Pokud budou lidé karanténu obcházet, přijde na řadu úplný zákaz vycházení. Deníku Právo to řekl předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Země by v takovém případě byla na dva týdny "úplně umrtvena". Zřejmě by se naprosto omezil pohyb s výjimkou fungování kritické infrastruktury, elektrárny by musely fungovat dál. Doufá ale, že k tomu ČR nebude muset přikročit.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Je také podle něj logické, že nynější lhůty řady omezení se budou prodlužovat, prodloužení nouzového stavu musí schválit Parlament.

"Scénářů (postupu proti koronaviru – pozn. redakce) je celá řada a je to matematicky modelováno do velkých detailů. V tuto chvíli nejvíc záleží na dodržování opatření. Pokud budou ignorována, nemáme šanci růst nákazy zastavit," řekl Prymula v rozhovoru. "Pokud se nám nepodaří křivku zploštit do čtrnácti dnů, je zvažován scénář, o kterém se dnes hovoří v Bavorsku, a sice úplný zákaz vycházení. Není jisté, jak se to bude realizovat, ale země by byla na dva týdny úplně umrtvena. Zřejmě by se jednalo o naprosté omezení pohybu s výjimkou kritické infrastruktury, elektrárny by musely fungovat dál," dodal.

S vyhodnocením účinnosti vládních opatření bude podle Prymuly nutné počkat ještě asi čtyři až pět dní. "Přijali jsme řadu razantních opatření a projekce křivky by se měla logicky projevit zhruba sedm dní po jejich přijetí. Lidé, o kterých dnes víme, se nakazili před pěti až sedmi dny," uvedl šéf krizového štábu.

Cílem vlády je zároveň učinit seniory nerizikovou skupinou. Podle Prymuly jim v tuto chvíli více hrozí nákaza od mladší populace než šíření viru mezi nimi. Dále prozradil, že omezení doby nákupů čistě pro seniory ovlivňují i jiné než epidemiologické faktory, například slevy.

Ministerstvo zdravotnictví mezitím v pátek oznámilo, že se v Česku se vyléčil čtvrtý pacient nakažený koronavirem. Jedná se o ženu z Moravskoslezského kraje. Ministr Adam Vojtěch věří, že další budou přibývat.

Úřady vyzývají k omezení návštěv chat a chalup

Ministerstvo zdravotnictví v pátek důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Uvedlo to v tiskové zprávě. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci na ruzyňském letišti řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření nového typu koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele, řekl.

Ministerstvo připomnělo, že nadcházející sobota a neděle bude prvním víkendem poté, co vláda s účinností do 24. března zakázala volný pohyb lidí po celé republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Ministerstvo v pátek důrazně doporučilo vycházet jen v nejnutnějších případech.

Lidé by měli podle ministerstva omezit návštěvu rekreačních objektů, jako jsou chalupy a chaty. Resort také důrazně upozornil, že lidé s nařízenou karanténou nebo po kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na nemoc COVID-19 nesmějí opouštět bydliště. "Občané, kteří nepociťují příznaky onemocnění, mohou vycestovat do jiné lokality, s výjimkou lokalit uzavřených, při dodržení základních hygienických pravidel včetně vybavení rouškou, a za předpokladu, že v místě setrvají v uzavřeném prostoru rekreačního objektu a budou minimalizovat kontakt s okolím," uvedl resort.

Hamáček vyloučil, že by bylo možné nějakým způsobem "obklíčit" Prahu, která je nákazou nejvíc postižená. "Spoléhám, že lidé jsou rozumní a zváží, jestli je nutné na chatu jezdit. Nařízení je jasné," uvedl. Vybídl lidi, kteří na chatu vyrazit musí, aby se izolovali ve skupině, s kterou na ni dorazí. "Aby nechodili někde po vesnici, to je strašně nebezpečné," varoval. Dodal, že chápe nervozitu na venkově. "Prosím všechny, aby uvažovali hlavou a nepřikládali pod kotel," řekl.

Hamáček po čtvrtečním jednání vlády uvedl, že policie bude v pátek sledovat, zda lidé dodržují omezení cestování. Blokády dálnic nebo silniční kontroly se ale podle něj nečekají.

V polovině dubna může mít koronavirus 15 000 Čechů

V polovině dubna může být v ČR až 15 000 případů nákazy novým koronavirem, uvedl Prymula pro Českou televizi.

"Vycházíme ze situace, která je v Německu a v tuto chvíli už i u nás, to znamená, že tady nejsou taková čísla jako v Itálii. Kapacitou systému jsme nachystáni na 800 pacientů v kritické péči, to znamená ventilovaní a pacienti na kyslíku. Tato kapacita se dá zvýšit rezervně na 1 500. Přes tuto kapacitu bychom už měli vážné problémy a věříme, že se na ni nedostaneme," uvedl Prymula.

V Česku bylo do čtvrtečního večera pozitivně testováno 694 osob. Otestováno bylo více než 9 400 vzorků. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek dále nařídilo, že speciální lůžka pro nakažené mají vyčlenit všechny nemocnice akutní lůžkové péče. Celkem je akutních lůžek asi 48 000. Vybavených ventilátory jich je podle ministerstva asi 3 500.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist