Situace na řekách v Česku se po víkendových silných deštích postupně uklidňuje. Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň platí už jen na dvou místech v Pardubickém kraji, a to na Chrudimce v Nemošicích a Novohradce v Úhřeticích.
Podle dostupných informací utonuli o víkendu v rozvodněných tuzemských tocích čtyři lidé. V rozvodněném potoce Hrubár v Lopeníku na Uherskohradišťsku utonul třiašedesátiletý muž. V sobotu spatřili kolemjdoucí v řece Osoblaze na Bruntálsku dvě těla. Utonulého muže hasiči z řeky vytáhli tentýž den, ženské tělo, které svědci ve vodě viděli taktéž, se stále nenašlo. V neděli odpoledne se při sjíždění řeky Morávky na Frýdecko-Místecku převrhl raft se třemi lidmi. Osmiletá školačka po převozu do nemocnice zemřela. Další dva lidé z raftu, muž a další dítě, jsou v pořádku.
V pondělí ještě může pršet na východě České republiky, zejména v Beskydech. Hladiny toků by tam ale měly stoupat nejspíš jen slabě.
#pocasi Přestože v uplynulých 24 h spadlo v Jizerských horách a Beskydech dalších 30–40 mm srážek, situace na řekách se postupně uklidňuje. Dnes může více pršet na východě území. Jinak nás čeká zejména v západní polovině území vcelku slunečný den a teplý den. Obr.max teploty pic.twitter.com/VfzhH9beOx
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 22, 2020
Druhý povodňový stupeň platil v pondělí ráno na řece Smědé ve Višňové na Frýdlantsku. Stav pohotovosti trvá také na Tiché Orlici v Čermné na Rychnovsku a na Orlici v Týništi nad Orlicí.
První, tedy nejnižší povodňový stupeň platil v pondělí kolem 6:40 na přibližně třech desítkách měřicích stanic, mimo jiné na Labi v Kostelci nad Labem na Mělnicku, na Moravě v Kroměříži nebo na Odře v Bohumíně.
"Ještě dnes (v pondělí) může více pršet na východě území, a to zejména v Beskydech. Vlivem tohoto faktoru a také díky nasycení půdy a dotoku by zde ještě mohly toky stoupat, ale nejspíše jen slabě," upozornili ráno meteorologové na Facebooku. Pondělní den by jinak měl podle nich být zejména v západní polovině Česka slunečný a teplý. Pro sever Moravy a Slezsko ale platí až do pondělního poledne výstraha před vydatným deštěm.
Vytrvalý a vydatný déšť zvedl o víkendu hladiny řek a potoků zejména na východě republiky. Voda zatopila louky, zahrady, silnice nebo garáže, větší škody ale nezpůsobila a až na několik málo výjimek nebyla nutná evakuace obyvatel. V neděli odpoledne začal déšť ustávat a hladiny začaly klesat.
Povodeň na Frýdlantsku 2020: Na videu je splav pod zámek ve Frýdlantu! Višnová je průjezdná. Voda se vrátila do koryta. Na silnicích zůstává ještě v Černousích! #povodne #frydlantsko #denik #visnova #smeda pic.twitter.com/gJImCFsoDs
— Petr Vodsedalek (@wocet) June 21, 2020
V Pardubickém kraji se z koryta opět vylila řeka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku, hranici třetího stupně překročila už ráno.
Později hladina klesla, naopak v podvečer na nejvyšší stupeň vystoupala Chrudimka v Nemošicích a těsně pod hranicí třetího stupně byla Novohradka v Úhřeticích na Chrudimsku. Podle hasičů ale nebylo nutné nikoho evakuovat. Po intenzivních deštích v okrese se znovu dostala voda z Podolského potoka i do skladu Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Na rozdíl od minulého týdne ale ropné látky tentokrát ze skladu podle jeho zástupců neunikly.
V neděli odpoledne se v deštěm nejhůře zasaženém Frýdlantu znovu sešla povodňová komise. Podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera (ODS) už z města odjeli hasiči s vozidly připravenými k evakuaci obyvatel, která nakonec nebyla nutná. Ve Višňové zatím zůstávají zhruba tři desítky hasičů a také tým zdravotnické záchranné služby pro případ, že by řeka ještě stoupla a obec odřízla jako v sobotu. Hladina Smědé se tam ale drží zhruba o 20 centimetrů níž než v sobotu, kdy kulminovala na 287 centimetrech. "Do úklidu se ale pustíme až v pondělí, do středy bychom to chtěli mít hotové," řekl v neděli Ramzer.
Frýdlantské vodárenské se už v sobotu večer podařilo obnovit provoz nedávno modernizované úpravny vody v Bílém Potoce, nejprve vyčistila vtok ze Smědé, v neděli se podařilo vyčistit i vtok z Hájenského potoka, kde je voda méně zabarvená. "Dodávky pitné vody jsou tak zajištěné a mohli jsme odvolat i cisterny s pitnou vodou," řekl Ramzer, který je zároveň předsedou představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS).
Podle ředitele Petra Olyšara by se způsobené škody na úpravně měly pohybovat jen v řádu statisíců korun.
Pokračující srážky v Česku v neděli dál zvedaly hladiny řek v některých regionech



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist