Počet lidí vyléčených z nemoci Covid-19 způsobované koronavirem stoupl v Česku na 45. Vzrostl ale také počet zemřelých nakažených koronavirem, a to na 31.

Nárůst počtu případů Covid-19 v Česku zatím dál zpomaluje, v úterý večer jich ministerstvo evidovalo 3257. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, v pondělí kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna do 06:00. Vláda dále schválila, že do povinné dvoutýdenní karantény bude muset s výjimkami každý, kdo se vrátí do České republiky. Výjimku budou tvořit takzvaní pendleři a lidé, kteří pracují v Německu a Rakousku ve zdravotnictví a sociálních službách a záchranáři.

Vláda v pondělí také schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu, který řídí kroky proti šíření epidemie koronaviru. Po epidemiologovi Romanu Prymulovi převzal jeho vedení s okamžikem schválení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Prymula se nadále bude věnovat projektu tzv. chytré karantény. 

Testování chytré karantény začalo v pondělí na jižní Moravě. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.

Hygiena zrušila od pondělka mimořádná opatření, která uzavřela na dva týdny Litovel, Uničov a dalších 19 obcí.

V úterý pak vláda rozhodla o pomoci podnikatelům. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru vyplatí stát jednorázovou částku 25 tisíc korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. Cílem je, aby žadatelé získali peníze už během dubna. Podporu správa vyplatí na základě vyplněného formuláře, který správa zveřejní do 3. dubna.

Vláda v úterý schválila také pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března do konce dubna. Celkem půjde o 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a mzdy pracovníků uzavřených provozů, a to do 39 tisíc korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29 tisíc korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy. Jakmile podniky mzdy vyplatí, mohou požádat úřady práce o refundaci výdajů.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse je nyní nakažených přes 823 tisíc lidí a obětí je více než 40 tisíc, což je více než u prasečí chřipky z let 2009-2010 (další známé virové epidemie SARS i MERS překonal koronavirus již v únoru).

Přesné znění usnesení vlády o omezení pohybu osob včetně všech výjimek naleznete ZDE.

Všechna krizová opatření, která vláda zatím vydala, si můžete přečíst přehledně ZDE.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
07:43
Koronavirus cílí na důležité buňky v nose

Koronavirus útočí i na důležité buňky v nose. Vědci z americké Harvardovy univerzity tak podle agentury Bloomberg vysvětlují ztrátu čichu a chuti, která patří mezi hlavní příznaky nemoci Covid-19. Vědci zjistili, že určité buňky v zadní části nosu obsahují specificky tvarované proteiny, na které koronavirus cílí při vpádu do organismu.

07:22
Některé univerzity chystají přijímací zkoušky na dálku

Epidemie koronaviru zavřela všechny školy od základních až po vysoké. Univerzity nyní přemýšlejí, jak si zajistit studenty do dalšího ročníku. Některé vysoké školy proto chystají elektronické přijímací řízení. Vláda v pondělí schválila návrh zákona, který by školám mimo jiné umožnil pořádat přijímačky na dálku. Spoléháme na čest studentů, říká prorektor Mendelovy univerzity Radim Farana.

07:15
Chytrá karanténa zkrátí cestu lidí do izolace

Když se podaří rozjet projekt chytré karantény, lidé, kteří se mohli nakazit koronavirem, půjdou do izolace dříve. Nyní to podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové při vy­užití standardních metod trvá pět až sedm dní. "Chytrá karanténa si klade za cíl dostat lidi do karantény mezi třetím a pátým dnem," říká Rážová v rozhovoru pro HN.

06:54
Kolumbie se bojí, že koronavirus zdecimuje původní obyvatelstvo

Mexiko v úterý zaznamenalo 121 nových případů nákazy koronavirem, v zemi se dosud infikovalo 1215 lidí. Kolumbie ohlásila první dva případy nákazy u indiánské populace. Úřady se podle agentury Reuters obávají, že infekce by mohla zdecimovat zranitelné původní obyvatelstvo.

06:53
V Jižní Koreji přibylo 101 případů

Jižní Korea v úterý zaznamenala 101 nových případů nákazy koronavirem, celková bilance tak vzrostla na 9887 infikovaných, z nichž 165 lidí zemřelo.

06:50
Nárůst případů v Česku zrychlil k deseti procentům

Případů nákazy novým typem koronaviru v Česku během úterý přibylo 307 na 3308. Denní nárůst tak opět zrychlil k deseti procentům, v předchozích dvou dnech se pohyboval pod touto hranicí. Z nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se uzdravilo 45 lidí, v nemocnicích zemřelo 31 pacientů.

06:49
Turkmenistán zakazuje slovo koronavirus

Úřady autoritářského Turkmenistánu zakázaly používat slovo koronavirus. Nesmí se objevit na stránkách a v relacích státních médií, ale ani ve zdravotnických brožurkách distribuovaných ve školách či nemocnicích. Kdo zakázané slovo použije na veřejnosti, může být zatčen.

06:47
Na americké letadlové lodi se šíří nákaza koronavirem

Kapitán americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, jejíž posádka se potýká s nákazou koronavirem, vyzval dopisem Pentagon, aby rychle pomohl šíření infekce na palubě zastavit. Podle kapitána Bretta Croziera je nutné zvážit i transport námořníků na pevninu. Americký ministr obrany Mark Esper evakuaci plavidla prozatím odmítl a uvedl, že ještě neměl příležitost si Crozierův dopis přečíst.

06:45
V Kynicích skončila karanténa

V Kynicích na Havlíčkobrodsku skončila úterní půlnocí karanténa. V obci s asi 90 obyvateli bylo potvrzeno osm případů nákazy. Na dodržování opatření nařízené hygieniky dohlížela po celou dobu policie, žádné porušení nezaznamenala.

06:42
Začínají zápisy do prvních tříd. Letos bez přítomnosti dětí

Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů ministerstva školství měly týkat asi 137 800 předškoláků. Kvůli koronavirové epidemii se ale zápisy uskuteční bez jejich přítomnosti. Školy jsou zavřené. Chodit by do nich raději neměli ani rodiče. Přihlášky mohou posílat například do datové schránky, e-mailem s elektronickým podpisem nebo poštou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist