Aktuálně je v Česku 4587 lidí s prokázanou nákazou novým typem koronaviru. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Podle posledních údajů zemřelo s onemocněním covid-19 podle ministerstva 67 lidí a 96 lidí se z něj vyléčilo. V pátek bylo provedeno 6889 testů. Je to nejvyšší denní počet od začátku testování. Odhaleno bylo 332 nových případů. K pondělnímu ránu bylo otestování 80 304 lidí.

Skutečný podíl nakažených v populaci by mohl zjistit plošný test na koronavirus u reprezentativního vzorku populace. Ten chce podle Radiožurnálu nechat provést náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula co nejdříve, pravděpodobně příští týden.

Ústav zdravotních informací a statistiky očekává, že v polovině dubna bude v Česku podle modelů kolem 8000 laboratorně potvrzených případů nemoci covid-19. Na konci měsíce 14 200. Podíl nakažených seniorů může stoupnout zhruba na 40 procent.

Vláda chce prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. 

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to v sobotu připustili v České televizi.

Podle Babiše by na konci dubna měla epidemie vrcholit. Řekl to pro Blesk.cz. Návrat do normálu očekává v červnu. První opatření by se mohla rozvolnit po Velikonocích. Otevřít by se nejprve mohly například menší obchody, míní Babiš. Následovat by mohlo otevření škol, teprve poté by přišly na řadu například kantýny, až později restaurace či bary.

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami, papírnictví, prodejny a opravny obuvi, hobby markety a železářství. V rozhovoru s Českou televizí to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). 

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by přijatá omezení šla zmírnit, pokud se do středy situace v souvislosti s šířením koronaviru v Česku nezmění.

Pro získání jednorázového příspěvku 25 tisíc korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou mít nárok všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zasažené v souvislosti s koronavirem, které podnikaly před 12. březnem, tedy před vyhlášením nouzového stavu. Nárok na příspěvek budou mít i podnikající studenti.

Stát plánuje pravidelné testování personálu domovů pro seniory na nový typ koronaviru, u klientů to s ohledem na jejich množství zatím není reálné. V České televizi to v sobotu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula

Policisté možná dostanou pravomoc ukládat namístě pokuty až 10 tisíc korun za porušení opatření zavedených kvůli koronaviru. Návrh zákona schválila vláda.

Ve středu vláda schválila také odklad splátek hypoték a úvěrů sjednaných před 26. březnem 2020 na tři až šest měsíců. Týkat se to má všech, kteří o odklad požádají.

Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je například Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách.

Nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud nebudou kvůli epidemii koronaviru schopni platit nájemné.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse je nyní celosvětově nakažených přes 1 270 000 lidí a obětí je více než 69 tisíc.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
6.4.2020 09:36 | Miliony Američanů přišly kvůli viru o práci

Počet lidí bez práce ve Spojených státech dramaticky stoupá. Ještě v únoru byl podíl nezaměstnaných 3,5 procenta, nejnižší za posledních padesát let. Ale už v druhé polovině března přišlo nově o práci přibližně 10 milionů Američanek a Američanů a nezaměstnanost se tak nyní rychle blíží nejvyšším úrovním od konce druhé světové války. Nezaměstnanost stoupne až na 15 procent, varují odborníci.

6.4.2020 09:05 | Koronavirus může vyhladit celé indiánské kmeny

Dlouhá léta bojovaly indiánské kmeny v Jižní Americe proti nelegální těžbě nebo odlesňování, které stále více ukrajují z jejich území a ohrožují jejich tradiční způsob života. Nyní se znovu objevil jejich odvěký nepřítel - infekční choroba. V Kolumbii a Brazílii se u domorodého obyvatelstva už potvrdily první případy nákazy novým typem koronaviru. Experti varují, že pokud se virus rozšíří, pro mnohé to bude mít fatální důsledky.

6.4.2020 08:19 | Německo má 95 391 nakažených

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu stoupl za minulých 24 hodin o 3677. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Podle něj za totéž období přibylo 92 úmrtí. Německo má nyní téměř 95 400 nakažených a 1434 mrtvých.

6.4.2020 08:13 | Japonsko zvažuje vyhlášení stavu nouze, měl by platit od úterý

Japonská vláda zvažuje, že vyhlásí nouzový stav. Měl by začít platit již od úterý a trvat šest měsíců, uvedla japonská televize TBS. Podle zákona přijatého v březnu může premiér vyhlásit tento stav v případě, že nemoc představuje "vážné nebezpečí" pro životy a její rychlé šíření může mít obrovský dopad na ekonomiku. Tokio v neděli zaznamenalo 143 nových případů nákazy, což je nejvyšší denní nárůst. V celém Japonsku pak evidují 6654 infikovaných.

6.4.2020 08:10 | Koronavirus zbrzdil přípravy linky D pražského metra

Koronavirová epidemie zbrzdila přípravy na vybudování nové linky D pražského metra. Kvůli četným omezením současné mimořádné situace Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) prodloužil o dva měsíce termín, dokdy mohou firmy podávat nabídky do tendru na stavbu stanic Pankrác a Olbrachtova a tunelů mezi nimi. Server E15.cz dnes napsal, že o zakázku za zhruba 10,8 miliardy korun se mohou stavbaři ucházet do konce dubna. 

6.4.2020 08:03 | Rozdělenému Těšínu se stýská

 

6.4.2020 07:28 | Chování viru v teple? Spolehlivě umírá při až 70 stupních, varující je Afrika

Řada lidí spoléhá na to, že koronavirovou epidemii v Česku zastaví, nebo alespoň výrazně zpomalí teplejší počasí. Virologové o chování nového typu koronaviru stále hodně nevědí, ale zprávy ze subtropických a tropických oblastí příliš nadějí nepřináší. Podívejte se, jak o chování viru v teple mluví šéf skupiny strukturní virologie z CEITEC na Masarykově univerzitě Pavel Plevka.

 

6.4.2020 07:24 | Maláčová dnes představí program Antivirus s kurzarbeitem

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes chystá představit kurzarbeit z programu Antivirus. Z něj mohou příspěvky na mzdy od státu získat firmy, na které dopadla nařízená omezení proti koronaviru. Podle plánu by zaměstnavatelé mohli o peníze začít žádat dnes. Podpora má bránit propouštění.

6.4.2020 06:57 | Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků koronavirové krize. Státy by do něj mohly získávat peníze například vydáváním společných dlouhodobých dluhopisů nebo do něj nasměrovat část svých daňových příjmů. Ve společném prohlášení to dnes uvedli eurokomisaři pro vnitřní trh a ekonomiku

6.4.2020 06:44 | Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po soumraku během muslimského postního měsíce ramadánu. Informovala o tom agentura DPA. V Egyptě se koronavirem doposud nakazilo 1070 lidí, 71 z nich zemřelo.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru