Není čas na paniku, teď je potřeba vyhrnout si rukávy a chopit se příležitostí, které nám nastalá situace předkládá. První Anti-Panic Conference, na které v dubnu vystoupila mimo jiné Madeleine Albrightová, skvěle zarezonovala, a tak producent Yemi A. D. přišel s dvojkou - ta proběhla ve čtvrtek 7. května od 14 hodin a opět jste ji mohli sledovat on-line i na webu Hospodářských novin.
Kdo na Anti-Panic Conference 2.0 vystoupil?
Za ty, kteří bojují v první linii, promluvil generál Petr Pavel, za neziskovky vystoupila Kateřina Vacková z iniciativy Loono, startupovou scénu reprezentoval zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr, sportovce zastupoval nejlepší český basketbalista a hráč NBA Tomáš Satoranský, za rodinné firmy mluvil restauratér Riccardo Lucque, korporátní svět reprezentoval Milan Vašina z Rockaway Capital a bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová byla pomyslným hlasem ze zahraničí.
"Jestliže si stěžujeme na to, že EU zpočátku krize nebyla vidět, pak je to proto, že jí členské státy k tomu nedaly kompetenci. V množství je síla, jedině spolu jsme schopni tu situaci řešit efektivně," řekl generál Petr Pavel.
"Pokud se nám nyní nepodaří zjistit, kde se jednotlivé iniciativy zadrhly, v příští podobné situaci budeme začínat od nuly," dodal.
V první části konference se řečníci zaměřili na téma motivace a na způsoby její podpory, obzvlášť v době krize. Podle Milana Vašiny je především nutná vize či příběh a rozložení sil tak, aby vydržely co nejdéle. To potvrdila i Kateřina Vacková a dodala, že je zásadní být v komunikaci s lidmi dostatečně transparentní. Podle šéfa Rohlíku pomáhá tvořit silný příběh už od začátku, ne pouze v době krize.
Motivace politiků je podle Radičové velmi odlišná a záleží na tom, zda se jedná o autoritářský, nebo demokratický režim. Diktátoři si podle ní v době krize uzurpují stále více moci, demokraté se pohybují v rámci vymezeného prostoru.
Druhá část se pak věnovala hrdinům krize. "Hrdiny jsou pro mě lídři neziskovek, kteří se i v dnešní době drží svých hodnot a mají schopnost říkat ne," uvedla Kateřina Vacková. Generál Petr Pavel zmínil především tým z ČVUT a jeho schopnost rychle přijít s postupem výroby respirátorů.
"Takhle obrovskou vlnu solidarity a vzájemné pomoci jsem za svůj život nezažil, všechno bylo hrozně nezištné, je těžké vyjmenovat, kdo měl největší zásluhu. Otázkou je, jak se budeme moct vracet do normálu," uvedl k tématu Čupr.
Součástí konference byla tak jako u prvního dílu možnost on-line hlasování v panelu Essential 100. Z toho by měla vyjít určitá doporučení, jejich zpracovatelem a garantem bude Aspen Institute CE, který je také spoluorganizátorem konference.
Čtvrtkem 7. května ovšem snaha týmu kolem Yemiho A. D., Milana Šemeláka a Víta Šuberta, kteří s konceptem Anti-Panic Conference přišli, nekončí. Další díl, tentokrát s podtitulem 3.0, proběhne 4. června.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist