Případné okamžité zrušení opatření proti šíření koronaviru by podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška mělo zdrcující důsledky. Řekl to minulý týden poslancům na neveřejné schůzi sněmovního zdravotnického výboru. Na té se poslanci mohli ptát náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly na další kroky v oblasti rozvolňování opatření zavedených proti šíření koronaviru. Dušek měl na schůzi prezentaci o nově vybudovaném informačním systému. 

Pokud by byl například od 1. září zcela uvolněn pohyb občanů bez omezení a předcházela mu neuvážená uvolňování, setkalo by se s virem podle Duška zhruba 60 procent populace. "Za tři měsíce by dokázal projít šesti miliony lidí, to je na vrcholu peaku 150 tisíc pozitivně diagnostikovaných, z toho 30 tisíc v kategorii 60+ a osm tisíc na přístrojích - denně po dobu 1,5 měsíce," prohlásil před poslanci, což je patrné ze záznamu schůzky, která byla zveřejněna na stránkách výboru.

Šéf zdravotnických statistiků současně ovšem připustil, že odborníci konkrétní poznatky o šíření viru zatím nemají. "Nevíme, jak velkou virovou nálož máme už venku, nevíme, jaká je inkubační doba, neznáme parametry té choroby," uvedl s tím, že nikdo zatím nedokáže zodpovědně odhadnout, jak dlouho bude boj s koronavirem trvat.

Dušek také uvedl, že postupně bude potřeba společnost promořovat, jak konkrétně si v tom ale počínat, bude těžké stanovit. "Nevíme, kolik je subklinických případů, a nevíme, kde jsme v časoprostoru, pokud jde o imunizaci, a stále nám hrozí, že kdyby se to vymklo, tak ta nemoc má parametry, že za tři měsíce projde celou populací," vysvětlil Dušek s tím, že v tom případě by se na nějakou dobu výrazně zvýšil počet mrtvých. "Budeme-li ale tu vlnu rozkládat, (aby tento scénář nenastal), tak takovou vlnu budeme rozkládat dva roky," dodal Dušek.

Dušek nechtěl své vystoupení komentovat s tím, že má hodně práce. Navíc se podle něj situace nyní zlepšuje. "Vývoj nepotvrzuje žádný z rizikových scénářů. Poslanci mě vyzvali, abych ukázal, jaký potenciál mohla epidemie mít, a tak jsem jim promítl dlouhodobý model, který se býval mohl naplnit, kdyby nedošlo k nouzovým opatřením," řekl Dušek HN. I dopady Velikonoc, z nichž měl původně obavy, podle něj zatím vypadají dobře.

Poslanci jeho způsob komunikace znají a tolerují − někteří proto, že se s ním léta znají, další respektují jeho odborné schopnosti. "Není politik, je pragmatik, který má stejně květnatou rétoriku jako senátor Jan Žaloudík, jako měl za mlada Valtr Komárek," říká poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. "Pokud budeme brát obsah, tak vězte, že on je nejlepší analytik těchto dat v Česku i v Evropě," dodává. Další opoziční poslanec za ODS Bohuslav Svoboda Duška pochválil za otevřenost: "Tohle je pravda, kterou jsme tušili všichni, kteří jsme se tím trochu zabývali."

I podle Prymuly zamezilo včasné přijetí opatření podstatně rychlejšímu rozvoji nákazy ve společnosti. Podle něj by jejich odložení vedlo až k zhruba dvojnásobně rychlejšímu šíření a Česko by bylo v tomto ohledu na úrovni Itálie. Prymula dnes uvedl, že současná data potvrdila, že spontánní uvolnění opatření o Velikonocích se už projevilo na vyšším počtu nakažených. Jde ale podle něj o první signál, který zatím nemá statistický význam. 

Dušek navíc popsal poslancům ještě jednu novinku. Vytvořil program, který v krizi nemocnicím umožní připravit se na nápor pacientů či sehnat v okolí lůžko pro nemocného, jenž potřebuje být připojený na plicní ventilaci. V programu propojili několik databází, takže se dostanou k podrobným informacím o zdravotním stavu člověka pozitivního na koronavirus. Krajští koordinátoři pak dostanou zprávu, kolik nových pacientů spadá do rizikové skupiny, je jim nad 60 let, mají nádor nebo cukrovku. "Díky tomu se dokážou připravit na to, co je čeká," uvádí Dušek. Program nazývá "brutálním Velkým bratrem", od něhož nechce dát z důvodu bezpečnosti klíč nikomu dalšímu. Systém podle něj dokáže určit, ve které ulici nakažený bydlí, kdo patří do jeho rodiny, a umožní to spojit se s desetiletou historií jeho záznamů. Jeho jméno ale nevidí.

"Jako lékař jsem rád, jako politik mám obavy," komentuje to Válek. Duškovi věří, že data nezneužije. Klade si ale otázku, co by se stalo, kdyby se k programu dostal někdo jiný. Poslanec Pirátů a člen výboru Petr Třešňák novinku jako problematickou nevnímá, dokud zůstane zavřená jen v Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Vláda chce také kvůli většímu počtu dat začít od středy populaci plošně testovat. Testování se bude týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Lékaři by měli otestovat až 28 tisíc lidí.

V Česku bylo dosud zaznamenáno 6657 potvrzených případů nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Vyléčilo se 1235 lidí, v nemocnicích s touto nákazou zemřelo 181 pacientů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist