"Zatím je známo, že se z koronaviru vyléčilo 45 110 osob, a pokud předtím neměly žádnou nemoc nebo jinak křehké zdraví, daří se jim, pokud vím, dobře. Většina nakažených, kteří jsou ve statistikách mimo samotnou Čínu, mají mírnější průběh nemoci," napsal na dotazy čtenářů lékař Rastislav Maďar.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Zatím se podle Maďara zdá, že lidé, kteří se vyléčili z nakažení koronavirem, získávají imunitu. "Úplnou jistotu mít nemůžeme, ale do budoucna by se lidstvu dobrá postinfekční imunita při kontrole této nemoci dost hodila," dodal. 

Vir by však podle Maďara mohl v Evropě zdomácnět. "Ta nákaza nás jako celou populaci neohrozí, tedy pokud nějak dramaticky nezmutuje, ale to teď není pravděpodobné, dokonce může časem u nás i zdomácnět s určitým sezonním výskytem, jako má např. chřipka," odpověděl čtenářům. V takovém případě by podle něj lidem s křehčím zdravím pomohla vakcína. Na chřipku letos v Česku podle Maďara umřelo několik desítek lidí a je možné, že koronavirus více obětí mít nebude.

Riziko nakažení koronavirem v Česku je podle něj nízké. Z preventivních důvodů by například pražskou MHD neměli jezdit starší lidé a lidé s podlomeným zdravím.

Maďar popsal průběh onemocnění koronavirem jako onemocnění s mírnou, až bezpříznakovou formou. Ale existují také středně těžké formy bez ohrožení života, až po případy těžkého zápalu plic s dechovou nedostatečností a nutností intenzivní péče, které hlavně u starších nebo lidí s chronickou nemocí či oslabenou imunitou mohou ohrožovat život nakaženého. Těžších případů je ale v rámci populace jako celku významná menšina. Karanténní doba trvá prozatím dva týdny.

Za problematické však Maďar označil to, že doba od nakažení po odhalení viru trvá dlouho. "U nového koronaviru je problém, že než zjistíte, že ho máte na svém území, mohou uplynout 2-3 týdny. To dost omezuje efektivitu protiepidemických opatření, i když jsou okamžitá. Navíc dochází, jak víme, k vylučování viru v inkubační době a od bezpříznakových nakažených," odpověděl Maďar. Podle něj se virus přenáší především kontaktem mezi lidmi, není zatím známo, jak dlouho virus přežije ve venkovním prostředí, například na klice u dveří.

Nový typ koronaviru se začal šířit na začátku prosince 2019 z čínského města Wu-chan. Po třech měsících je jím ve světě nakaženo přes 89 tisíc lidí v 64 zemích včetně Česka, kde se v neděli objevily první tři případy. Téměř 3000 lidí nákaze podlehly. 

Na dotazy čtenářů serveru iHNed.cz odpovídal Rastislav Maďar v pondělí 2. března od 10 do 11 hodin.

Děkujeme za Váš zájem, otázky již není možné vkládat.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Renáta
Dobrý den, je možné, aby byl člověk přenašečem nemoci, ale sám neměl žádné příznaky?
Dobrý den, u střední a mladší generace včetně dětí je mnohem častější situace, pokud jsou nakaženi, že mají jen lehké nebo téměř žádné příznaky, ale virus vylučují. Samozřejmě méně než lidé, kteří mají příznaky nemoci s kašlem. Hlavním cílem prevence je chránit starší a chronicky nemocné osoby. Ta nákaza nás jako celou populaci neohrozí, tedy pokud nějak dramaticky nezmutuje, ale to teď není pravděpodobné, dokonce může časem u nás i zdomácnět s určitým sezónním výskytem, jako má např. chřipka. V tom případě by v budoucnu pomohla vakcína, aby chránila rizikové osoby před komplikacemi, a ti ostatní, aby virus na ně nepřenesli.
Rastislav Maďar
š
Dobrý den, ví se, jak jsou na tom pacienti, kteří se vyléčili? Má onemocnění nějaké dlouhodobé následky nebo jde "jen" o těžší chřipku, pokud se bavíme o poměrně zdravém neoslabeném organismu? děkuji.
Dobrý den, zatím je známo, že se vyléčilo 45 110 osob, a pokud předtím neměly žádnou nemoc nebo jinak křehké zdraví, daří se jim pokud vím dobře. Většina nakažených, kteří jsou ve statistikách mimo samotnou Čínu, mají mírnější průběh nemoci. Velká část z nich je nalezená aktivním vyhledáváním kolem těžších případů. Když se u někoho zjistí koronavirový zápal plic, rozběhne se vyšetřování jeho kontaktů a mezi nimi se může zjistit i několik dalších nakažených. I když nemají žádné nebo skoro žádné příznaky, jen mají pozitivní laboratorní test. I proto vždy počet hlášených nákaz po hospitalizaci více nemocného pacienta tak naroste, normálně by se ty mírné případy nezachytily.
Rastislav Maďar
Salficka
Dobry den jsem.astmatik jak se mam chranit mam neustale problemy s dychanim ted hodne kaslu a nic nepomaha. Myslim leky na astma.
Dobrý den, pokud jde o astma, nějaká fungující léčba by se najít měla. Zkuste jiného lékaře, pokud to dosud nefungovalo. Nemohu takto na dálku nějakou léčbu navrhovat, když neznám detaily. V sezóně respiračních nákaz je pro Vás tak či tak dobré vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob, nepouštět k sobě nemocné, důležitá je hygiena rukou a klidně můžete používat i nějakou ochranu dýchacích cest, pokud máte nebo seženete. A důležité je i očkování, teď proti pneumokokům a před začátkem další sezóny na podzim i proti chřipce - u svého praktického lékaře. K tomu bych doporučil léky na posílení lokální imunity proti nákazám dýchacích cest. Aby Vám na to něco nesedlo. To nemusí být jen nový koronavirus samozřejmě.
Rastislav Maďar
Alena
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda po prodělání nemoci COVID-19 pacient vůči tomuto koronaviru získává nějakou rezistenci. Děkuji.
Dobrý den, to je výborná otázka. Zatím se zdá, že snad ano. A upřímně, držme si pěsti, aby imunita po nemoci nastupovala v protektivní výši a na co nejdelší dobu ideálně. I když se objevily zprávy o opakované infekci, u tak malého počtu pacientů to nic nedokazuje, tedy spíše to svědčí o nějaké jiné chybě, např. při realizaci testu nebo záměně vzorku. Úplnou jistotu mít nemůžeme, ale do budoucna by se lidstvu dobrá postinfekční imunita při kontrole této nemoci dost hodila. A naopak, pokud by nebyla, situaci by nám to dost komplikovalo, ve snaze o zastavení šíření epidemie.
Rastislav Maďar
Jitka
Dobry den, patri tehotne zeny mezi rizikove skupiny, je pripadne ohrozeno nenarozene dite, kdyz se tehotna nakazi? A je mozne/nutne prijimat v tehotenstvi nejaka mimoradna opatreni (mimo jiz receneho - pokud to jde, vyhybat se zalidnenym mistum, nemocnym lidem, hygiena,...). Predem dekuji za odpoved
Dobrý den, vertikální nákaza z těhotné ženy na novorozence již byla zaznamenána. Osobně vím však jen o jednom případě v Asii, dítě je v pořádku. Musí se ještě zjistit, jak k tomu přesně došlo, jestli už před porodem přes placentu nebo až v průběhu porodu. Těhotná žena má sice z principu oslabenou imunitu, na druhou stranu není v rizikovém věku. Těhotná žena by se měla vyhýbat rizikovým místům s vysokou koncentrací osob v chřipkové sezóně tak či tak, bez ohledu na koronavirus, ona i její okolí by se měli očkovat proti chřipce, pečlivě se mýt nebo dezinfikovat ruce, nemocní by se neměli zdržovat v její blízkosti atd. V rizikovém období u nás každoročně cirkuluje hned několik různých patogenů.
Rastislav Maďar
Kiuz
Dobrý den, myslíte, že je nyní bezpečné cestovat do Říma na víkend? Nehrozí po návratu umístění do karantény?
Dobrý den, pokud by šlo o přímý let z ČR do Říma někdy v blízké budoucnosti, tak je riziko nákazy velmi nízké, je to skutečně nepravděpodobné. Záleží ale od dalšího vývoje situace. Každý den se situace mění. Karanténa je i otázka náhody, život v Itálii mimo uzavřené oblasti prakticky normálně funguje a lidé cestují. Navíc orgány ochrany veřejného zdraví v ČR se snaží situaci uklidnit tím, že karanténu lidem raději doporučují, možná i víc, než by bylo nezbytně nutné. To Vám proto slíbit nemohu. Pokud u Vás není práce v rámci home-office možná, musíte si to dobře zvážit. Ani ne tak nákazu, ale možnost doporučení karantény "jen pro jistotu" po návratu domů.
Rastislav Maďar
Marie
Jak probíhá onemocnění koronavirem? Kolik dní je zapotřebí v průměru k léčbě a izolaci v případě lehkého, středního nebo těžšího průběhu? Kdy zjistím, že už nikoho nenakazím?
Dobrý den, klinický průběh zahrnuje velmi mírné až bezpříznakové formy, přes středně těžké formy bez ohrožení života, až po případy těžkého zápalu plic s dechovou nedostatečností a nutností intenzivní péče, které hlavně u starších nebo lidí s chronickou nemocí či oslabenou imunitou mohou ohrožovat život nakaženého. Těch těžších je ale v rámci populace jako celku významná menšina. Izolace trvá tak dlouho, dokud je člověk infekční, a infekčnost se potvrzuje nebo vylučuje diagnostickým testem. Trvání izolace záleží od klinického průběhu nemoci. Počet dní, jak píšete, tedy maximální inkubační doba, je významnější faktor u karantény. Do té se dávají kontakty nakažených a pokud se u nás nákaza nezjistí, po dvou týdnech jí mohou opustit.
Rastislav Maďar
Karel
Dobrý den, jak veliké riziko představuje cestování MHD a tranzitní místa jako jsou hlavní nádraží?
Dobrý den, aktuálně v ČR je dané riziko velmi nízké až skoro nulové. Záleží i od toho, kolik tam je cizinců např. z problematických regionů v severní Itálii, nebo těch, kteří v rizikových oblastech nedávno pobývali. U nás ale zatím není důvod se obávat. Možná by v Praze nemuseli jezdit MHD ve špičce hodně chronicky nemocné osoby nebo starší senioři. Ale to je skutečně jen z preventivní opatrnosti. Mnohem pravděpodobnější než koronavirus je, že by se tam nakazili jinou virózou. A u chřipky mohou mít těžký průběh taky. Přitom se jich očkuje jen cca do 30 %, myslím starších a chronicky nemocných. Z populace jako celku je to pod 10 %.
Rastislav Maďar
Štěpán
Dobrý den, je pravda, že to, co sledujeme v médiích, je zbytečná hysterie, protože na obyčejnou chřipku ročně umírá více lidí, než na koronavirus? Proč je tedy nutná karanténa? Děkuji.
Dobrý den, zatím u nás chřipka tuto sezóny usmrtila desítky osob. To u nás možná nový koronavirus nedokáže nikdy. Alespoň v to věříme, i když i z něj se může stát časem každoroční sezónní infekce. Pokud jde o média, řeknu/napíšu to diplomaticky, lidi to téma zajímá, a média to téma pokrývají tak, aby je to zajímalo ještě více. S čímž zase souvisí jejich sledovanost, počet kliků, a někdy i inzerce... A pokud jde k karanténu, to je forma ochrany starších a chronicky nemocných před zbylou části populace, které nový koronavirus nic zásadního neudělá, ale mohou právě proto normálně fungovat a virus rozšiřovat. Až to narazí na někoho, kdo může mít těžký průběh.
Rastislav Maďar
David
Dobrý den, jak je pravděpodobné, že se koronavirus stane běžnou součástí budoucích chřipkových epidemií? Respektive, dá se vůbec virus, který se zřejmě šíří už v době, kdy nakažený nemá žádné příznaky, zastavit? A jaká je skutečná fatalita? Uvádí se kolem 2 procent, což by bylo o řád více než u chřipky, nicméně ty statistiky nebudou zkreslené právě tím, že u hodně lidí se nijak neprojevuje, i když jsou nakažení?
Dobrý den, uvažujete velmi správně. Podle mého názoru bude smrtnost nového koronaviru hluboce pod jedno procento, protože o množství nakažených ve světě teď nevíme. Až se s odstupem času udělají populační sérologické přehledy, tj. vyšetření protilátek z krve plošně, možná se zjistí, že počet nakažených bez jakýchkoliv příznaků byl řádově vyšší. Tím by současně významně klesla smrtnost, tedy letalita. U nového koronaviru je problém, že než zjistíte, že ho máte na svém území, mohou uplynout 2-3 týdny. To dost omezuje efektivitu protiepidemických opatření, i když jsou okamžitá. Navíc dochází, jak víme, k vylučování viru v inkubační době a od bezpříznakových nakažených. To, že se z nového koronaviru může stát u nás následně běžná sezónní hrozba jako chřipka, určitě možné je. V tom případě by ale dost pomohla v budoucnu vakcína.
Rastislav Maďar
Dan
Dobrý den, už jsou statisticky vyprofilovány nějaké zřetelnější základní projevy nákazy. Třeba teplota nad 38°C, kašel vždy, boleti na plicích. Případně jsou vypozorována takto stádia průběhu? Děkuji za odpověď
Dobrý den, u dětí, mladších nemocných a ve středním věku bez zásadně oslabené imunity nebo chronické nemoci většinou nic nebo nezávažné příznaky infekce dýchacích cest, hlavně horních. U starších a chronicky nemocných horečka nad 38 st. C, kašel, bolest na hrudi, dušnost, pokles saturace krve s nutností napojení na ventilátor, který má práci plic dočasně nahradit. Na přesnější statistiky je ještě brzy, záleží to od mnoha faktorů a liší se to i v jednotlivých zemích. Např. v Íránu je víc těžkých průběhu, protože podle mého názoru ty lehčí neumí tak efektivně najít, v severní Itálii to zase narazilo na populace starších seniorů.
Rastislav Maďar
bara
Dobry den, v mediich byla zprava ze 2 pacienti nakazeni v CR nemaji ani horecky ani dusnost. Jakym zpusobem tedy poznali ze se maji nechat vysetrit ? a jaka je prosim nejkratsi inkubacni doba? dekuji
Vrátili se z rizikové oblasti, kontaktovali hygienickou stanici jen čistě formálně s pocitem, že si splní tuto povinnost a tím to skončí. HS jim nechala pro jistotu udělat test a ten byl pozitivní. Oni přitom žádnou specifickou léčbu nepotřebují, jen se musí pohlídat, aby nenakazili nějaké rizikové osoby ve svém okolí a taky jejich nejbližší kontakty - ty budou v inkubační době vyšetřovány, a pokud se nemoc neprokáže do 14 dnů, kontakty karanténu opustí. Nemocní budou v izolaci tak dlouho, dokud budou mít pozitivní test. Nejkratší inkubační doba se zdá být 2 dny, ale není jisté, jestli je pacient už takto brzy infekční. To bude spíše až tak po týdnu.
Rastislav Maďar
Jaroslav
Dobrý den, jak dlouho virus vydrží bez hostitele oproti běžnému viru chřipky, např. na zábradlí nebo klice od dveří? Děkuji
Dobrý den, to se zatím přesně neví. Taky bych rád znal alespoň základní parametry, jako např. životaschopnost viru za různých podmínek, tj. délka přežití podle teploty a vlhkosti prostředí i podle druhu povrchu. Zatím se však zdá, že se virus přenáší spíše přímo mezilidsky než nepřímo přes povrchy a předměty. Časem se to však zjistí. Určité přežije delší dobu, pokud je virus vykašlaný s hlenem, který ho obaluje a chrání.
Rastislav Maďar
Tonda Omacka
Dobry den Mohl byste prosim vysvetlit jaky je rozdil mezi chripkou a infrkci koronavirem? Proc se z toho dela takova panika, kdyz chripka zabije mnohem vice lidi? Je v tom neco jineho?
Dobrý den, obě nemoci mají podobné parametry, podle mého názoru se ukáže, že i velmi podobnou smrtnost, aktuálně uváděná cca 2% u nového koronaviru bude ještě klesat. Nový koronavirus může mít delší inkubační dobu, ale pacient nebude infekční po celou dobu, tedy hlavně ze začátku. Obě mohou být časem u nás běžné sezónní infekce. Já se snažím paniku uklidňovat, ale na někoho to bohužel mocnefunguje. Vzhledem k tomu, že čas vyhrazený pro tento on-line rozhovor již uplynul, děkuji za všechny Vaše dotazy. Na několik otázek bohužel nezbyl čas, mohu Vás však odkázat na poradny cestovní medicíny na internetu, které lze najít přes vyhledávač a kde odpovídám i já osobně. Přeji Vám hezký den. Věřím, že nám situaci s epidemií podaří zvládnout.
Rastislav Maďar

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist