Testy pro dovolenou v Řecku nebudou pro české občany od pondělí, jak se plánovalo, potřeba. Řecký premiér změnu vyhlásí ve čtvrtek, upřesnil premiér Andrej Babiš (ANO) svůj předchozí tweet v rozhovoru s ČTK. Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek na sociální síti uvedlo, že pracuje na návratu k volnému cestování do Řecka od 1. září. "Premiér uznal naše argumenty a psal mi, že to ohlásí dnes. Takže nic nebude od pondělí potřeba," uvedl Babiš.

"Právě jsem mluvil s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Po mé osobní intervenci a na základě nových údajů o epidemiologické situaci v ČR, které jsme dodali řecké straně, vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na covid-19 při vstupu do Řecka," uvedl předtím Babiš na twitteru.

Řecko nedávno kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření má platit od pondělí 17. srpna. V příštím týdnu má do země letět asi 4800 Čechů, do poloviny září více než 30 000.

Odběrová místa, která byla kvůli očekávanému náporu turistů zmobilizována, podle Babiše mají zůstat v novém režimu. Babiš současně apeloval na odpovědnost, řecké úřady podle něj řeší případ turisty, který odjel na dovolenou z karantény a v Řecku byl pozitivně testován.

Pro Čechy mířící do Řecka bylo po oznámení Řecka o nutnosti předložit negativní test vyhrazeno v každém kraji jedno odběrové místo, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici. Jejich seznam najdou zájemci na webu ministerstva zdravotnictví. "Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku. Aby to nebylo zneužíváno," řekla dříve k testování dovolenkářů hlavní hygienička Jarmila Rážová s tím, že na místě pak budou odebráni přednostně. 

Cena za test je ve většině případů 1750 korun, v soukromých laboratořích může být vyšší. 

Lidé starší deseti let přijíždějící do Řecka podle dosavadního nařízení musí mít od pondělí potvrzení o negativním testu a lékařské potvrzení o negativní diagnóze na covid-19 v angličtině. Oboje vydá laboratoř, která vzorek testovala. Vyžádat si ho ale musí lidé už před odběrem, některá místa za dokument chtějí navíc k ceně testu 200 až 250 korun. 

Před příjezdem do země musí lidé vyplnit také formulář, takzvaný Passenger Locator Form (PLF), k dispozici je v angličtině na webu. Po jeho vyplnění je vygenerovaný QR kód, který si lidé musí vytisknout nebo uložit třeba do mobilu. Na jeho základě jsou někteří vybráni při překročení hranic k dalšímu testu na covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli posílení testovací kapacity v regionech v úterý cestovní kanceláře vyzvalo, aby počty lidí, kteří mají rezervovaný zájezd do Řecka, nahlásili na e-mail crtexterni@mzcr.cz i s místem bydliště a datem odletu. Do středečních 14:00 jich bylo nahlášeno zhruba 1000.

Cestovní kanceláře žádají, aby cena testu pro samoplátce byla snížena na 500 korun a aby laboratoře musely povinně vzorek otestovat do 24 hodin. Teď je limit dvojnásobný, což je podle ministerstva zdravotnictví dostatečné. Snižovat nemíní ani stanovenou cenu.