V litoměřickém domově pro seniory je potvrzeno 52 klientů pozitivně testovaných na přítomnost Covid-19 z celkem 72 klientů. Jeden muž zemřel v pondělí, nákaza nebyla hlavní příčinou úmrtí. Informovalo o tom v úterý na svém webu Centrum sociální pomoci Litoměřice, pod které Domov U Trati patří.

Z 52 nakažených potřebovalo šest klientů lékařskou pomoc. Pětaosmdesátiletý muž hospitalizovaný v ústecké Masarykově nemocnici v pondělí zemřel, jednalo se o onkologického pacienta s řadou dalších interních chorob.

Na výsledky testování ošetřujícího personálu se zatím čeká. "Většina testovaných klientů nevykazuje žádné závažné příznaky koronavirové infekce, proto i nadále zůstávají v péči ošetřujícího personálu Domova U Trati. Ti, kteří potřebují neodkladnou lékařskou pomoc, jsou ihned převáženi do litoměřické nemocnice a ústecké Masarykovy nemocnice," uvedlo Centrum sociální pomoci Litoměřice, které je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje.

Zařízení spolupracuje s krajskou hygienickou stanicí a domlouvá následné postupy. Veškerý režim zařízení se nyní řídí krizovým plánem. "V současné době naše sociální pracovnice o situaci informují rodinné příslušníky, taktéž je odesílán všem rodinným zástupcům informační e-mail," uvedla organizace na webu.

Domovy důchodců dostanou obleky, když v nich bude nákaza, řekl Hamáček

Domovy pro seniory získají ochranné obleky a brýle, pokud by se v nich objevila nákaza novým koronavirem. Kraje mají připraveny sady ochranných pomůcek a v případě potřeby je zařízením hned pošlou. Řekl to ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval na průzkum mezi poskytovateli péče. Podle výsledků téměř dvě třetiny seniorských a dalších domovů ochranné brýle a obleky nemají.

Koronavirová infekce se objevila už v několika domovech pro seniory v Česku. Nakazily se desítky klientů a pracovníků zařízení. Podle aktuálního průzkumu Asociace poskytovatelů sociálních služeb, do něhož se od pondělního do úterního rána zapojilo 278 zařízení z celé země, tři pětiny domovů nemají ochranné brýle a dvě třetiny nemají žádný ochranný oblek. Pět procent vůbec nemá roušky a respirátory.

Podle Hamáčka všechny domovy ochranné obleky a brýle nedostanou. "Vytvořili jsme zásobu ochranných kompletů v krajích. Obsahují obleky a brýle. Kdyby propukla v některém zařízení nákaza, hned se tam vybavení pošle," uvedl Hamáček.

Asociace poskytovatelů i zdravotnické odbory už začátkem března žádaly pro pracovníky sociálních služeb o ochranné pomůcky. Upozorňovaly na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje seniory a případná nemoc Covid-19 u nich má nejvažnější průběh. Ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že nejdřív je potřeba zásobit zdravotníky. Kraje si pak také stěžovaly na to, že dostaly k rozdělení výrazně méně ochranných prostředků, než očekávaly. Dodávky si vzalo na starost vnitro.

Někteří členové vlády minulý pátek oznámili, že do sociálních služeb míří 200 tisíc respirátorů. O víkendu uvedli, že se rozváží půl milionu pomůcek. Podle šéfa asociace poskytovatelů Jiřího Horeckého sociální služby dostaly ale jen malou část.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist