Policisté minulý týden na radnici Brno-střed zajišťovali materiály týkající se privatizací a pronájmů městských domů až dlouho do noci. Dle zjištění Hospodářských novin a serveru Aktuálně.cz si vyžádaly záznamy o tom, jak se od roku 2010 až doposud pronajímaly a privatizovaly byty na více než čtyřiceti adresách v centru města. Redakce má jejich seznam k dispozici.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) jdou po okolnostech uskutečněných či zamýšlených privatizací bytů či domů, které obývají vlivní politici brněnské ODS – zajímají se například o dům, v němž bydlí šéf jihomoravské ODS, poslanec a exministr spravedlnosti Pavel Blažek nebo někdejší tajemník za vlády ODS Stanislav Pšeja. Pátrají rovněž po tom, jak se k městskému pronájmu dostal švagr dnešní primátorky Brna za ODS Markéty Vaňkové. Detektivové rovněž zajistili interní emailovou komunikaci mezi politiky a dalšími osobami. Podle zjištění redakcí policisté zasahovali i na brněnském magistrátu. Kauzu odstartovala výpověď jejich stíhaného známého Pavla Hubálka.

Jak redakce upozornily v dubnu, právě proti těmto vlivným postavám místní ODS vypovídá jejich někdejší známý a obchodní partner Pavel Hubálek. Bývalého lokálního politika Hubálka před dvěma lety policie začala stíhat za podvod.

Kdo je Pavel Hubálek

Až do roku 2015 dlouholetý starosta jihomoravské vesnice s osmdesáti obyvateli Rojetín. Působil také na jihomoravském krajském úřadě, kde se staral o přidělování bytů azylantům.

S elitou jihomoravské ODS se dle svých slov seznámil přes dnešního náměstka primátorky Roberta Kerndla. V minulosti se přátelili. Kerndlovi, ale i jedné z nejvýznamnějších postav krajské ODS a exministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi nebo nynější brněnské primátorce Markétě Vaňkové v Rojetíně zprostředkoval nákupy pozemků.

V polovině roku 2018 Hubálka jihomoravská policie obvinila, že lidem podvodně nabízel zajištění městských bytů a falšoval přitom úřední listiny.

Letos na jaře ovšem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila kriminalistu Vladimíra Machalu, že se Hubálkův případ pokusil zmanipulovat. 

Kauzu převzala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a Hubálek začal vypovídat. Nyní tvrdí, že byl členem organizované skupiny, která přidělování bytů v Brně manipulovala a účelně privatizovala. Poskytl o tom rozsáhlou výpověď. Za hlavu celé skupiny označuje Blažka. Dle něj se ale manipulací účastnila i Vaňková či Kerndl.

Vrcholní představitelé ODS Hubálka dlouhodobě označují za lháře a jakékoliv manipulace s městským majetkem popírají. "Opakujeme, že při výsleších může Pavel Hubálek, jako obviněný, v zájmu své obhajoby beztrestně lhát a jenom soud v jeho trestní věci se znalostí celého případu může objektivně posoudit věrohodnost Pavla Hubálka a vyhodnotit pravdivost jeho tvrzení, nikoliv novináři," uvedli Blažek s Kerndlem s tím, že nikoho z nich policie nevyslechla.

Zájemcům dle slov tehdejšího vyšetřovatele Vladimíra Machaly sliboval za statisíce korun zajistit levnou privatizaci městských bytů v Brně, což jako člověk bez vazeb na vedení radnice nemohl splnit. Pak ale nastal zvrat. 

Policistu Machalu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) letos na jaře obvinila z pokusu kauzu zmanipulovat. Podle GIBS vynášel informace o případu lidem, které Hubálek označil za aktéry kauzy. A Hubálek detektivům NCOZ, kteří případ převzali, vypověděl, že byl výběrčí v systému manipulace přidělování bytů, který dle něj řídili špičky jihomoravské ODS. Zároveň nadiktoval dlouhý přehled městských adres, kterých se dle něj "kšeftaření" týkalo.

Blažek i Vaňková jakoukoliv vinu odmítají a Hubálka označují za lháře, který se falešnými výpověďmi snaží stát se spolupracujícím obviněním a uchránit se tak od vězení.

Policisté si nyní z radnice odnesli e-mailovou komunikaci mužů, které Hubálek označuje za součást celého systému a zároveň na serverech radnice mají či měli maily. Jmenovitě třeba Roman Kotěra (ODS), který je nevlastním bratrem náměstka brněnské primátorky Roberta Kerndla a dnes také místostarostou městské části Brno-střed, přičemž má v gesci nebytové prostory, ekonomiku a finance.

Policisté zajistili i e-mailové zprávy bývalého místostarosty pro oblast majetku Otakara Bradáče (ODS). Detektivové si speciálně vyžádali rovněž komunikaci s osobami, které Hubálek označuje za další "výběrčí" úplatků. Redakce jejich jména zná. Nicméně dle dostupných informací policie od razie dosud nikoho z jmenovaných politiků neobvinila.

"Hlavní skupinu tvoří Pavel Blažek, Robert Kerndl a Ota Bradáč, kdy se tito seznámili při studiích na VŠ, kdy Kerndl a Bradáč si zde dodělávali doktorandské studium a Pavel Blažek zde učil," uvedl ve své výpovědi stíhaný Hubálek, jak už HN a Aktuálně.cz napsaly. Romana Kotěru a jeho dvojče Kamila označil za další články celého systému.

Jmenovaní účast na údajných manipulacích odmítají a označují celou kauzu za snahu stíhaného Hubálka se vyvinit.

Maily policisté získali i ze schránek dvou úředníků - nyní už bývalého technika Správy nemovitostí za Brno-střed Marka Slováka a jeho někdejšího šéfa Petra Kosmáka. I ty Hubálek označil jako spolupracovníky v případu privatizace bytů. Oba muže už detektivové dříve obvinili z manipulace zakázek radnice Brno-střed, jejíž ústřední postavou je podle vyšetřovatelů bývalý vlivný politik ANO Jiří Švachula. Té se dle detektivů dopouštěli potom, co ODS na radnici vystřídalo hnutí Andreje Babiše.

Bývalý místostarosta Otakar Bradáč fakt, že se policie zajímala o jeho maily, potvrdil. "Vím o tom. Mám za to, že je to kvůli tomu, že jsem působil jako náměstek pro majetek. Policie mě ale nekontaktovala. Pozvánku na podání vysvětlení jsem nedostal," uvedl Bradáč s tím, že detektivové si odnesli i schránku jeho následovníka ve funkci Miroslava Vaníčka (ODS), který je radním pro majetek nyní. Ten redakci telefon nezvedal.

"Nás se zásah netýká," tvrdily špičky brněnské ODS    

Minulý týden představitelé ODS prohlásili, že policejní zásah na radnici Brno-střed s nimi nesouvisí. Na Facebook pak zavěsili faksimili článku z deníku Právo, který tvrdil to samé.

"Průběh celé aféry až do dneška v nás zanechává pocit, že kauza má politický podtext. V současné době před krajskými volbami to poslouží politické konkurenci," uvedli společně primátorka Markéta Vaňková se svým náměstkem Robertem Kerndlem.  

Server Seznam zprávy pak přinesl prohlášení radního Brna-střed za ODS Jana Mandáta, který tvrdil, že razie souvisí s trestními oznámeními, která na Hubálka podal potom, co ho viděl na radnici a měl podezření, že tam podvodně obchoduje s městskými byty. Policisté se tedy dle něj nejspíše na radnici vypravili prověřovat další Hubálkovy podvody. 

V protokolu o provedení prohlídky radnice Brno-střed seznam čtyř desítek adres, o které se policisté zajímali. Tři z nich zároveň detektivové zmiňují v usnesení o zahájení trestního stíhání Hubálka.

HN a Aktuálně.cz brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou, jejího náměstka Roberta Kerndla i exministra Pavla Blažka ve čtvrtek ráno oslovily znovu s dotazy na detailní průběh razie. Do vydání textu nereagovali. Byť si Blažek i Vaňková zprávu redakce na mobilu přečetli.

Neodpověděli tak ani na dotazy, zda byli na podání vysvětlení. Kerndl s Vaňkovou to, že je policie předvolala, zmínili v pátečním prohlášení. "My jsme ve věci Hubálek dostali pozvání na policii k podání vysvětlení. Jsme rádi, že se po roce a půl konečně budeme moct k věci vyjádřit," uvedli.

Od Krovu po Stoku

Rozsáhlé policejní vyšetřování v Brně spustilo pátrání po příčinách úniků z tajných policejních spisů, které dle detektivů v minulosti torpédovaly vyšetřování těch nejzávažnějších kauz elitních policejních útvarů. Pod krycím názvem Krov policisté udělali v roce 2017 akci, po níž obvinili 18 lidí. 

Aktuálně.cz už popsalo, že do vyšetřování se zapletla i miliardová investiční skupina DRFG Davida Rusňáka, zetě ministryně financí Aleny Schillerové a sponzora ANO.

Rusňák byl jedním ze zákazníků šéfa bezpečností agentury Michala Ratajského, jehož parta dle detektivů úniky řídila. A dle zjištění vyšetřovatelů si v několika případech úniky Rusňák objednával. V případu byl původně mezi obviněnými, s policisty se ale dohodl na přiznání viny a podmínečném zastavení stíhání.

Policisté při Krovu odposlouchávali a sledovali i podnikatele Samana El-Talabaniho, který si dle obvinění u elitních policistů objednával ochranu. Díky odposlechům ovšem detektivové zachytili, jak Talabani řeší manipulaci zakázek na radnici Brno-střed, kterou v té době ovládalo hnutí ANO.

V roce 2019 policisté provedli pod názvem Stoka další akci, po níž z manipulací zakázek na radnici Brno-střed postupně obvinili desítky brněnských podnikatelů či pracovníků radnice. Ústřední postavou kauzy je dle nich někdejší vlivný místostarosta za ANO Jiří Švachula. Ten dodnes zůstává ve vazbě. Hrozí mu 15 let vězení. Aktuálně a HN přinesly detailní rozbor obžaloby.

Talabani usiluje o statut spolupracujícího obviněného.

Policisté kvůli Švachulovi podle zjištění HN a Aktuálně.cz prověřují také téměř celé nejvyšší vedení antimonopolního úřadu. Na jeho chod měl dle policistů expolitik obžalovaný z manipulací veřejných zakázek značný vliv.

Švachula dle policistů posloužil také jako prostředník mezi šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem a dvojkou ANO Ja roslavem Faltýnkem. Oba muže detektivové podezřívají, že se snažili manipulovat miliardový tendr na mýto. Po sérii podezření, které Aktuálně.cz a HN přinesly, Andrej Babiš kývl na to, že bude s prezidentem Milošem Zemanem jednat o Rafajově odvolání z funkce.

Policisté ale skupinu kolem Švachuly podezřívají i z toho, že manipulovala zakázky městských firem. Z korupce policisté podezřívají i otce a syna Faltýnkovi. Aktuálně.cz a HN zveřejnily nahrávku, na níž policisté zachytili, jak Švachula s Talabanim řeší odvádění provizí "Efkům" z brněnských veřejných zakázek.

Dle zjištění redakce Švachulu do ANO nechal nestandardně přijmout přímo první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

HN a Aktuálně.cz ovšem rozkryly, že policisté podezřívají z korupce i další členy ANO - například někdejšího šéfa brněnské buňky Pavla Dvořáka, Švachulova přítele. Velmi blízko měl Švachula i k někdejšímu náměstkovi primátora Richardu Mrázkovi, s nímž jezdil na milionové dovolené.

Po boji s Faltýnkovým křídlem v ANO v červnu nečekaně skončil exprimátor a zamýšlená jednička krajských voleb Petr Vokřál. Brněnská buňka podle něj zůstávala napojena na podsvětí.

O 14 dnů později nechal předseda hnutí ANO Andrej Babiš brněnskou buňku zrušit, ač to předtím předsednictvo odmítalo. A prohlásil, že Jaroslav Faltýnek nejspíše nebude obhajovat post prvního místopředsedy příští rok. Faltýnkovi dodnes jakákoliv obvinění odmítají jako nepodložená.  

Privatizace cenného secesního domu

Jak už bylo řečeno, zajištěné dokumenty či elektronická komunikace souvisí s výpovědí Pavla Hubálka. Detektivové zabavili například podklady k privatizacím památkově cenného secesního domu Tivoli na Konečného náměstí.

Původně si ho chtělo Brno nechat, protože jej v roce 1996 opravilo za více než čtyřicet milionů korun. Brněnští radní ale v roce 2014 na jedné z posledních schůzí před volbami záměr prodeje odklepli. V domě má byt Blažek a už 15 let exekutorskou kancelář jeho žena. A ve vedlejším vchodě stejného domu zase bydlí již zmiňovaný bývalý místostarosta Otakar Bradáč.

Po volbách ale nová vláda města v čele s ANO privatizaci zastavila. Když se ODS k moci na radnici Brno-střed a magistrátu předloni vrátila, začali nájemníci usilovat o koupi domu Tivoli znovu. Blažek Aktuálně.cz řekl, že žádosti šly mimo něj. Policisté si vyžádali i ty. Potom, co redakce upozornila na Hubálkovy výpovědi, zastupitelstvo Brno-střed přes protesty ODS prodej domu nedoporučilo. Schválit to ale může "velké" zastupitelstvo na magistrátu.

 

Policisté si vyzvedli materiály, které se týkají švagra primátorky

A NCOZ prověřuje i výpověď, v níž popsal Hubálek to, jak se podle něj do obchodů zapletla současná brněnská primátorka Vaňková. Ta má na Blažka také blízké vazby. V minulosti u něj začínala jako koncipientka a seděla rovněž v představenstvu firmy Breas, jejímž byl Blažek jediným akcionářem. Firma prováděla dražby majetku osob a firem v insolvenci.

Hubálek policistům sdělil, že se pro nynější brněnskou primátorku Vaňkovou - která dvě desetiletí sedí v zastupitelstvu Brna-střed - připravovala privatizace bytového domu v ulici Hlinky 46.

"Brno-střed schválilo zpočátku nájemní smlouvy na půdní prostory, kdy nájemníky byl pan Vaněk - což byl její švagr, a jeho přítelkyně," popsal Hubálek detektivům. Dle dokumenty, které jsou uloženy na radnici Brna-střed, rada městské části v listopadu 2012 skutečně schválila pronájem půdních prostor v daném domě - a to Ondřeji Vaňkovi, švagrovi současné primátorky. "Je to už dlouho, přesně si nepamatuji. Se švagrovou jsme to ale neřešili," řekl už dříve redakci Vaněk.

V dubnu 2014 jeho pronájem skončil. "Robert Kerndl mi tenkrát sdělil, že Vaňková se dostala do finančních problémů a že by bylo dobré najít nového zájemce. Za půdy na Hlinkách jsem vyplatil paní Vaňkové 1,2 milionu korun. Za byt, který je v přízemí, částku 500 tisíc korun, kterou jsem předal Romanu Kotěrovi," pokračoval u výslechu Hubálek.

Peníze dle Hubálkova tvrzení Vaňková dostala za to, že od plánu ustoupila. "Bytový dům pro mě 'připravován' nebyl a Hubálek mi nikdy žádné peníze nepředal," reagovala už dříve Vaňková. "Žádné peníze jsem od Hubálka nepřijal," doplnil místostarosta městské části Brno-střed Roman Kotěra. Materiály k oběma bytům si policisté teď na radnici Brno-střed vyzvedli.

Ani jeden z bratrů Kotěrů - Roman a Kamil - na nynější dotazy redakce do vydání tohoto textu nereagoval.

Hubálek ve výpovědích zmiňuje i další domy. K nim ale policisté na radnici Brno-střed nenajdou. K vlivným členům ODS totiž v minulosti doputovaly přímo přes magistrát. Na magistrátu mají uchovány materiály například k privatizaci velkého bytového domu na ulici Veveří. Z katastru nemovitostí vyplývá, že tento dům vlastní společnost Slide. Blažek s Kerndlem přiznali, že ji vlastní. Ze zápisů valné hromady firmy rovněž plyne, že hromadě předsedá nynější primátorka Vaňková. Podle Blažka však k žádným nelegálním machinacím nedocházelo. "Nikdy jsem nic nezprivatizoval a ani s městským majetkem neobchodoval," odpověděl v minulosti HN. Byty v domě nyní Blažkovi s Kerndlem pronajímá zájemcům radní Vaníček. 

Policie podle nynějšího zjištění redakce minulý týden bez povšimnutí zasahovala právě i na bytovém odboru samotného brněnského magistrátu. Potvrdil to jeho tajemník a donedávna náměstek primátorky Vaňkové za ČSSD Oliver Pospíšil. Do funkce ho vybrala primátorka se zbylými náměstky. "Z přehledu, který jsem viděl, mi přišlo, že šlo převážně o metodické materiály," řekl Pospíšil. Na dotaz, zda se detektivové zajímali i o konkrétní doby, které magistrát odprodával, odpovědět nedokázal. "Přesné informace o tom nemám," dodal Pospíšil.

Dům, který privatizoval někdejší tajemník radnice

Materiály, které si vyšetřovatelé po zásahu odnesli, se ale týkají i domu v Solniční ulici. V tom získal byt někdejší tajemník radnice Stanislav Pšeja zmiňovaný v úvodu textu. Zprivatizoval ho těsně po volbách v roce 2014. Kupní smlouvu podepsal ještě před nástupem nového vedení z ANO bývalý starosta Libor Šťástka (ODS). Pšeja pak na funkci tajemníka před svoláním nového zastupitelstva rezignoval, aniž by to někomu řekl. Upozornila na to v roce 2014 Mf Dnes.

Hubálek rovněž promluvil o Šťástkovi. V případě bytu, který privatizoval jeho příbuzný, ale adresa na nynějším policejním seznamu chybí. Policisté už jeho případ prověřovali. Protikorupční sdružení Oživení na Šťástku už v roce 2015 podalo trestní oznámení, protože tři týdny před komunálními volbami zprivatizovali za 700 tisíc korun třípokojový městský byt v ulici Jana Uhra jeho příbuzní, jak tehdy upozornila MF Dnes. 

"Na bytovém odboru zpočátku dělala Alexandra Belušíková, která je příbuzná od Šťástky, a to přes pana Pavla Belušíka, kdy na Belušíka si pan Šťástka psal nějaký privatizovaný majetek. Konkrétně se jedná o část bytového domu na rohu ulice Jana Uhra, kdy v tomto bytovém domě je zřízena restaurace U Kroužku, která je formálně psaná na pana Belušíka, a ještě nějaký byt," uvedl Hubálek. 

Šťástka Hubálkovo tvrzení o svém zapojení v prověřované privatizaci městských bytů odmítá. "To je samozřejmě nesmysl. Byt Belušíkových byl v pořádku, šetřila to i policie," reagoval už dříve Šťástka. Na poznámku o tom, že v té době ještě policisté neměli výpověď Hubálka, odpověděl, že neví, co v jeho výpovědi je. 

Nyní Šťástka HN řekl, že si ho policisté nepředvolali. "Na podání vysvětlení jsem nebyl a s vámi se nebudu bavit," řekl a položil telefon.

Policisté také zabavili dokumenty k privatizaci dalšího domu v Hrnčířské ulici, který dnes spoluvlastní bytové družstvo, jemuž předsedá někdejší místostarosta Brno-střed pro oblast majetku za ODS Otakar Bradáč. "Nikdy jsem nic neprivatizoval. V tomto domě se na mě převedl členský podíl. Vše zcela legálně," uvedl už dříve Bradáč. Hubálka označuje za člověka, který se pomátl. "A to není urážka," dodal.  

V hledáčku i pronájmy lukrativních obchodů pro podnikatele

Detektivové se ale nezajímají jen o byty. Z radnice si odnesli i materiály, které postihují pronájmy lukrativních nebytových městských prostor pro obchody. Kolem některých z nich v ulicích ve středu města projde i šest tisíc lidí za hodinu. HN a Aktuálně.cz už dříve popsaly, že stíhaný Hubálek vypověděl, že za vlády ODS začal být v jejich získávání úspěšný podnikatel s arabskými kořeny Hussein Rekhem. Dle Hubálka politici za manipulace s nájmy inkasovali od Rekhema milionové úplatky. 

Robert Kerndl, nynější náměstek primátorky a před 10 lety radní Brna-střed, po Hubálkovi podle policejní výpovědi původně chtěl, aby zjistil, zda Hussein Rekhem a jeho starší bratr Najih mají zájem o prostory v centru Brna.

"Já jsem je oslovil, už o prostorách věděli a řekli mi, že mají zájem o jejich pronájem. S tím, že ať jim sdělím podmínky. Já jsem řekl, že se na to zeptám Kerndla a následně jim dám vědět. Při schůzce s ním jsem se dozvěděl, že chce 1,5 milionu za oba prostory, a toto jsem následně sdělil Najihovi," vypověděl Hubálek. Peníze mu podle jeho tvrzení bratři skutečně zaplatili.

"Robert (Kerndl, pozn. red.) si pro peníze přijel za mnou do Rojetína. K vlastnímu předání došlo tím způsobem, že jsme na popud Roberta sedli do auta, vypnuli mobilní telefony a jeli do obce Lubné, kde jsme si u kravína v autě předali peníze," dodal Hubálek s tím, že politici následně otevřeli obálky s nabídkami na pronájem ještě před zasedáním komise, která měla vybrat vítěze − a cenu Rekhemovi upravili tak, aby jeho nabídka byla nejvýhodnější.

Je to nehorázná lež, oponuje náměstek

"Je to další nehorázná lež, kterou šíří trestně stíhaný Hubálek. Bratry Rekhemovy neznám, žádné úplatky jsem od nich nedostal, na městské části jsem nikdy žádné obálky s nabídkami neotevíral, natož abych je nějak upravoval. Je to další pokus pana Hubálka, jak odvést lživě pozornost od podvodů, které provádí," řekl již dříve redakci Kerndl.

Husseina Rekhema nedávno brněnský krajský soud poslal na 13 let do vězení za půlmiliardové daňové podvody.

Co, a kde nejbohatší brněnská městská část pronajme, přitom v době před 10 lety, kterou Hubálek policistům popsal, na radnici schvalovala takzvaná dislokační komise. Vedl ji nynější radní Brna-střed za ODS Miroslav Vaníček. Podle Hubálka muž, který měl v jím popisovaném systému důležitou roli a s nímž také, i v souvislosti s Rekhemovými, komunikoval.

"Za pronájmy po mně vždy (Miroslav Vaníček - pozn. red.) požadoval od lidí peníze. Zároveň byl členem komise pro odpis nedobytných pohledávek. Z jeho strany mně bylo i nabídnuto, že pokud by zájemci neměli na nájemné, je možné tento dluh prostřednictvím této dislokační komise odpustit," sdělil Hubálek policistům.

Vaníček cokoliv z toho odmítá. "Já vůbec nevím, o čem mluvíte. Nemíním vám nic říkat. Hubálka jsem znal někdy před deseti lety," uvedl Vaníček. Policisté na radnici Brno-střed stáhli e-maily i z jeho schránky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist