Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl v úterý o 212, nejvíc od 28. června. Počet aktuálně nemocných poprvé od začátku epidemie přesáhl pět tisíc, je jich 5046. Vyplývá to z informací uvedených na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku března, kdy byl nový koronavirus v Česku zachycen poprvé, onemocnělo už 14 324 lidí. Přes 8900 z nich se už z nemoci uzdravilo, dalších 360 pacientů s koronavirem zemřelo.

Počet aktuálně nakažených stoupal od začátku března do 11. dubna, kdy kulminoval na 4736 případech. Následně počet aktivních případů klesal a přibližně od poloviny května s drobnými výkyvy stagnoval. Růst opět začal v červnu, zejména v jeho druhé půlce. O uplynulém víkendu počet aktuálně nemocných přesáhl dosavadní dubnové maximum a dále roste.

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku v přepočtu na sto tisíc obyvatel zhruba 60 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů Česka. Na sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 38 případů na sto tisíc obyvatel.

V Čechách je nejvýraznější ohnisko nákazy na Jablonecku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přes 24 nakažených na sto tisíc obyvatel. V Libereckém kraji se kvůli zvýšenému počtu nově prokázaných případů vrátí roušky. Od pátku 24. července je budou muset nosit lidé při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách.

Nemoc covid-19 má u většiny nakažených lehký průběh. Počet hospitalizovaných ale v pondělí stoupl o 11 na 148, v těžkém stavu je 20 z nich. V sobotu bylo 134 hospitalizovaných, v neděli 137.

Ve světě se nakazilo přes 15 milionů lidí

Počet dosud zaznamenaných případů koronaviru ve světě ve středu podle propočtů Reuters překonal 15 milionů. Agentura zároveň uvedla, že pandemie covidu-19 zrychluje, zatímco způsob boje s ní se napříč státy nadále různí.

Dohromady bylo dosud podle Reuters zaznamenáno 15 009 213 případů nákazy koronavirem, což je podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) nejméně trojnásobek ve srovnání s každoročně zaznamenanými případy vážného průběhu chřipky. S covidem-19 zároveň už zemřelo na 616 tisíc lidí, což je zhruba srovnatelné s horní hranicí počtu ročně zaznamenaných úmrtí u chřipky.

Globální počet případů překonal další smutný milník poté, co Indie, která má třetí nejvyšší počet infikovaných po USA a Brazílii, zaznamenala denní přírůstek 40 tisíc infikovaných. Spojené státy mezitím zaznamenaly již osmý den po sobě více než 60 tisíc nakažených, zatímco Brazílie přes 41 tisíc.

USA, které jsou nákazou nejvíce postižené na světě, dosud evidují zhruba 3,91 milionu infikovaných. Prezident Donald Trump na svém posledním brífinku poznamenal, že se situace "bohužel nejspíš ještě zhorší, než se začne zlepšovat". Po USA co do počtu nakažených následují Brazílie, Indie, Rusko a JAR. Nejrychleji se ale covid-19 podle Reuters šíří v Severní a Jižní Americe, které zatím zaznamenaly přes polovinu světových případů a zhruba polovinu úmrtí.

Globálně šíření koronaviru patrně nezpomaluje. Poté, co byl první případ nákazy hlášen v čínském Wu-chanu na přelomu roku, trvalo to asi 15 týdnů, než se nákaza potvrdila zhruba u dvou milionů lidí, píše Reuters. Pro srovnání, z 13 milionů infikovaných 13. července celková bilance dosud nakažených vystoupila na 15 milionů za osm dní.

Zdravotníci zároveň zdůrazňují, že vzhledem k omezené schopnosti testovat oficiální čísla zcela jistě plně neodráží skutečný počet nakažených a počet úmrtí.