mu lékaři operovali pravou paži.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že operován byl v celkové narkóze. Podle Mynáře operace trvala necelou hodinu a prezidentovi byl při ní do paže implantován titanový šroub. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke informovala, že během operace nenastaly komplikace. Ovčáček na Facebooku s odkazem na informace od Mynáře uvedl, že lékaři při operaci zjistili, že Zeman netrpí odvápněním kostí, což mu pomůže při hojení.

Nyní už je na tom prezident tak dobře, že poobědval rybu s vařeným bramborem, řekl Mynář novinářům po polední návštěvě. Rekonvalescence by měla podle něj trvat šest až osm týdnů, prezident bude zřejmě nosit ortézu. "Co se týče programu pana prezidenta, zatím jsme se dohodli, že žádné změny programu nebudou," řekl Mynář. Dodal, že o případné úpravě programu se rozhodne poté, co bude propuštěn do domácího ošetřování.

Mynář poznamenal, že zranění by po rekonvalescenci nemělo prezidentovi nijak bránit ve výkonu jeho povinností. "Bude záležet na tom, jak se dostane do domácího ošetření a jak samozřejmě ta rekonvalescence bude probíhat," dodal.

Podle Ovčáčka bude záležet na Zemanovi, "kdy se bude cítit na to obnovit pracovní program". Pražský hrad podle něj na 6. září chystá prezidentovo televizní vystoupení. Dodal, že půjde o televizní rozhovor, podrobnosti chce zveřejnit později.

Prezident musel kvůli úrazu zrušit středeční poklepání na základní kámen nové budovy Nejvyššího kontrolního úřadu a schůzku s kardinálem Dominikem Dukou. "Žádný další jiný program se zatím rušit nebude včetně toho, že uděláme návštěvu Jihomoravského kraje," řekl Mynář rádiu Frekvence 1.

Úraz se podle něj Zemanovi stal v Lumbeho vile na Pražském hradě, kde byl s manželkou Ivanou. "Prostě se to stalo, samozřejmě pan prezident má nárok na svoje soukromí a pokud se rozhodl přemístit se bez ochranky, tak je to jeho právo," okomentoval kancléř okolnosti prezidentova úrazu.

Podle Mynáře prezidenta v úterý i ve středu navštívila jeho žena Ivana a byla za ním i dcera Kateřina. Pozdravy podle něj prezidentovi poslali někteří jeho kolegové, také prezidenti Egypta, Ruska nebo Srbska i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a řada dalších politiků.

Telegram Zemanovi poslala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Prezidentka přijala tuto zprávu se znepokojením a vyjádřila nadějí, že se již prezident cítí lépe. Popřála mu brzké uzdravení, hodně pozitivní energie při rekonvalescenci a co nejrychlejší návrat do každodenního života," sdělil její mluvčí Martin Strižinec.

Vojenská nemocnice loni v říjnu na svém webu uvedla, že se v ní prezident léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. V tehdejší lékařské zprávě bylo uvedeno, že kromě neuropatie trpí Zeman také cukrovkou druhého typu.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist