Česká armáda koncem března ukončila střežení základny Bagrám v Afghánistánu. Na misi se vystřídalo 2000 vojáků, osm z nich v misi padlo. V pátek do Česka armáda přepravila velkokapacitním letounem Ruslan část materiálu strážní roty. Mise české armády v Afghánistánu ale nadále pokračuje, v zemi jsou čeští lékaři nebo výcvikové jednotky. O ukončení střežení základny v pátek informovala mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Spojeneckou základnu čeští vojáci střežili od roku 2013, v zemi se vystřídalo 13 jednotek a zhruba 2000 vojáků. Na starosti měli venkovní ochranu letecké základny a zabránění nepřátelským aktivitám povstalců. Vyjížděli proto do jejího okolí, kde dohlíželi na situaci, kontrolovali místa, odkud v minulosti povstalci odpalovali rakety, nebo shromažďovali zpravodajské informace. Při dvou sebevražedných útocích na české hlídky padlo v roce 2014 pět vojáků a v roce 2018 tři vojáci.

Na letišti v Pardubicích dnes přistál první ze tří letounů AN-124 Ruslan, který v projektu strategické přepravy SALIS dovezl materiál poslední strážní roty. "Ta posledním březnovým dnem ukončila svůj operační úkol v rámci zahraniční operace Resolute Support v Afghánistánu," uvedla Dvořáková. Poslední strážní rota byla v Afghánistánu nasazena od října. Na ochraně základny spolupracovala s americkými, gruzínskými a afghánskými vojáky.

Uplynulé dva týdny jednotka připravovala svůj materiál a techniku k přepravě do Česka. Zpět budou převezeny kontejnery s materiálem, spojovací prostředky, zbraně, munice, vozidla Land Rover a výstroj a vybavení vojáků. Vojáci se vrací zpět postupně během dubna.

Česká armáda i nadále v Afghánistánu zůstává. Svou přítomnost letos posílila polním chirurgickým týmem, který působí v polní nemocnici na základně v Kábulu. Zároveň má v zemi jednotky, které mají na starosti výcvik mimo jiné afghánských speciálních sil. V Afghánistánu také zůstává jednotka s bezpilotním prostředkem Scan Eagle, která doposud působila ve prospěch strážní roty.

USA v únoru uzavřely mírovou dohodu s Tálibánem, Spojené státy se v ní zavázaly, že do 14 měsíců ze země stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.