Není čas na paniku, teď je potřeba vyhrnout si rukávy a chopit se příležitostí, které nám nastalá situace předkládá. První Anti-Panic Conference, na které v dubnu vystoupila mimo jiné Madeleine Albrightová, skvěle zarezonovala, a tak producent Yemi A. D. přišel s dvojkou - ta proběhla ve čtvrtek 7. května od 14 hodin a opět jste ji mohli sledovat on-line i na webu Hospodářských novin.

Kdo na Anti-Panic Conference 2.0 vystoupil?

Za ty, kteří bojují v první linii, promluvil generál Petr Pavel, za neziskovky vystoupila Kateřina Vacková z iniciativy Loono, startupovou scénu reprezentoval zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr, sportovce zastupoval nejlepší český basketbalista a hráč NBA Tomáš Satoranský, za rodinné firmy mluvil restauratér Riccardo Lucque, korporátní svět reprezentoval Milan Vašina z Rockaway Capital a bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová byla pomyslným hlasem ze zahraničí.

"Jestliže si stěžujeme na to, že EU zpočátku krize nebyla vidět, pak je to proto, že jí členské státy k tomu nedaly kompetenci. V množství je síla, jedině spolu jsme schopni tu situaci řešit efektivně," řekl generál Petr Pavel.

"Pokud se nám nyní nepodaří zjistit, kde se jednotlivé iniciativy zadrhly, v příští podobné situaci budeme začínat od nuly," dodal.

V první části konference se řečníci zaměřili na téma motivace a na způsoby její podpory, obzvlášť v době krize. Podle Milana Vašiny je především nutná vize či příběh a rozložení sil tak, aby vydržely co nejdéle. To potvrdila i Kateřina Vacková a dodala, že je zásadní být v komunikaci s lidmi dostatečně transparentní. Podle šéfa Rohlíku pomáhá tvořit silný příběh už od začátku, ne pouze v době krize.

Motivace politiků je podle Radičové velmi odlišná a záleží na tom, zda se jedná o autoritářský, nebo demokratický režim. Diktátoři si podle ní v době krize uzurpují stále více moci, demokraté se pohybují v rámci vymezeného prostoru.

Druhá část se pak věnovala hrdinům krize. "Hrdiny jsou pro mě lídři neziskovek, kteří se i v dnešní době drží svých hodnot a mají schopnost říkat ne," uvedla Kateřina Vacková. Generál Petr Pavel zmínil především tým z ČVUT a jeho schopnost rychle přijít s postupem výroby respirátorů.

"Takhle obrovskou vlnu solidarity a vzájemné pomoci jsem za svůj život nezažil, všechno bylo hrozně nezištné, je těžké vyjmenovat, kdo měl největší zásluhu. Otázkou je, jak se budeme moct vracet do normálu," uvedl k tématu Čupr.

Součástí konference byla tak jako u prvního dílu možnost on-line hlasování v panelu Essential 100. Z toho by měla vyjít určitá doporučení, jejich zpracovatelem a garantem bude Aspen Institute CE, který je také spoluorganizátorem konference.

Čtvrtkem 7. května ovšem snaha týmu kolem Yemiho A. D., Milana Šemeláka a Víta Šuberta, kteří s konceptem Anti-Panic Conference přišli, nekončí. Další díl, tentokrát s podtitulem 3.0, proběhne 4. června.