Hlavní hráči na českém telekomunikačním trhu se připravují na spuštění nové generace mobilních sítí, označované jako 5G. 

Nová technologie přinese mnohonásobně rychlejší přenos dat mobilních zařízení a další vylepšení, která otevřou nové možnosti hlavně pro firemní inovace. Sítě 5G budou podle odborníků klíčové hlavně pro digitalizaci a automatizaci průmyslu, pro samořiditelná auta, logistiku nebo pro takzvaný internet věcí (IoT).    

Na příležitosti, které nová technologie přinese, i na složitosti jejího spuštění se zaměřila on-line debata Hospodářských novin, která proběhla v úterý 12. května od 11:00 hodin. Hovořili v ní kromě dalších panelistů například Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace na ministerstvu průmyslu, expert na telekomunikace a zakladatel Digiteccs Associates Dalibor Vavruška, Petr Mrkvica, bezpečnostní ředitel Huawei Technologies, a Michal Frankl, ředitel divize Strategie a podpora podnikání v infrastrukturní firmě Cetin.

Řeč byla nejen o tom, jak je Česko s přípravou 5G sítí daleko, ale také o tom, co nová technologie konkrétně přinese a co od ní očekávat. Debata se věnovala i otázce bezpečnosti infrastruktury 5G v souvislosti s tlakem USA na vyloučení Huaweie z dodávek síťových komponentů. Mluvilo se ale i o nadcházející aukci klíčových frekvencí pro sítě nové generace a o výhradách, které k podmínkám aukce mají operátoři.  

Do on-line debaty mohli posílat své dotazy i čtenáři. Jednotlivé otázky jsou umístěny pod článkem. 

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Jak muzete verit cinske spolecnosti po mlzeni a lhani cinske strany ohledne pandemie coronaviru? Po lhani a retusovani faktu ohledne SARS je tu dalsi priklad toho, jake cile sleduje Cina - jde ji predevsim o sebe samu, ostatni ji nezajimaji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám dvě otázky - 1. proč se při výstavbě 5G sítí nebere v potaz neoddiskutovatelný, různorodý škodlivý vliv frekvencí v řádu desítek GHz jak na životní prostředí (flóru i faunu) tak i na zdravotní stav lidi ? 2. Skutečně si myslíte, že lidé obecně neví o anticivilizačních aplikacích 5G sítí a nebudou zavádění zejména stacionárních stanic odporovat ? Běžní lidé přece dnes už chápou manipulaci v podobě rychlejšího internetu a dobře ví, že 5G je pro ně zejména zlý pán a ne dobrý sluha.
Čtenářský dotaz
Je síť 5G zdraví bezpečná? Nebude ovlivňovat zdraví lidí, když už nyní se ví, že síť 4G oslabuje imunitu a tato síť má být 100x rychlejší a tím i silnější??
Čtenářský dotaz
proč je kolem 5g tolik rozruchu, jedná se především o internet věcí nikoli lidí? Projeví se plně až za několik let v podobě autonomních vozidel, chytrých domácností atd. a to bude ještě dost dlouho trvat a nejsem si jist zda se na takovéto zvyšování závislosti na technologiích těším. Snad jen bude to mít výhodu v budoucích karanténách - automatické zásobování pokud budu mít kredit poběží samo.
Čtenářský dotaz
Huawei je stále bezpečnostmí riziko nebo se pletu?
Čtenářský dotaz
Jak se díváte na protesty proti 5G v Italii a jinych EU zemích? Zpravy o extrémních úmrtích ptáků v místech, kde byly síťě již spuštěny, kácení lesů kvůli mikrovlnám a zprávy o negativních dopadech na lidské zdraví mě silně znepokujují!
Čtenářský dotaz
Rodi se v oblasti vyvoje technologii 5G evropsti sampioni, treba i z CR? Nebo bude EU plne zavisla na USA/Cine?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na Huawei - je to bezpečnostní riziko? A s tím související problematika firmware/software obecně všech síťových zařízení - je neaktualizovaný FW/SW bezpečnostním rizikem? Nemělo by se požadovat, aby klíčová síťová zařízení měla bezpečnostní audit FW/SW a ten byl veřejně dostupný (není nutné, aby byl opensource) ke kontrole? Děkuji
Čtenářský dotaz
Tradičním problémem ČR jsou omezená/drahá data. Z mého pohledu nemá cenu zrychlovat data, jelikož již dnes jsem schopen svůj datový limit (5 GB) vyčerpat za jednotky minut. K čemu tedy chtít 5G? Z uživatelského pohledu (rychlost, latence, dostupnost) mi nic nového nepřinese.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, přijde mi, že se hlavně akcentuje it bezpečnost celého řešení, nicméně už méně se mluví neméně důležitých věcech jako je podpora, vyškolený personál apod. Má otázka tedy směřuje hlavně na společnost Cetin. Jaké a jak dlouhé zkušenosti má po stránce podpory s jednotnotlivými vendory (Cisco, Huawei,...), zda již nějakou kritickou infrastrukturu nad Huawei boxy provozuje. Jaká je záruka vendoru nad lifecycles jednotlivých produktů ? Kolik support partnerů ten či onen vendor v ČR má ?
Čtenářský dotaz
hodně se mluvilo a psalo o varování NUKIB před Huawei. Opírá se to varování o nějaké konkretní informace, které má úřad k dispozici?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak chcete bojovat proti pošetilým obavám při stavbě 5G sítí? Jen tady je 5 ze 6 otázek od lidí věřící fake news, že 5G nějak škodí. Tohle bude zásadní problém celé výstavby 5G sítí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, kolik se dělalo nezávislých studií o vlivu dlouhodobého účinku 5G vln na lidské zdraví a s jakými výsledky?
Čtenářský dotaz
Jak zapadá zavádění nových technologií jako je technologie 5G a vše s tím spojeného s celkovým výhledem vývoje společnosti v dlouhodobém horizontu, 50, 100 a více let? Nebo jde spíše o nutnost jak udržet krok s ostatními většími ekonomikami ve jménu zaříkávadla o nutnosti nekonečného ekonomického růstu?
Čtenářský dotaz
Rád bych znal odpověď Huawei na otázku, která se týká argumentů typu killswitch a zpětných vrátek (backdoor). Máme se čeho obávat? Jak je ošetřeno riziko backdoor? Díky moc!
Čtenářský dotaz
Rýsuje se už nějaká „killer aplikace“, něco, co nutně vyžaduje 5G, na co nestačí 4G technologie?
Čtenářský dotaz
Znamená to, že mobilní 5G nahradí stávající pevné, optické sítě?
Čtenářský dotaz
1.- Bude na 5G síťích plně podporována ipv6 včetně end-to-end šifrování? (Co na to Policie a NBU?). 2.- Proč se stále mluví o 5G, ale pokud jde o WiFi6 je "ticho po pěšině", co je pravdy na tom že O2 silně lobuje proti WiFi6 a prosazuje 5G?
Čtenářský dotaz
Huawei, co reknete na argumenty typu killswitch a backdoor? Mame se ceho obavat?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám otázku na technologii připojení. Myslíte si, že 5G úplně vytlačí jiné technologie připojení? Třeba xDSL?
Čtenářský dotaz
DObrý den, ráda bych se zeptala jaké studie dokazují nezávadnost 5G pro zdraví lidí (i zvířat). Např. Brusel zakázal zavedení 5G pro nedostatek důkazů o tom, že 5G nemůže způsobit rakovinu. Děkuji, m.s.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, moje otázka směřuje na představitele společnosti Huawei. Ve většině Evropských zemích se diskutuje o IT bezpečnosti a budoucnosti internetu kvůli právě vaší vysoké angažovanosti na Evropském trhu. Zajímalo by mě, tedy, jakou roli bude v kampani hrát Jaromír Jágr?
Související