Nejvyšší ústavní činitelé v středu ve společném prohlášení odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Reagovali tak na dopis čínského velvyslanectví kvůli plánované cestě senátorů na Tchaj-wan. Zdůraznili, že Česko i jeho představitelé mají právo na nezávislé rozhodování v zahraniční politice. Potvrdili i zájem rozvíjet ekonomickou a kulturní spolupráci s Tchaj-wanem, podle nich to nezpochybňuje politiku jedné Číny, kterou Česko zastává.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) se ústavní činitelé v bodě, který se týká Číny, neshodli a museli hlasovat o znění společného prohlášení. "Hlasování, které proběhlo, jsem prohrál, bude lepší, abych podrobnosti sdělil zítra (ve čtvrtek) v Senátu v 11 hodin," řekl novinářům po schůzce. Vystrčil před schůzkou mluvil o tom, že chce navrhnout odvolání čínského velvyslance.
Podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) byla debata konstruktivní a Vystrčil svůj názor, se kterým přicházel na jednání, nezměnil. "Shodli jsme se, že se nikomu nelíbí prohlášení čínského velvyslance," řekl Vondráček.
Čínská ambasáda předala v lednu Hradu podle Aktuálně.cz dopis, kde hrozila trestem tehdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční plánovaná Kuberova návštěva Tchaj-wanu. Řada senátorů se proti dopisu ohradila, nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po svém nástupu do funkce nevyloučil možnost, že návštěvu horní komory na Tchaj-wanu uskuteční.
"Česko-čínské vztahy musí být založeny na vzájemném respektu, výhodnosti a úctě ke svrchovanosti druhé strany. Prostředím pro rozvoj relace je výlučně diplomacie založená na standardní mezistátní komunikaci dle ustálených pravidel a postupů," uvádí se v prohlášení, které zveřejnil Pražský hrad.
"Nejvyšší ústavní činitelé podtrhli svrchované právo ČR a českých představitelů rozhodovat se i v zahraničněpolitických otázkách nezávisle na vnějších aktérech a výlučně v zájmu ČR. V této souvislosti nejvyšší ústavní činitelé odmítli jakoukoliv formu nátlaku a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními z jakékoli strany. Zároveň potvrdili zájem rozvíjet ekonomickou a kulturní spolupráci s Tchaj-wanem, aniž by to zpochybňovalo politiku jedné Číny, kterou ČR i EU dlouhodobě zastávají," uvádí se v prohlášení.
Politici také konstatovali, že chtějí rozvíjet česko-čínské vztahy vzájemně výhodným způsobem. Uvedli, že ekonomické vztahy obou zemí zaostávají za očekáváními a že českým cílem by mělo být zlepšení dlouhodobě pasivní obchodní bilance s Čínou. Česko z Číny dováží zboží za desetinásobek toho, kolik zboží tam vyveze.
Předseda Senátu nejspíš navrhne, aby Česko kvůli dopisu Kuberovi požádalo Čínu o výměnu velvyslance
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist