Webové stránky České národní banky (ČNB) cnb.cz v pondělí přesměrovávaly některé internetové návštěvníky na jiné weby vydělávající reklamou. Informoval o tom jako o vážném bezpečnostním riziku server Aktuálně.cz. Banka na svém twitterovém účtu uvedla, že nešlo o hackerský útok.

Podle serveru je přesměrována na jiné internetové adresy pouze část návštěvníků bankovního webu. Rozdíly mohou být mezi poskytovateli internetového připojení jednotlivých uživatelů i podle lokality.

"Podle našich zjištění se nejednalo o hackerský útok, ale o konfigurační problém s doménou na straně poskytovatele web-hostingu," uvedla ČNB.

Na incident upozornil podle Aktuálně IT expert firmy Xevos Adam Koudela, potíže podle něj trvaly celý den. Problém měly i další domény provozované bankou jako cnb.eu, chranimekorunu.cz nebo sec.cz.

Podle lednové zprávy Českého statistického úřadu čelila předloni kyberútoku téměř každá pátá tuzemská společnost, jejich počet se meziročně rozšířil o zhruba pětinu. Nejčastěji šlo o tzv. DDoS útoky s cílem přehltit kapacitu serverů obrovským množstvím požadavků a vyřadit je z provozu. Hackeři také často nasazovali vyděračské programy, které způsobují nedostupnost dat nebo celého systému a za znovuobnovení požadují zaplacení výkupného. S nedostupností ICT služeb se setkala téměř třetina velkých a čtvrtina středně velkých firem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist