Neobvykle vysoké množství oxidu siřičitého, jehož koncentrace šestatřicetkrát překročily povolený hodinový limit, zamořilo před pěti lety Přerov. V nemocnici skončili i dva policisté, kteří se jedovatého plynu nadýchali. Případ definitivně toto pondělí uzavřel Městský soud v Praze, který v souvislosti s únikem potvrdil půlmilionovou pokutu chemičce Precheza ze skupiny Agrofert patřící do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) tehdy viděla jasnou souvislost mezi únikem plynu a tím, že chemička po odstávce v říjnu 2014 obnovovala výrobu kyseliny sírové. A Precheze udělila rekordní sedmimilionovou pokutu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se