Na středočeském krajském úřadu brali někteří zaměstnanci prémie až 85 tisíc korun měsíčně, oproti jiným krajům nezvykle vysoké. Uvedl to v pondělí server Seznam.cz. Úřad poskytl informace o výši platů a odměn dvaceti lidí, o které požádal server, částky ale nepřiřadil ke konkrétním lidem. Jde například o vedoucí odborů a oddělení, mezi nimi je třeba PR poradce a bývalý vedoucí tiskového oddělení Marek Rejman. Na žádost o vyjádření k odměnám podle serveru nereagoval.

Ke zjištění se nevyjádřila ani středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), s níž podle serveru někteří ze štědře odměňovaných úředníků úzce spolupracovali.

Jeden z úředníků si podle serveru přišel téměř na 200 tisíc korun měsíčně, několik dalších na kolem 150 tisíc korun měsíčně. Jeden z platů celkově přesáhl za rok částku 2,3 milionu korun. "Na otázky ohledně odměňování neodpovědělo ani tiskové oddělení kraje. Nevysvětlilo například, kdo a jakým způsobem o přiznání prémií rozhoduje," uvedl server.

Podle jeho zjištění vedoucí úředníci v jiných krajích berou i s odměnami od 50 do 70 tisíc korun měsíčně, výjimečně to je až 75 tisíc. "A když už dostávají prémie, tak ne pravidelně desítky tisíc měsíčně. Ale pouze čtvrtletně - a ještě mnohem nižší: třeba 10 až 15 tisíc, výjimečně probleskne v tabulkách 30 tisíc," informuje Seznam.cz.

Na seznamu dobře placených úředníků figuruje kromě Rejmana například bývala šéfka odboru dopravy Jarmila Jenčíková. Podle Seznam.cz prošetřují dopravní zakázky na krajském úřadu protikorupční detektivové. Ani ona na dotazy serveru neodpověděla.

Středočeský kraj také serveru nekonkrétně sdělil, že úředníci obdrželi vyplacené odměny za úspěšné splnění specifikovaných úkolů, na stejný dotaz Plzeňský kraj u každého úředníka uvedl několik bodů, proč si bonusy zasloužil.

Podle ministerstva práce musí být kvůli zásadě rovného zacházení každý zaměstnavatel schopný vysvětlit, za co mimořádné odměny zaměstnanci udílí. "Poskytování platu a jeho jednotlivých složek podle jiných kritérií, popřípadě kritérií, která se nevážou k vykonávané práci, představuje porušení zákoníku práce," potvrdil serveru mluvčí ministerstva Vladimír Dostálek.