Parlamentní strany se ve středu shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény - z auta, ve speciálních volebních okrscích a u výjezdních komisí. Novinářům to po jednání řekli lídři opozice. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jde o dobrý kompromis. O změnách ve volební praxi pro říjnové senátní a krajské volby bude sněmovna rozhodovat 19. srpna. Vláda požádá o projednání návrhu zákona, který už má paragrafovou podobu, ve stavu legislativní nouze, uvedl Hamáček. Počítá s tím, že Senát normu schválí v nejbližších dnech po projednání sněmovnou.

Odměna pro členy volebních komisí se zvýší o 500 korun, protože práce bude komplikovanější, řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Podle Hamáčka dosáhnou na zvláštní odměny i členové speciálních komisí. "Nyní činí základní odměna 1800 korun, nově to bude 2300 korun, adekvátně odměníme i ty ve speciálních komisích," uvedl Hamáček.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vyzval voliče, aby se nebáli počátkem října k volebním urnám přijít, volby budou podle něj bezpečné. Pomoc při volbách zajistí armáda.

Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny bude ve středu 30. září zřízeno drive-in stanoviště ve všech okresech, tedy na 78 místech. Budou na něj dohlížet tři vojáci a zapisovatel. Tyto týmy pak budou v pátek a také v sobotu, podle počtu žádostí, objíždět voliče v karanténě, kteří si vyberou volbu pomocí výjezdní komise. O logistice povede ministerstvo další jednání.

Lístky voličů z karantény budou sčítat speciální komise při krajích, bude jich 13 plus jedna v Praze pro senátní volby, uvedl Mslna. Před sčítáním by se podle něj měly smíchat lístky ze všech třech variant zvláštního hlasování. Umožnit hlasovat z karantény chce ministerstvo i v případě místních referend, které některé okrsky na volební víkend chystají. Změny ve volebních lhůtách se podle Mlsny nechystají.

Možnost speciálního hlasování se bude týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienou nebo lékařem, uvedlo ministerstvo. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

O zavedení korespondenčních voleb, jak o ně část opozice usiluje, budou strany dál diskutovat. Podle Hamáčka, který byl za neochotu o nich pro podzimní volby jednat kritizován, nemá zavedení korespondenčního hlasování stále většinovou podporu. "Ve chvíli, kdy není politická vůle, pokládám vůbec za zbytečné to nabízet," uvedl. Dodal, že stejně se politická scéna neshodla na možnosti volebních zmocněnců.

Do drive-in volebních míst nebude možné dorazit pěšky

V takzvaných drive-in volebních stanovištích, která by podle dnešní dohody sněmovních stran měla umožnit hlasovat lidem umístěným v karanténě v senátních a krajských volbách, bude možné hlasovat pouze z motorových vozidel. Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna ve středu novinářům řekl, že s tím počítá předpis, který by měla projednat vláda na svém příštím zasedání 17. srpna a o dva dny později by se jím měla zabývat Sněmovna.

Hlasování z auta by mělo být k dispozici na 78 stanovištích, v jednom v každém okrese. Hlasovat by se mělo ve středu 30. září v čase od 07:00 do 15:00. Pokud by se v takovém případě na někoho nedostalo, komise by počkala na všechny čekající ve frontě. "Obsluhu bude zajišťovat armáda, budou tam tři vojáci a odborný zapisovatel, který bude dohlížet na zákonnost procesu," uvedl Mlsna.

Při drive-in hlasování by si volič s sebou vzal občanský průkaz a rozhodnutí o nařízené karanténě, případně neschopenku od lékaře. "Nemá-li ani jedno, a přesto je v karanténě, to mohou být například osoby samostatně výdělečně činné, tak jsme domluveni, že budeme nabádat praktické lékaře, aby vydali potvrzení, že daný člověk je nemocný, má covid-19 nebo je mu nařízena karanténa," dodal Mlsna.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by drive-in stanoviště mohla vzniknout na velkých parkovištích nebo stadionech. Po identifikaci by měl volič dostat volební lístky, poodjet doprostřed stanu, kde bude mít soukromí, upravit volební lístek a vložit ho do obálky a na konci stanu obálku vhodit do urny. Speciální komise by měla lidi vyškrtnout ze stálého seznamu voličů, aby nemohli znovu volit standardním způsobem v pátek či sobotu.

Lidé v karanténě, kteří nemohou automobilem dorazit, by se měli do čtvrtku 1. října do 20:00 ohlásit na krajském úřadě. "Oznámí, že chtějí, aby se k nim dostavila příslušná komise," dodal Mlsna. V dnech řádného termínu voleb by se pak za nimi dostavila komise v ochranných prostředcích a s přenosnou urnou, a to přesněji mezi pátkem 2. října 07:00 a sobotou 3. října 14:00. "Bude to zajišťovat stejná jednotka jako drive-in, nedojde k promíchávání s klasickými okrskovými komisemi," řekl náměstek.

Stejná skupina případně zajistí i hlasování v pobytových zařízeních sociálních či zdravotních služeb, na která by byla uvalena karanténa. "Hlasování bude od čtvrtka volebního týdne od 07:00 do pátku volebního týdne do 20:00 hodin," uvedlo vnitro v tiskové zprávě.

Sčítat hlasy ze všech mimořádných způsobů, které stát připravuje kvůli epidemii covidu-19, se budou podle Mlsny dohromady. Speciální komise je nejprve smíchá dohromady a poté je sečte na úrovni krajských úřadů, řekl. Současný návrh zákona podle Mlsny nepočítá s posunem jakýchkoliv lhůt, které už mají nyní konkrétní termín. Například 30. září se tak počítá s odevzdávání drive-in hlasů mezi 07:00 a 15:00, až do 14:00 stejného dne lze ale oznámit stažení kandidatury nebo odvolání kandidáta do senátních voleb.

Kdo kandiduje v senátních volbách

Kdo kandiduje v senátních volbách