Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku v pátek poprvé přesáhl 500. Dosavadní rekord z 27. března byl 377. V pátek nově potvrzených 506 případů zvýšilo jejich celkový počet na 21 551. V sobotu pak v Česku přibylo 237 případů koronaviru. Denní přírůstek se ve volném dni dostal nad 200 poprvé od posledního červnového víkendu, kdy čísla zvyšovalo cílené testování v dolech OKD na Karvinsku.

Více než 300 nových nemocných covidem-19 za den odhalily laboratoře od březnového začátku šíření onemocnění v Česku zatím osmkrát, z toho čtyřikrát v srpnu. Dosud naposledy to bylo ve středu. Podle zástupců vlády a vládních epidemiologů je ale současná situace jiná než za první vlny epidemie na jaře, poukazují na nynější menší množství hospitalizovaných s koronavirem a nízké počty úmrtí.

Podobně se vyjádřilo ministerstvo zdravotnictví. "Počet těžkých pacientů neroste. Situaci nonstop monitorujeme a máme pod kontrolou, a to díky chytré karanténě," uvedlo na Twitteru. Nárůst nových případů podle něj odpovídá masivnímu testování, kdy se prověřují hlavně lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými. Ministerstvo dále uvedlo, že v pátek laboratoře provedly 8000 testů, na svém webu ke koronaviru číslo zatím nezveřejnilo. Průměr za všední dny v posledních dvou týdnech je přes 7100 testů denně.

V nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 108 lidí, 22 z nich potřebuje intenzivní péči. Podobná čísla hlásí ministerstvo zdravotnictví v posledních čtyřech týdnech, na přelomu března a dubna byly údaje o hospitalizovaných i čtyřnásobné. Zemřelí s koronavirem za středu přibyli tři, od začátku týdne se počet zvýšil o 13 úmrtí.

Aktuálně nemocných bylo více než 5000 podle tehdejších čísel ministerstva zdravotnictví už počátkem srpna. Revidované údaje ale ukazují, že nynějších 5078 aktuálně nemocných je zatím nejvíce. U výrazné většiny nakažených je průběh nemoci mírný.

Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je nově na Kolínsku, zhruba 40. Následuje Uherskohradišťsko s 37 a okres Plzeň-sever s 35 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Nad 30 je tento údaj ještě v Praze, bez nových případů za posledních sedm dní je aktuálně pouze Jesenicko.

Ohniska nemoci covid-19 v Česku ale nejsou velká, jsou ovšem rozšířená poměrně plošně. Šíření onemocnění zatím není dominantně komunitní, u většiny nakažených se daří dohledat jejich kontakty. V Českém rozhlasu Radiožurnálu to v sobotu řekl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Při zavádění omezení kvůli koronaviru vláda podle něj vnímá většinový názor v národě. 

Podle Prymuly je patrné, že v posledních třech čtyřech týdnech se zvyšují denní přírůstky nakažených, průměr je kolem 250 nově potvrzených případů za den. Řada případů je podle něj u lidí, kteří se vrátili z dovolené. Nárůst ale koresponduje s množstvím testů, uvedl. Poukázal také na to, že se nezvyšují počty hospitalizovaných a těžkých případů.

Šíření nemoci podle Prymuly zatím není dominantně komunitní, funguje chytrá karanténa. "Ohniska jsme schopni mapovat a kontakty (nakažených) nalézt," řekl.

Pátečních 506 případů koronaviru v Česku překonalo dosavadní denní rekord 377 případů z 27. března. Dosud se tak v ČR covidem-19 nakazilo 21 551 lidí, zhruba tři čtvrtiny z nich se vyléčily a 411 zemřelo. Aktuálně nemocných je 5078 lidí, což je podle současných dat ministerstva zdravotnictví dosud nejvíce.

V testech až dvacátí v EU

Podle testů na milion obyvatel je ČR s 77.138 testů na milion obyvatel v rámci EU na 20. místě (jen sedm zemí "sedmadvacítky" má méně testů), v polovině května byla ČR v tomto srovnání na 16. místě. Ve světě je ČR na 60. místě, v květnu se pohybovala na konci čtvrté desítky.

Podle počtu provedených testů je v ČR v rámci EU s 826.072 testy nyní na 14. místě, v polovině května byla na 10. místě. Ve světě je ČR na 53. místě, v květnu byla na konci třetí desítky.

Česko se nyní připravuje na zářijový návrat dětí a studentů do škol, který by mohl podle epidemiologů situaci s covidem-19 v Česku zhoršit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve ve středu ohlásil přísnější pravidla pro nošení roušek od září, ve čtvrtek je po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zmírnil. Zástupci sněmovní opozice v té souvislosti vyjadřují pochybnosti o tom, že o pravidlech rozhodují odborníci, jak tvrdí premiér.

Zakrývání nosu a úst v Česku bude od září podle poslední verze pravidel povinné v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a u říjnových krajských a senátních voleb. Oproti středečnímu vyhlášení lidé nebudou muset roušky nosit ve školách, obchodech, restauracích a službách pro zákazníky, jako jsou kadeřnictví a pedikúra. Babiš nepředpokládá, že se zásady do konce prázdnin znovu změní. 

Opatření proti koronaviru se podle Prymuly musejí nastavit tak, aby je lidé dodržovali a brali je jako potřebná. "Pokud vyhlásíte nějaké opatření, které bude ignorováno, tak to nemá smysl," uvedl. "Vnímáme také to, že tady dneska je možná i většinový názor v národě, že není potřeba dělat takto restriktivní opatření, protože klinický průběh je mírný," řekl.

Zavedení roušek je podle Prymuly v budoucnu možné v regionech, kde takzvaný semafor ministerstva zdravotnictví ukáže výraznější šíření covidu-19 a více ohnisek. Celostátní zpřísnění opatření může nastat, pokud by výrazněji přibývalo hospitalizovaných s koronavirem a těch, kteří mají těžký průběh nemoci.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je rekordní přírůstek zapříčiněný i tím, že bylo v pátek otestováno velké množství lidí, zvláště z okolí již dříve pozitivně testovaných. V České televizi řekla, že v Česku bylo provedeno 8672 testů.

"Je potřeba zdůraznit, že i ten velký záchyt v Praze jsou kontakty původně pozitivně testovaných," řekla Rážová. Podle hlavní hygieničky se v pátek pozitivní test na covid-19 ukázal především u lidí mladší a střední generace. Většina z nich nevykazuje příznaky nemoci. Doplnila, že nízké počty nakažených jsou v hlavním městě mezi rizikovými osobami. "Zásah do seniorské populace je v Praze minimální. Z celé republiky to netvořilo ani jedno procento," řekla Rážová.

Z pátečních nově potvrzených případů bylo podle Prymuly 129 v Praze, kde je šíření covidu-19 otázkou sportovních klubů i zdravotnických zařízení a řady dalších malých ohnisek. Sedmdesát nových případů bylo ve středních Čechách a 62 v Moravskoslezském kraji. "Nejsou to nějaká překvapivá, nová zjištění," podotkl.

Přehled deseti dní s nejvyšším nárůstem počtu potvrzených případů nákazy od 1. března:

Datum

Počet případů

21. srpna

506

27. března

377

3. dubna

334

13. srpna

329

7. srpna

323

19. srpna

316

31. března

308

28. června

305

8. dubna

295

25. března

292

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví