Český penzijní systém je podle studie Allianz, založené na datech ze 70 zemí, ve srovnání s jinými poměrně stabilní. V prvním ročníku Globální zprávy o penzích přiřkli odborníci Allianz Česku 12. místo. Následky koronavirové pandemie však mohou do budoucna pořadím zamávat.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Žebříček vznikl na základě nového ukazatele, který začala Allianz od letoška sledovat. Tzv. API (Allianz penzijní indikátor) se skládá ze tří složek. Zaprvé bere v potaz demografické a rozpočtové předpoklady, zadruhé udržitelnost systému a zatřetí jeho přiměřenost. Jeho vznik je reakcí na velké světové demografické změny.

Momentálně se odhaduje, že do roku 2050 vzroste podíl starší populace závislé na výdělcích mladší generace o 77 procent. Celosvětově se tak důchodci početně vyrovnají zhruba čtvrtině osob v produktivním věku. V západní Evropě může jít až o 51 procent.

První pilíř nového ukazatele odráží výchozí stav konkrétních zemí z hlediska demografické situace a veřejných financí. Na stupnici od jedné do sedmi, kde jedna je nejlepší výsledek, hodnotí Allianz v této kategorii Česko celkovou známkou 4,2. Co Česku v rámci zohlednění demografických faktorů chybí, jsou mj. pracovní příležitosti pro starší zaměstnance.

"Jedním z dědictví současné krize bude určitě skutečnost, že budeme muset zdvojnásobit snahu o reformu penzijních systémů. Kdo ještě měl manévrovací prostor, právě o něj přišel," varovala jedna z autorek studie Michaela Grimmová.

Druhou složkou penzijního ukazatele je udržitelnost systému. V tomto kontextu je důležité, zda se bude zvyšovat věk odchodu do důchodu. Česko ho zvyšovat plánuje, a získalo tak známku 2,9, znatelně lepší, než je celosvětový průměr.

Třetí složkou je přiměřenost systému neboli poměr počtu pracujících vůči počtu penzistů, udržení životního standardu penzistů a existence penzijních fondů a jiných zdrojů příjmu starší populace. Zde zpráva Česku vytýká mj. absenci výsluhových důchodů u jednotlivých profesí. Česko hodnotí známkou 3,2.

První dvanáctka penzijních systémů světa:

1.

Švédsko

2.

Belgie

3.

Dánsko

4.

Nový Zéland

5.

USA

6.

Austrálie

7.

Nizozemsko

8.

Norsko

9.

Bulharsko

10.

Kanada

11.

Čína

12.

Česko

zdroj: Allianz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist