Česká republika vyhostila dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým politikům jedem ricin. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Informaci HN již dříve potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů. 

Vyvrcholilo tak několik měsíců trvající napětí v diplomatických vztazích mezi Českem a Ruskou federací.

Česko vyhoštěním ruských diplomatů vážně poškodilo vztahy s Ruskem, uvedla ruská diplomacie. Jde podle ní o provokaci, na kterou bude nutné odpovědět.

"Celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky ruského zastupitelského úřadu v Praze, kdy jeden z nich zaslal Bezpečnostní informační službě cíleně smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům," uvedl Babiš.

Podle Petříčka se čeští diplomaté včetně něj snažili záležitost vyřešit diskrétně, ruský postoj jim ale nedal jinou možnost než přistoupit k prohlášení dvou diplomatů za persona non grata. Česko tak podle ministra učinilo i s vědomím, že z ruské strany bude pravděpodobně následovat reciproční krok.

"Chtěli jsme tuto situaci vyřešit diskrétně a od začátku jsme s ruským velvyslanectvím v tomto smyslu komunikovali. Diplomatické řešení ale nakonec nebylo možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost. A to i s vědomím recipročních kroků," řekl Petříček. 

Podle Babiše incident poškodil česko-ruské vztahy a způsobil bezdůvodné vytížení českých bezpečnostních složek. Česko podle premiéra nemůže tolerovat podobné akce na svém území. "Jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelné," dodal premiér.

"K vyhoštění diplomatických zástupců kteréhokoliv státu a jejich prohlášení za nepřijatelné osoby přistupujeme jen ve výjimečných situacích a po velmi zralé úvaze," uzavřel Petříček.

BIS podle mluvčího Ladislava Štichy naplnila své zákonné poslání. "Premiér uvedl dostačující informace a z naší strany není třeba žádný další komentář," sdělil Šticha.

"Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž od počátku byl založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou. Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog," uvedla ruská ambasáda.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se