Praktickým lékařům došla s vládou trpělivost a bez ochranných pomůcek budou ordinovat pouze přes telefon nebo on-line. Vyzývá je k tomu jejich Sdružení praktických lékařů. "Lékaři, mnozí ve věkové skupině nad 60 let, jsou bez adekvátních ochranných prostředků vystaveni extrémnímu riziku. Ze zahraničí přicházejí informace o prvních mrtvých z řad praktických lékařů, kteří podlehli onemocnění Covid-19," stojí ve stanovisku, které sdružení adresovalo v neděli vládě a ministerstvu zdravotnictví.

Sdružení žádá, aby vláda zajistila dodávky dostatečného množství ochranných pomůcek pro primární péči a informovala o množství a předpokládaném termínu dodání. Lékaři přitom nabízejí, že by se mohly pomůcky koncentrovat jen v několika ordinacích a ostatní by třeba přerušily provoz. Sdružení také požaduje, aby vláda vzkázala lidem, aby nechodili k lékařům zbytečně, a už vůbec ne s administrativními požadavky, jako jsou potvrzení pro řidičský průkaz nebo pracovně lékařská prohlídka. 

Velmi přetížená je také podle sdružení linka 112, která slouží pro lidi, kteří se vrátili z ciziny a pociťují příznaky Covid-19. "V současné době se objevuje doporučení, aby se tito lidé obraceli na praktické lékaře, kteří jim ale neumí nijak pomoci a stejně jejich stav budou řešit přes výše uvedený telefonický kontakt," stěžují si lékaři. Dožadují se proto zavedení linek, které budou určeny pouze pro lékaře, kteří potřebují konzultovat stav pacienta.

Lékařům pak sdružení doporučuje, aby po celou ordinační dobu nosili předepsaný respirátor a brýle a omezili provoz ordinace pouze na léčení akutních případů. V momentě, kdy lékařům dojdou ochranné pomůcky, mají ordinace uzavřít a poskytovat pouze telefonické či elektronické konzultace.

Několik nakažených lékařů už v Česku je. Není ale zatím jasné, jestli se nakazili kontaktem s pacienty. Posledním známým případem je lékařka polikliniky ve Strakonicích. "Je to lékařka, která ordinovala, teď je v domácím prostředí. Poliklinika se rozhodla uzavřít budovu a zajistit asanaci," řekla hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Poliklinika, soukromé zařízení, se na tři dny zavře a bude se dezinfikovat. Město od 16. března zavře školky. V poliklinice pracuje zhruba 50 zdravotníků. 

Nemocnice a především praktičtí lékaři přitom už celý týden volají po ochranných pomůckách, jako jsou respirátory, ale i roušky, obleky nebo antibakteriální gely.

Dětská praktická lékařka Marie Linhartová z Rychnova nad Kněžnou už nevěděla, jak na situaci upozornit, a tak v pátek natočila video, ve kterém upozorňuje na to, že praktičtí lékaři nejsou na koronavirus vůbec připraveni. "Nemáme šanci zajistit ochranu nás ani našich pacientů," stěžuje si ve videu Linhartová.

Ochranný materiál buď není dostupný, nebo si ho lékaři nemohou sami koupit. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví není možné volně prodávat respirátory třídy FFP3, tedy ty, které ochrání před virem. Výrobci a distributoři je mohou prodat pouze České republice a jejím organizačním složkám. Ty je mají pak distribuovat dále do potřebných zařízení. 

Jak ale glosoval na svém twitterovém účtu předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs:"Nanorespirátor FFP3 mohu jako distributor dodat třeba puncovnímu úřadu, ale nemohu ho dodat praktickému lékaři, co si ho už koncem ledna u nás zaplatil." A jak dále píše, pokuta za nedodržení nařízení je podle jeho informaci z finančního úřadu v Plzni tři miliony korun. 

Lékařka Linhartová přitom není sama. Na nedostatek ochranných pomůcek upozorňovalo v týdnu čím dál více lékařů. "Naléhavě vás prosím, abyste ordinaci nenavštěvovali v případě výskytu příznaků akutní respirační infekce – kašel, rýma, horečka –, pokud onemocním anebo se jen dostanu do kontaktu s nakaženou osobou, nebude ordinace na dlouhou dobu fungovat vůbec," vyzývá na svých webových stránkách například praktická lékařka Jana Klečková s tím, že ordinace nedisponuje žádnými ochrannými pomůckami proti nákaze koronavirem a slibovaná státní podpora není k dispozici. 

"Není pravda, že zdravotníci nemají pomůcky, mají je," tvrdil několikrát v sobotu ráno na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Reagoval tak na dotazy, kdy se dostanou ochranné pomůcky k lékařům. Argumentoval přitom nočním rozvozem 60 tisíc respirátorů po republice. Ty však skončily především v krajských nemocnicích. Neschopnost premiéra vysvětlit, kdy se dostanou roušky ke všem zdravotníkům, vzbudila na sociálních sítích nebývale silnou vlnu reakcí.

Česká armáda v noci na sobotu rozvezla kolem 51 tisíc respirátorů především do krajských nemocnic, jiná zařízení na ně ale stále čekají. "Všude respirátory dostali, kdo říká opak, lže," uvedl Babiš v sobotu ráno na tiskové konferenci. A po novinářích chtěl znát "konkrétní případy", kde ochranné pomůcky chybí, s tím, že jim respirátory osobně doveze. Tím ale vzbudil nečekaně silné reakce na sociálních sítích, které se začaly hemžit kritikou premiéra i opravdu konkrétními případy. 

A to jak ze strany opozice, například senátora Martina Červíčka z ODS nebo předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, tak od svých spolustraníků. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) si na Twitteru postěžoval, že kraj obdržel o dvě třetiny méně respirátorů, než mu bylo přislíbeno. 

Další kritika proudila od společensky aktivních lidí, ale i samotných lékařů či lékárníků. 

Na Twitteru tak uživatelé upozorňovali na případ nemocnice ve Slaném, který popsal server iRozhlas.cz, nebo pražské porodnice v Podolí a dalších nemocnic, o kterých psal web Aktuálně.cz.

V sobotu odpoledne už ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Radiožurnál přiznal, že ve zdravotnictví chybí stovky tisíc až milion respirátorů. 

Společnost Home Credit, která patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, podle Babiše v neděli darovala 200 tisíc respirátorů americké normy, které by měly dorazit v pátek. Dalších 1,5 milionu respirátorů by mělo dorazit do konce března. Babiš doplnil, že Kellner daruje také 15 tun ochranných pomůcek z Číny, mezi nimiž mají být testery či respirátory.

Server HlídacíPes.org uvedl, že Bezpečnostní informační služba (BIS) koncem prosince, v době, kdy se koronavirus objevil ve městě Wu-chan, vládu o nedostatcích ve Státních hmotných rezervách informovala. Konkrétně se mělo jednat o varování před nedostatečným počtem ochranných pomůcek. BIS však tuto informaci popřela.