České nemocnice mají problém splnit požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti. Na obzoru se ale rýsuje aspoň částečné řešení. Překvapivě nepřichází z vlády, ale úplně zespodu – od nemocnic.

Dušan Chvojka vede tým informatiků v Nemocnici Na Homolce. Ta má méně než 800 lůžek, a kyberzákonem se tedy řídit nemusí. Před hackery je však také zranitelná a útoky se jí nevyhýbají. Chvojka proto jménem nemocnic žádá vládní úřady, aby jim s kyberochranou pomohly. 

"Lze použít analogii s ochranou vzdušného prostoru nad Českou republikou. Zajišťuje ji jedno řídicí středisko v Jenči," popisuje Chvojka, který se kromě informatiky věnuje také letectví a horské turistice. 

Právě při leteckém pohledu na české nemocnice se myšlenka zrodila. "I zdravotnictví by mělo mít jedno dohledové centrum, které bude řídit kyberprostor a výměnu zdravotnické dokumentace," přibližuje obrysy projektu. Slibuje si od něj, že ušetří náklady a problém s nedostatkem odborníků. Podle zákona by už dnes každá nemocnice měla takové centrum mít a zaměstnávat strážce kyberprostoru na plný úvazek.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se