Sněmovna zvolila do Rady České televize někdejšího šéfa televizního zpravodajství Romana Bradáče, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra. Zbývající tři místa v 15členné televizní radě zatím neobsadila, druhé kolo tajné volby se uskuteční zřejmě na příští dubnové sněmovní schůzi, nynější předčasně skončila. 

Do druhého kola postoupilo šest kandidátů. Šanci zasednout v televizní radě mají psycholog Ivan Douda, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý, předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma, ekonomka Hana Lipovská, Pavel Matocha, jenž získal nominace tří organizací, mimo jiné právnického spolku Všehrd a Šachového svazu, a moderátor Lubomír Veselý známý pod jménem Luboš Xaver Veselý.

Do Rady Českého rozhlasu poslanci zvolili galeristu Marka Pokorného. Zbývající místo sněmovna zatím neobsadila, bude druhé kolo tajné volby. Pokorný dostal 135 hlasů, ke zvolení jich bylo nutných 88. Ve druhém kole volby se utkají nynější předsedkyně rozhlasové rady Hana Dohnálková a historik Jaroslav Šebek. Dohnálkové dalo hlas 77 poslanců, Šebkovi 25 poslanců. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

ÚSPĚŠNÍ KANDIDÁTI A POSTUPUJÍCÍ DO druhého KOLA

RADA ČT

1. kolo (v závorce počet hlasů, hranice je 88)

Roman Bradáč (92) - bývalý šéf zpravodajství ČT

Jiří Šlégr (89) - bývalý poslanec a hokejista

Pavel Kysilka (88) - ekonom

2. kolo

• Hana Lipovská (83) - ekonomka

• Pavel Matocha (77) - novinář a šachista

• Michal Klíma (57) - novinář, předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu

• Luboš Xaver Veselý (57) - moderátor

• Zdeněk Holý (53) - filmový kritik, teoretik a tvůrce

• Ivan Douda (49) - psycholog, spoluzakladatel Drop In

 

RADA ČRo

1. kolo

Marek Pokorný (135) - galerista 

2. kolo

• Hana Dohnálková (77) - nynější předsedkyně rozhlasové rady

• Jaroslav Šebek (25) - historik

Pozornost vyvolávala zejména volba televizních radních. Šanci zasednout v radě totiž mají i kandidáti, kteří byli zejména opozičními politiky kritizováni. Patří k nim i postupující ekonomka Hana Lipovská, jejíž nominace se nelíbila zhruba čtvrtině senátorů. Vadilo jim, že kandidátka veřejně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií, což podle nich může vést k oslabení demokracie. Mezi uchazeči je také moderátor a kritik televize Lubomír Veselý, známý pod jménem Luboš Xaver Veselý.

Zájem poslanců budil i jejich bývalý kolega a někdejší hokejista Jiří Šlégr. Šlégr byl původně členem ČSSD a později přešel do strany LEV 21 expremiéra Jiřího Paroubka. Společně pak kandidovali v poslaneckých volbách, které prohráli, když získali 0,07 procenta hlasů. Do rady jej navrhl hokejový klub Litvínov, který do podzimu Šlégr trénoval.

Poslaneckou debatu kolem volby nových radních výrazně poznamenal e-mail šéfa volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO), který v předchozích dnech zaslal svým stranickým kolegům. Berkovec v něm hodnotil jednotlivé kandidáty a uváděl, který z nich je nevhodný pro ANO. To opozice považovala za kádrování a ostře se vůči tomu vymezovala.

Kvůli e-mailům dokonce Berkovce během jednání vyzval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura k rezignaci. K občanským demokratům se následně připojili také další opoziční kluby KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. 

Berkovec následně během debaty uvedl, že kvůli kritice nabídne svoji funkci k dispozici "při nejbližší možné příležitosti". Podle Stanjury však není jasné, kdy tato příležitost nastane.

Berkovcův e-mail kritizoval i šéf televize Petr Dvořák, podle něj jde o šokující jednání popírající roli Rady ČT. O e-mailu v úterý informoval server Info.cz. Berkovec se v něm před středeční volbou vyjadřuje ke každému adeptovi na členství v radě. Analyzuje u nich například, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat Dvořákovy zájmy.

Berkovec podle Info.cz rozeslal svou analýzu nejen poslancům ANO. Pro server se odmítl k e-mailu vyjádřit. "Pokud jste se dostali do jakéhokoli soukromého mailu, jde o porušení tajemství dopravovaných zpráv," varoval před spácháním trestného činu.

Dvořák poslancovo jednání označil za šokující. "Naprosto popírá roli Rady ČT jako garanta nezávislosti a objektivity média veřejné služby. Naopak ji přeměňuje ve skupinu snadno ovlivnitelných lidí, kteří budou prosazovat pouze konkrétní politické zájmy," uvedl Dvořák.

Počínání šéfa volebního výboru podle ředitele ČT navrací společnost do doby, kdy se odborníci kádrovali podle toho, s kým se stýkají. "Pokud takovýto postup prosazuje předseda výboru, který odpovídá za mediální legislativu a kontrolu médií, zásadně to nabourává důvěru v jeho činnost," uvedl Dvořák.

Berkovec v e-mailu doporučuje například zvolení někdejšího šéfa zpravodajství ČT Romana Bradáče, dramaturga a scenáristy Marka Hladkého či ekonomů Pavla Kysilky a Vladimíra Pikory.

Nedoporučuje naopak zvolit lidi, kteří mají podle něj blízko ke Dvořákovi nebo spolku Milion chvilek, pořadateli protivládních demonstrací. Nejvýraznější výhrady má proti předsedovi správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu Michalu Klímovi, nedoporučuje ani filmového kritika a teoretika Zdeňka Holého, politického komentátora Martina Schmarcze, auditora Stanislava Staňka či rektora Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Gabriela Švejdu.

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny