Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s názorem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Babiš v pondělí Radiožurnálu řekl, že taková myšlenka je riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény.

Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. Babiš řekl, že s aktuálním názorem bývalého šéfa Ústředního krizového štábu nesouhlasí. "Je to velice riskantní. Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény," řekl Radiožurnálu.

Současný šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) k Prymulově myšlence řekl, že by šlo o zásadní změnu ve strategii vlády při boji s koronavirem a měla by jí předcházet odborná diskuse.

"Byl bych velmi rád, kdyby takováto diskuse proběhla nejdřív na vládě nebo na Ústředním krizovém štábu, a až potom abychom tuto debatu vedli v médiích," řekl v pondělí po jednání stálé pracovní skupiny štábu Hamáček. Pokud Prymula změnil názor, měli by postup nejprve probrat odborníci a poté by podle něj mělo následovat politické rozhodnutí. Některé země, které se vydaly cestou řízeného promoření populace, nyní opatření naopak zpřísňují, doplnil ministr.

"Pokud toto rozhodnutí učiníme, tak bude nejvážnějším rozhodnutím v rámci tohoto současného stavu a není z toho cesta zpátky," dodal. Vláda podle něj debatu v pondělí zahájí, ale určitě nerozhodne v horizontu dní.

S promořováním populace v pondělí souhlasil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Bude docházet i k určitému promořování populace. Cílem je pokusit se řídit promořování tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření," řekl ministr.

Nadále budou podle něj striktní omezení pro ochranu rizikových skupin, zejména seniorů.

Babiš preferuje chytrou karanténu, kterou má Prymula na starost. Projekt má využívat údaje z mobilního telefonu či platební karty, podle kterých vytvoří mapu pohybu nakaženého za posledních pět dní. Všechny segmenty projektu podle Prymuly byly už spuštěny na jižní Moravě, na sklonku tohoto týdne by se měl systém rozšířit na severní Moravu a do Prahy a v týdnu po Velikonocích do zbytku země.

Prymula v DVTV uvedl, že tvrdá restriktivní opatření nelze v Česku držet další dva tři měsíce a budou se postupně rozvolňovat. Údaje z Číny o počtu nakažených podle něj nejsou korektní. Nedává logiku, že všechny nové případy v Číně jsou importované, ale případy tam nenarůstají, i když jinde ve světě za poslední dva až tři týdny počet nakažených dramaticky stoupá. Úmrtnost by proto nemusela být tak vysoká, jak se dosud uvádělo.

Když se v Česku podaří ošetřit rizikové osoby, zbytek populace by se s nemocí měl v nějakém časovém období potkat a prokázat, že je imunní, míní Prymula. "Neříkám všichni, ale ti, pro něž nebude horší než chřipka. A to jsou lidé nižšího věku, lidé zdraví," uvedl. Rizikoví nejsou jen senioři, ale i mladší lidé trpící například vysokým tlakem nebo cukrovkou.

Živě: Roman Prymula hostem DVTV. Přijme řád od Zemana? A kdy skončí vládní omezení?

Vojtěch: opatření půjdou asi zmírnit

Podle Vojtěcha půjde omezení přijatá kvůli pandemii nového koronaviru zmírnit, pokud se situace do středy nezmění. Mohly by se otevřít některé prodejny, například stavebniny nebo papírnictví. Ministr to uvedl na pondělní tiskové konferenci. Postupně se podle něj populace virem promoří, nesmí to být ale nekontrolované.

"Opatření nesmí být zavedena na půl roku či na rok. Nejsme schopní v sevřených podmínkách karantény vydržet další měsíce. Zároveň s tím musí jít chytrá karanténa," řekl ministr.

Prodejny podle něj budou muset pouštět málo zákazníků, aby se netvořily fronty, dezinfikovat a zaměstnancům měřit každý den teplotu. Otevřít by se měla také sportoviště pro individuální sporty. Velké akce budou bezesporu jedno z posledních rušených opatření, dodal.

Nikdo podle něj nemůže čekat, že během měsíce se všechno vrátí do normálu. "Po otevření obchodů bude asi 14 dní na vyhodnocení, pak by mohly přijít další kroky," řekl ministr s tím, že zřejmě mezi nimi vždy bude dvoutýdenní odstup.

V pondělí o možném uvolnění opatření informoval i Ústřední krizový štáb. Ten podle Hamáčka navrhne vládě zrušit zákaz vycestování z České republiky od 14. dubna. Češi by ale mohli vyjet ze země jen v odůvodněných případech. Hranice mají být dál uzavřené, fungovat budou nadále vybrané přechody. 

Podle Hamáčka by pravidla vycestování měla fungovat s omezeními jako u vnitrostátního pohybu. Podrobnosti bude štáb ještě řešit. Ministr chce, aby byl návrh co nejjednoznačnější.

"Z našeho pohledu to rozhodně není rozvolnění pohybu, ale odstranění plošného zákazu," prohlásil Hamáček. "Velmi zpřísňujeme podmínky pro návrat," dodal. Policie bude každého evidovat a hygiena nařídí karanténu.

Návrh krizového štábu podle něj počítá také s novými pravidly pro takzvané pendlery. Nemuseli by pokaždé do karantény, ale museli by být všichni testováni. Nadále by měl platit zákaz vstupu cizinců do země.

Štáb také vládě navrhne, aby se mohla zastupitelstva scházet i kvůli běžnému chodu obce a krajů. Budou ale muset dodržet příslušná bezpečnostní opatření, řekl Hamáček.

Zatím do Velikonoční neděle 12. dubna trvá až na výjimky zákaz vycestování obyvatel České republiky stejně jako zákaz vstupu cizinců do Česka.

První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy.

Hamáček také uvedl, že současná vládní nařízení nedovolují tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy.

Tisková konference ministra Vojtěcha

Otevřít by mohla železářství či papírnictví

O možném otevření některých obchodů o víkendu hovořil premiér Babiš. Podle něj by mohla vláda od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami, papírnictví, prodejny a opravny obuvi, hobby markety a železářství. Otevřeny by mohly být i sběrny surovin a kompostárny. Do stavebnin či hobby marketů je v současnosti umožněn vstup jen podnikatelům.

Zpřístupnit chce vláda také některá veřejná sportoviště, na kterých by lidé při sportu nemuseli mít roušky. Mělo by jít například o sportoviště pro cyklistiku, běh, in-line brusle, skateboarding, tenis, sportovní střelbu nebo kanoistiku. Zároveň by ale v těchto areálech bylo uzavřeno zázemí v podobě šaten nebo toalet.

Uvolnění ovšem budou doprovázet přísnější hygienická opatření, jako je například odstup dva metry, aktivní zásahy proti shlukování zákazníků, pravidla pro dezinfekci nebo měření teploty pracovníků před každou směnou.

Hamáček a ministr obrany Vladimír Metnar (za ANO) už v sobotu po schůzce s prezidentem řekli, že vláda zatím neuvažuje o "radikálním" uvolnění současných restrikcí. A to i když se podle Hamáčka daří šíření nákazy omezovat lépe, než se čekalo.

"Každopádně teď nechystáme nějaké zásadní změny, musíme to ještě chvilku vydržet. Nesmíme nějak usnout na vavřínech a propadnout nějaké euforii, že už je to všechno za námi, že můžeme nějak radikálně ta opatření uvolňovat," uvedl Hamáček. 

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Testování v domovech pro seniory

Pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení se podle Vojtěcha budou plošně testovat, ministr to uvedl na pondělní tiskové konferenci. Používat se na to budou rychlotesty, každému kraji jich má být poskytnuto 20 000. Testování má být pravidelné, opakovat se budou jednou za deset až 14 dní, provádět jej budou zdravotníci docházející do sociálních zařízení nebo praktičtí lékaři. 

"Zpracováváme metodiku i na základě dnešního jednání s kraji a chtěli bychom rychlotesty distribuovat do krajů, aby testování mohlo začít," řekl Vojtěch.

"Měli bychom zajistit, že pokud by tam byl nějaký pozitivní případ, tak takový pracovník bude okamžitě izolován a řešen dále hygienickou stanicí," doplnil.

O plošném testování personálu, nikoliv klientů, hovořil v České televizi v sobotu náměstek ministra zdravotnictví Prymula. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že by se měli přednostně plošně testovat jak zaměstnanci, tak senioři. Podle Prymuly ale na takové testování u klientů nejsou kapacity. Zmínil také, že zaměstnanci by mohli zůstávat v izolaci přímo v domovech, například v karavanech nebo v jiném provizorním ubytování. Stejný názor zastává premiér Babiš.

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování nových klientů a seniorů, kteří se do domovů vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví také přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 000 obyvatel, podle ministerstva nemusí jít přímo o místa v nemocnicích. Stát pro starší pacienty s lehkým průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v Lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol před týdnem vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost.

Startuje program Antivirus

Ministryně práce Maláčová v pondělí ráno představila kurzarbeit z programu Antivirus. Z něj mohou příspěvky na mzdy od státu získat firmy, na které dopadla nařízená omezení proti koronaviru. Podpora má bránit propouštění.

Firmy by mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu www.uradprace.cz od 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. 

"Nejedná se o závody. Nebude rozhodovat 'kdo dřív přijde, ten dřív mele', ale na každého se dostane. Klíčovým bodem je to, aby zaměstnavatelé žádost vyplnili správně, nikoliv rychle," uvedla ministryně. Zdůraznila, že žádost nepodávají zaměstnanci, ale firma za všechny. Dodala, že by se Antivirus mohl týkat 3,1 milionu zaměstnanců a 280 tisíc zaměstnavatelů.

Program pokrývá zatím období od 12. března od vyhlášení nouzového stavu do konce dubna a má bránit propouštění. Stát poskytne dva druhy příspěvků. Uhradí 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě či mzdy pracovníků uzavřených provozů, a to do výše 39 000 korun. Ze 60 procent se pak bude stát podílet na výplatách ve firmách, které omezily výrobu či služby kvůli výpadku pracovníků, surovin a dalších vstupů či kvůli poklesu poptávky. Nejvýš pošle 29 000 korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy. Březnové výdaje by mohly podle propočtů ministerstva činit 10,9 miliardy.

Resort zveřejnil video s návodem. Žádost podniky vyplní a odešlou přes web. Rovnou se vygeneruje dohoda o poskytnutí příspěvků. Po kontrole údajů ji úřad práce zašle firmě podepsanou. Po vyplacení mezd a odeslání odvodů zaměstnavatel odešle úřadu ještě vyúčtování s rodnými čísly pracovníků, na jejichž mzdu žádá příspěvek. Podle Maláčové bude možné vyúčtování podávat od středy. Do několika dnů poté by peníze měly dorazit na účet. "Když všechno poběží tak, jak má, když zaměstnavatelé vše vyplní správně, tak bude refundace v řádu dní," uvedla ministryně.

Dodala, že příspěvky dostanou firmy, které dodržují zákoník práce. Musí v řádném termínu vyplatit mzdy a uhradit odvody. Zaměstnanci nesmí být ve výpovědi. Kontrolu potřebných dokladů jako potvrzení o karanténě či ošetřovném provedou úředníci zpětně.

Nezaměstnanost v březnu dosáhla tří procent. Zůstala tak stejná jako v únoru. Uchazečů o práci bylo 225 678. Do evidence nezaměstnaných se nechalo nově zapsat 35 714 lidí.

"Smyslem programu Antivirus je přečkat tuto krizi (koronavirovou). Příspěvky státu chceme docílit toho, aby nikdo nebyl propuštěn," dodala šéfka resortu práce. Podle ní by lidé neměli ukvapeně podepisovat výpověď dohodou.

Tisková konference ministryně Maláčové k představení kurzarbeitu

Rekordní pátek

V pátek provedli lékaři a zdravotníci 6889 testů, což byl nejvyšší denní počet od začátku testování. Odhaleno bylo 332 nových případů, nejvíc za posledních sedm dní. V sobotu pak v Česku proběhlo 6 134 testů a mezi nakažené přibylo 282 lidí. Celkem již lékaři provedli přes 85 tisíc testů. V neděli byl mírnější nárůst počtu nakažených, nově hlášených bylo 115. Ministerstvo k pondělnímu ránu odpoledne evidovalo na svém webu 4591 potvrzených případů nákazy. Počet úmrtí stoupl oproti nedělnímu podvečeru o pět na 72 lidí. 

V současné době je v nemocnicích s laboratorně prokázaným onemocněním covid-19 podle posledních dostupných informací ministerstva zdravotnictví 391 lidí.

V těžkém stavu, který vyžaduje vysoce intenzivní péči, je 84 z nich, tedy 21,48 procenta.

Ministerstvo zároveň k pátku evidovalo 188 lidí, kteří byli buď sami vyléčeni, nebo propuštěni do domácí karantény.

Denní počty provedených testů a nárůst pozitivních případů od minulého pátku:
  Počet provedených testů Počet nově potvrzených případů nákazy
27. března 5247 373
28. března 4326 262
29. března 2798 160
30. března 5313 184
31. března 6206 307
1. dubna 5973 281
2. dubna 6291 269

3. dubna

6889 332

4. dubna

6134 282

5. dubna

4710 115

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist