Při lokálních povodních na Uničovsku a Šumpersku v Olomouckém kraji zemřel jeden člověk, řekla v pondělí ráno mluvčí hasičů Lucie Balážová, navíc se pohřešuje čtyřiasedmdesátiletá žena z Oskavy, řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Oběť povodní pochází z oblasti Šumvaldu na Olomoucku. Mezi nejvíce postižené obce patří právě Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda na mnohých místech dosahovala přes metr vysoko. V těchto obcích hasiči evakuovali a zachránili desítky obyvatel. Vyprostili také osoby uvázlé v zatopených automobilech.

Hasiči zachránili rovněž několik lidí, které strhl proud a nemohli se dostat z vody do bezpečí. "Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu. V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení," uvedla mluvčí hasičů.

Na některých místech čerpali hasiči vodu ze zatopených sklepů během noci. V odstraňování následků přívalových srážek budou pokračovat během pondělka, včetně odčerpávání vody z domů a sklepů. "Dnes ráno se také po průzkumu v jednotlivých obcích a zjištění stavu zaplavených domů bude ve spolupráci se samosprávami řešit náhradní ubytování pro místní obyvatele," doplnila mluvčí.

Celkem 160 hasičů z celého regionu pomáhá na Uničovsku a Šumpersku odstraňovat následky přívalových dešťů. V postižené oblasti podle Balážové zasahuje téměř 30 jednotek. Hasiči vyprošťují automobily z koryt řek, čistí komunikace, propustky mostů a čerpají vodu ze stovek objektů, informovala mluvčí hasičů.

"Zasahujeme hlavně v Šumvaldu, kde je zřízen i štáb velitele zásahu. Na místě je těžká technika ze Záchranného útvaru Hlučín a ZÚ Jihlava s vyprošťovacím automobilem, hydraulickým nakládacím jeřábem, rypadlem i nakladačem. V postižené oblasti máme také naše speciální kontejnery, jejichž vybavení je určené pro čerpání vody a pro zajištění staticky narušených objektů," uvedla mluvčí.

Práci hasičům v Šumvaldu komplikuje poškozená dopravní infrastruktura, utržené cesty i mosty. "Na místo byl povolán také statik, který zhodnotí stav zatopených objektů. Začínáme také čerpat vodu ze sklepů," doplnila mluvčí.

Zatopené jsou po přívalovém dešti některé místní části nedalekého Uničova a dalších obcí. "Situace nyní kulminuje. Tady v Uničově je rozvodněná Oskava a čekáme, jestli nám to zasáhne ještě místní část Brníčko. Vypadá, že kulminace už je maximální. Mnohem hůř na tom je Šumvald, Dlouhá Loučka či Oskava, tam budou mít lidé obrovské potíže," řekl starosta Uničova na Olomoucku Radek Vincour (ODS).

Výběr záplav v Česku za posledních deset let

16. května 2010 - Česko postihly ve dvou vlnách záplavy, první přišla vlivem silných dešťů v polovině května, další pak začátkem června. Nejvíce byla postižena Morava a severní Čechy. Záplavy si vyžádaly šest lidských životů, škody byly zhruba pět miliard korun.

6. srpna 2010 - Po vydatných deštích zasáhly povodně sever Čech, zejména Liberecko a Děčínsko. Zahynulo sedm lidí, škody přesáhly deset miliard korun.

28. září 2010 - Severní, střední a východní Čechy sužovaly déšť a vysoké hladiny řek, které se místy vylily z koryt a přinutily obyvatele opustit domovy, například ve Višňové na Frýdlantsku.

21. července 2011 - Vytrvalý déšť výrazně zvýšil hladiny řek na severu, jihozápadě a ve středu Čech a na mnoha z nich byla vyhlášena povodňová aktivita. Nejvíce byl zasažen sever Čech. Nikdo nezemřel, škody byly v řádu milionů korun.

4. července 2012 - Noční bouřky způsobily lokální záplavy, srážky nejvíce postihly Klatovsko. V Mochtíně na Klatovsku nepřímo v důsledku záplav zkolabovala a zemřela pětaosmdesátiletá žena.

5. ledna 2013 - V Čechách se po dešti zvedly hladiny řek, voda zaplavila sklepy i silnice. Situace byla kritická zejména na západě Čech.

2. června 2013 - ČR postihly po vytrvalých deštích záplavy. Zasáhly zejména Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Středočeský kraj a Prahu. V souvislosti s velkou vodou zemřelo 15 lidí. Škody dosáhly 15 miliard korun.

25. června 2013 - Vydatné deště znovu rozvodnily řeky, záplavy ohrožovaly severní, střední a východní Čechy, Vysočinu a jižní Moravu. Deštivé počasí mělo zřejmě podíl na smrti ženy na Znojemsku, která se zřítila do podmáčené studny.

16. května 2014 - Vytrvalé deště zvedly hladiny řek na severu Moravy a ve Slezsku, později i v Čechách v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Škody způsoboval hlavně silný vítr.

28. května 2014 - Sesuvy půdy, podemleté tratě nebo protržení hráze rybníka na Příbramsku přinesly bouřky s přívalovými dešti.

31. července 2014 - Vydatný déšť rozvodnil řeky na jihu Čech a v Pardubickém kraji, na Moravě zatopil ulice i sklepy domů.

14. září 2014 - Vytrvalý déšť sužoval jih Moravy. Řekou Jevišovkou protékala stoletá voda. V Jevišovicích na Znojemsku se řeka vylila z koryta a zaplavila zhruba desítku rodinných domů. Mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku se kvůli dešťům sesunul svah na kemp.

10. ledna 2015 - Po deštích a při rekordně teplém počasí se vzedmuly řeky, z břehů ale nevystoupily, a domy tak neohrozily. Na Ohři u Jakubova na Karlovarsku se převrátil raft s pěti vodáky a jeden utonul.

31. července 2016 - Českem se prohnaly bouřky a přívalové deště. Nejvíce práce nadělaly popadané stromy a zatopené sklepy hasičům na Moravě a ve Slezsku, ale třeba i na Třeboňsku.

29. června 2017 - Přes Česko se přesunul vydatný déšť, komplikoval dopravu, zaměstnal hasiče a zvedl hladiny řek hlavně v Praze a ve většině Středočeského a Plzeňského kraje. V Praze přetekla hráz rybníků v Radotíně a Řeporyjích.

24. května 2018 - Západ Čech a Středočeský kraj zasáhly silné bouřky doprovázené vydatným deštěm, který zvedl hladiny toků. Velká voda nejvíce zasáhla Zaječov na Berounsku a Trhové Dušníky a Obecnici na Příbramsku, kde blesková povodeň způsobila škody asi za deset milionů. V Karlovarském kraji déšť způsobil lokální záplavy.

23. května 2019 - Na třech desítkách míst v ČR se dostaly hladiny toků na povodňový stav. Voda na severu a východě země zaplavila silnice a sklepy.

Zdroj: ČTK

 

V Uničově záplavová vlna protéká městským parkem a pod vodou jsou místní části Dolní Sukolom a Nová Dědina. Riziko záplav ráno podle Vincoura dál hrozí v Brníčku. "Jsou to všechno místní části navázané na tok Oskavy, tam je to nejhorší," podotkl Vincour.

V Uničově a jeho místních částech zatím nikdo evakuován nebyl. Úřady ale obyvatele v záplavami zasažených oblastech vyzvaly, aby neopouštěli domovy. "Proud je opravdu silný a na komunikacích jsou kanály pryč, takže nebezpečí je velké," upozornil Vincour.

Na mnoha místech v noci byl na řadě toků překročen třetí stupeň povodňové aktivity, který nyní platí jen na Oskavě v Uničově, kde hladina před 08:00 dosahovala 330 centimetrů. Mluvčí hasičů Balážová řekla, že se hasičům podařilo zachránit před rozvodněným tokem 30 lidí. "Čerpáme vodu ze sklepů, čistíme propustky u mostů a komunikace. Na místě jsou naše profesionální jednotky, spolupracujeme s jednotkami sboru dobrovolných hasičů a se zástupci obce," uvedla mluvčí. Celkem hasiči během noci zaznamenali téměř 160 událostí. V zaplavené oblasti operoval také posttraumatický intervenční tým hasičských psychologů.

Silné bouřky zasáhly od nedělního odpoledne prakticky celý východ země. Po bouřkách stouply na některých stanicích také hladiny Svratky, Jihlavy, Želetavky či Třebůvky.

Povodňovou pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí vyhlásili meteorologové do pondělních 11:00 pro regiony Jeseník, Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov a Zábřeh v Olomouckém kraji, pro řeky v okolí měst Králíky, Lanškroun a Moravská Třebová v Pardubickém kraji a pro Rýmařovsko v Moravskoslezském kraji. Méně závažná povodňová bdělost platí pro Olomoucko a oblasti Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou a Žďár nad Sázavou na Vysočině.

Na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku platí po nedělních bouřkách první stupeň povodňové aktivity. V noci se hladina na několik hodin dostala i na druhý povodňový stupeň a od třetího stupně - ohrožení - ji dělilo devět centimetrů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Na Vysočině k 6:30 platil první povodňový stupeň také na Jihlavě a Šlapance.

Odklízení následků bouřek hasiče začalo zaměstnávat v neděli po 18:00. Do pondělního rána měli stovku výjezdů. Odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu, čistili bahnem zanesené silnici, do Jeclova na Jihlavsku přiváželi protipovodňové pytle. Protipovodňovou hráz museli stavět i ve Velkém Meziříčí.

Na Želetavce začala hladina stoupat v neděli kolem 20:00, o dvě hodiny později překonala druhý stupeň a vydržela na něm dalších pět hodin, než voda začala opadat.

Nedělní bouřky zvýšily průtoky v řekách i na jižní Moravě. Svratka v Brně na Poříčí a Veverské Bítýšce dosáhla prvního stupně povodňové aktivity označovaného jako bdělost, vyplývá z dat Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

Bouřky v neděli večer postihly zejména západní a severní část jižní Moravy. První stupeň povodňové aktivity je v pondělí také na Želetavce ve Vysočanech na Znojemsku a Loučce v Dolních Loučkách na Brněnsku.

Bouřky zaměstnaly hasiče. Večer a v noci zasahovali pětadvacetkrát, hlavně na Blanensku a Brněnsku. Odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu, uklízeli zabahněné silnice a čistili kanály.

Komunikace mezi Brumovem a Bedřichovem na Brněnsku zůstávala do rána uzavřená, v pondělí dopoledne by se měla čistit. Až na ráno odložili hasiči také čištění silnice u obce Nelepeč-Žernůvka na Brněnsku.

První povodňový stupeň platil v pondělí v 7:40 i na Jevíčce v Pardubickém kraji. 

Hasiči v Pardubickém kraji museli od nedělního odpoledne do pondělního rána vyjíždět na tři desítky míst, aby likvidovali následky bouřek. Většinou odklízeli spadlé stromy, někde po silném dešti čerpali vodu. Bouře na dvou místech poškodila vedení vysokého napětí.

Podle operačního důstojníka krajských hasičů bylo nejvíce postiženo Svitavsko a Orlickoústecko. Většina zásahů spočívala v odklízení stromů spadlých na silnice, v Jaroměřicích a České Třebové hasiči čistili ucpanou kanalizaci, v Chornicích odčerpávali nahromaděnou vodu.

Energetici v Pardubickém kraji evidovali večer poruchu na vedení vysokého napětí na Svitavsku, která je již odstraněná. V pondělí ráno přibyla další porucha na Chrudimsku, podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové by měla být odstraněna během dopoledne.

Hasiči v neděli večer a v noci na Bruntálsku a Rýmařovsku čerpali vodu z přízemí domů či sklepů a odstraňovali z ulic bahno. V souvislosti s bouřkami a hlavně silným deštěm měli v okrese Bruntál tři desítky výjezdů. Nikdo kvůli událostem spojeným s počasím nebyl v kraji zraněn, sdělil v pondělí mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Kvůli sesuvům půdy a pádům stromů musela být uzavřena silnice mezi rýmařovskou místní částí Ondřejov a Dlouhou Loučkou, která už patří do Olomouckého kraje. Hasiči tam mimo jiné odstraňovali asi deset spadlých stromů. "Zbytek Moravskoslezského kraje byl vesměs od přírodních nehod uchráněn," uvedl Kůdela.

Vodu hasiči čerpali z přízemí rodinných domů a sklepů v Tvrdkově, Horním Městě a Rýmařově a z výtahových šachet obytných domů v Rýmařově. Z ulic odstraňovali bahno, které při prudkých deštích přiteklo z polí.

"Ve Václavově u Bruntálu zasáhl v neděli odpoledne blesk vzrostlý jasan, rozštípl ho na několik částí a část se odrazila od zahradní chatky. V ní začala hořet elektroinstalace, kterou majitel uhasil sám práškovým přenosným hasicím přístrojem," popsal mluvčí hasičů. Majitel podle něj zjistil, že má poškozené elektrické rozvody i v nedalekém rodinném domě.

"Škoda, celkově odhadem kolem 40 tisíc korun, vznikla také na dřevěném plotu od spadlých větví. Hasiči zde zkontrolovali uhašení termokamerou a potom zabezpečili prasklý strom čtyřmi upínacími pásy (kurtnami)," uvedl Kůdela. Doplnil, že o pokácení stromu se postaral starosta obce s místní jednotkou hasičů mimo jiné za pomoci lesního stroje.

Po prudkých dešťových srážkách a bouřkách vzrostl v povodí Moravy průtok v některých tocích podle vodohospodářů až stonásobně. Většina toků je už ale po kulminaci. V tiskové zprávě to v pondělí kolem 11:30 uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce na Šumpersku, v Zábřehu na Moravě, v Jeseníkách a na Olomoucku. Oskava na Šumpersku zaznamenala 85 milimetrů srážek, tedy 85 litrů na metr čtvereční, Štíty u Zábřehu na Moravě 80 milimetrů, Dlouhé Stráně 75 milimetrů, Bělá pod Pradědem, Šerák, Jeseník, Velké Losiny, Hoštejn a Javorník 50 milimetrů.

Povodí Moravy má podle mluvčího technické pracovníky v terénu v zasažených oblastech, těžká technika je připravená zasáhnout. "Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. V současnosti je většina vodních toků po kulminaci," uvedl Chmelař. Doplnil, že kvůli dotoku lze během dne předpokládat dosažení prvního či druhého povodňového stupně i v oblastech pod zasaženými místy.

Deště poškodily část areálu podniku Unex

Přívalové deště a následné záplavy v noci způsobily škody ve výrobním areálu strojírensko-metalurgické společnosti Unex v Uničově-Brníčku na Olomoucku. Nejvíce postižena byla slévárna, v menší míře strojírenské provozy, řekl mluvčí Unexu Boris Keka. Výše způsobených škod zatím nebyla vyčíslena. Unex o jejich náhradě bude jednat s pojišťovnami.

"Ještě dnes by měla být opravena část vodou způsobených poškození, která omezují výrobu. Zbytek opět co nejrychleji v následujících dnech," uvedl Keka. Do práce se dnes ráno kvůli záplavám nedostavila část zaměstnanců Unexu, kteří po nočních bouřkách a přívalech vody odstraňují škody ve svých domovech. "Vedení firmy v reakci na situaci rozhodlo o tom, že takto postiženým zaměstnancům budou uděleny dva dny placeného volna. O případné další pomoci se rozhodne v závislosti na vývoji situace," podotkl Keka.

Skupina Unex se specializuje na vývoj, výrobu, montáž a modernizace kolesových rypadel pro těžbu nerostných surovin. Vyrábí také velké svařované ocelové konstrukce. Většinu produkce vyváží do zahraničí. Na konci roku 2018 skupina Unex ve výrobních závodech v Uničově a Olomouci zaměstnávala 1522 kmenových pracovníků.

Povodňový stav na českých řekách (stav v pondělních 7:00):

Povodňový stav - pondělí 8. 6. 2020, v 7:00
Povodňový stav - pondělí 8. 6. 2020, v 7:00
Foto: chmi.cz