Osm let řídil Dalibor Mlejnský radnici Prahy 11, zahrnující Chodov a Háje. A skoro stejně dlouho čelí stíhání, že svoji městskou část připravil o desítky milionů korun. Nyní se prvním z případů, v němž je obviněn, začne zabývat soud.

Podle obžaloby, kterou státní zástupce podal koncem března, spolu s dalšími sedmi lidmi městské části i hlavnímu městu způsobil škodu za desítky milionů korun při fiktivní revitalizaci šesti desítek dětských hřišť.

Mezi stíhanými je kromě Mlejnského a několika dalších tehdejších zastupitelů i například vedoucí majetkoprávního odboru radnice Kvido Boublík. "Porušili zákonem uloženou povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek a tímto jinému způsobili škodu velkého rozsahu," konstatoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Dotace z Bruselu

Mlejnský nastoupil jako starosta na radnici městské části s 69 tisíci obyvateli v roce 2006 poté, co ODS, za niž kandidoval na druhém místě, drtivě vyhrála volby a obsadila 25 z 45 křesel v zastupitelstvu. V roce 2008 se radnice pod jeho vedením rozhodla zvelebit zanedbané plochy na svém území, zejména zrevitalizovat šest desítek dětských hřišť. Získala na to od Evropské unie i dotaci 43 milionů korun.

Jenže celou akci následně prověřil Nejvyšší kontrolní úřad a došel k tomu, že valná část prací nebyla provedena. Policie proto na podzim 2016 obvinila osm lidí včetně Mlejnského z dotačního podvodu a dalších tří trestných činů. Mezi obviněnými byli kromě představitelů radnice i zástupci společnosti Pragoflora Group, která většinu zakázky na revitalizaci získala.

Celkovou škodu, včetně nevymáhaného penále, vyčíslila policie na 62 milionů. "Vyúčtované práce neodpovídají skutečnosti. Buď nebyly provedeny vůbec, nebo v jiném rozsahu, přičemž byly dodavateli proplaceny," konstatovala v usnesení o zahájení stíhání.

Kde je ten odpad?

Jen pro příklad: dle nálezu NKÚ, se kterým se ztotožnila policie a nyní i státní zástupce, fakturovala Pragoflora vybourání 3255 metrů kubických železobetonu. "Přitom na skládce bylo uloženo pouze 363 metrů. Všechen vybouraný materiál byl přitom dodavatel povinen uložit na skládku," uvedl NKÚ v nálezu, který je přílohou obžaloby.

Sám Mlejnský již dříve označil stíhání za nesmyslné. "Nepochybuji o tom, že vše bylo v pořádku. Bylo několik kontrol, ty konstatovaly, že všechno bylo v pořádku, a až potom byly ty peníze vyplaceny," uvedl před třemi lety, když HN informovaly o tom, že policie jej spolu s dalšími sedmi lidmi obvinila. Do trestního řízení se jako poškození přihlásily jak magistrát, tak městská část. Brusel totiž následně odmítl dotaci proplatit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.