Počet lidí vyléčených z nemoci Covid-19 způsobované koronavirem stoupl v Česku na 45. Vzrostl ale také počet zemřelých nakažených koronavirem, a to na 31.

Nárůst počtu případů Covid-19 v Česku zatím dál zpomaluje, v úterý večer jich ministerstvo evidovalo 3257. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, v pondělí kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna do 06:00. Vláda dále schválila, že do povinné dvoutýdenní karantény bude muset s výjimkami každý, kdo se vrátí do České republiky. Výjimku budou tvořit takzvaní pendleři a lidé, kteří pracují v Německu a Rakousku ve zdravotnictví a sociálních službách a záchranáři.

Vláda v pondělí také schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu, který řídí kroky proti šíření epidemie koronaviru. Po epidemiologovi Romanu Prymulovi převzal jeho vedení s okamžikem schválení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Prymula se nadále bude věnovat projektu tzv. chytré karantény. 

Testování chytré karantény začalo v pondělí na jižní Moravě. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.

Hygiena zrušila od pondělka mimořádná opatření, která uzavřela na dva týdny Litovel, Uničov a dalších 19 obcí.

V úterý pak vláda rozhodla o pomoci podnikatelům. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru vyplatí stát jednorázovou částku 25 tisíc korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. Cílem je, aby žadatelé získali peníze už během dubna. Podporu správa vyplatí na základě vyplněného formuláře, který správa zveřejní do 3. dubna.

Vláda v úterý schválila také pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března do konce dubna. Celkem půjde o 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a mzdy pracovníků uzavřených provozů, a to do 39 tisíc korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29 tisíc korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy. Jakmile podniky mzdy vyplatí, mohou požádat úřady práce o refundaci výdajů.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse je nyní nakažených přes 823 tisíc lidí a obětí je více než 40 tisíc, což je více než u prasečí chřipky z let 2009-2010 (další známé virové epidemie SARS i MERS překonal koronavirus již v únoru).

Přesné znění usnesení vlády o omezení pohybu osob včetně všech výjimek naleznete ZDE.

Všechna krizová opatření, která vláda zatím vydala, si můžete přečíst přehledně ZDE.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
1.4.2020 07:43 | Koronavirus cílí na důležité buňky v nose

Koronavirus útočí i na důležité buňky v nose. Vědci z americké Harvardovy univerzity tak podle agentury Bloomberg vysvětlují ztrátu čichu a chuti, která patří mezi hlavní příznaky nemoci Covid-19. Vědci zjistili, že určité buňky v zadní části nosu obsahují specificky tvarované proteiny, na které koronavirus cílí při vpádu do organismu.

1.4.2020 07:22 | Některé univerzity chystají přijímací zkoušky na dálku

Epidemie koronaviru zavřela všechny školy od základních až po vysoké. Univerzity nyní přemýšlejí, jak si zajistit studenty do dalšího ročníku. Některé vysoké školy proto chystají elektronické přijímací řízení. Vláda v pondělí schválila návrh zákona, který by školám mimo jiné umožnil pořádat přijímačky na dálku. Spoléháme na čest studentů, říká prorektor Mendelovy univerzity Radim Farana.

1.4.2020 07:15 | Chytrá karanténa zkrátí cestu lidí do izolace

Když se podaří rozjet projekt chytré karantény, lidé, kteří se mohli nakazit koronavirem, půjdou do izolace dříve. Nyní to podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové při vy­užití standardních metod trvá pět až sedm dní. "Chytrá karanténa si klade za cíl dostat lidi do karantény mezi třetím a pátým dnem," říká Rážová v rozhovoru pro HN.

1.4.2020 06:54 | Kolumbie se bojí, že koronavirus zdecimuje původní obyvatelstvo

Mexiko v úterý zaznamenalo 121 nových případů nákazy koronavirem, v zemi se dosud infikovalo 1215 lidí. Kolumbie ohlásila první dva případy nákazy u indiánské populace. Úřady se podle agentury Reuters obávají, že infekce by mohla zdecimovat zranitelné původní obyvatelstvo.

1.4.2020 06:53 | V Jižní Koreji přibylo 101 případů

Jižní Korea v úterý zaznamenala 101 nových případů nákazy koronavirem, celková bilance tak vzrostla na 9887 infikovaných, z nichž 165 lidí zemřelo.

1.4.2020 06:50 | Nárůst případů v Česku zrychlil k deseti procentům

Případů nákazy novým typem koronaviru v Česku během úterý přibylo 307 na 3308. Denní nárůst tak opět zrychlil k deseti procentům, v předchozích dvou dnech se pohyboval pod touto hranicí. Z nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se uzdravilo 45 lidí, v nemocnicích zemřelo 31 pacientů.

1.4.2020 06:49 | Turkmenistán zakazuje slovo koronavirus

Úřady autoritářského Turkmenistánu zakázaly používat slovo koronavirus. Nesmí se objevit na stránkách a v relacích státních médií, ale ani ve zdravotnických brožurkách distribuovaných ve školách či nemocnicích. Kdo zakázané slovo použije na veřejnosti, může být zatčen.

1.4.2020 06:47 | Na americké letadlové lodi se šíří nákaza koronavirem

Kapitán americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, jejíž posádka se potýká s nákazou koronavirem, vyzval dopisem Pentagon, aby rychle pomohl šíření infekce na palubě zastavit. Podle kapitána Bretta Croziera je nutné zvážit i transport námořníků na pevninu. Americký ministr obrany Mark Esper evakuaci plavidla prozatím odmítl a uvedl, že ještě neměl příležitost si Crozierův dopis přečíst.

1.4.2020 06:45 | V Kynicích skončila karanténa

V Kynicích na Havlíčkobrodsku skončila úterní půlnocí karanténa. V obci s asi 90 obyvateli bylo potvrzeno osm případů nákazy. Na dodržování opatření nařízené hygieniky dohlížela po celou dobu policie, žádné porušení nezaznamenala.

1.4.2020 06:42 | Začínají zápisy do prvních tříd. Letos bez přítomnosti dětí

Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů ministerstva školství měly týkat asi 137 800 předškoláků. Kvůli koronavirové epidemii se ale zápisy uskuteční bez jejich přítomnosti. Školy jsou zavřené. Chodit by do nich raději neměli ani rodiče. Přihlášky mohou posílat například do datové schránky, e-mailem s elektronickým podpisem nebo poštou.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru