Česká republika vyhostila dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým politikům jedem ricin. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Informaci HN již dříve potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů. 

Vyvrcholilo tak několik měsíců trvající napětí v diplomatických vztazích mezi Českem a Ruskou federací.

Česko vyhoštěním ruských diplomatů vážně poškodilo vztahy s Ruskem, uvedla ruská diplomacie. Jde podle ní o provokaci, na kterou bude nutné odpovědět.

"Celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky ruského zastupitelského úřadu v Praze, kdy jeden z nich zaslal Bezpečnostní informační službě cíleně smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům," uvedl Babiš.

Podle Petříčka se čeští diplomaté včetně něj snažili záležitost vyřešit diskrétně, ruský postoj jim ale nedal jinou možnost než přistoupit k prohlášení dvou diplomatů za persona non grata. Česko tak podle ministra učinilo i s vědomím, že z ruské strany bude pravděpodobně následovat reciproční krok.

"Chtěli jsme tuto situaci vyřešit diskrétně a od začátku jsme s ruským velvyslanectvím v tomto smyslu komunikovali. Diplomatické řešení ale nakonec nebylo možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost. A to i s vědomím recipročních kroků," řekl Petříček. 

Podle Babiše incident poškodil česko-ruské vztahy a způsobil bezdůvodné vytížení českých bezpečnostních složek. Česko podle premiéra nemůže tolerovat podobné akce na svém území. "Jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelné," dodal premiér.

"K vyhoštění diplomatických zástupců kteréhokoliv státu a jejich prohlášení za nepřijatelné osoby přistupujeme jen ve výjimečných situacích a po velmi zralé úvaze," uzavřel Petříček.

BIS podle mluvčího Ladislava Štichy naplnila své zákonné poslání. "Premiér uvedl dostačující informace a z naší strany není třeba žádný další komentář," sdělil Šticha.

"Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž od počátku byl založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou. Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog," uvedla ruská ambasáda.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.