Českou republiku v neděli a v noci na pondělí zasáhl velmi silný vítr. Podle meteorologů největší nárazy větru byly v neděli večer na polské straně Sněžky, kde dosáhly rychlosti 223 kilometrů za hodinu, na české straně to bylo 180 kilometrů za hodinu. Popadané větve a stromy zkomplikovaly dopravu na železnici i silnicích a přerušily dodávky proudu. Energetici je průběžně obnovují, ráno bylo bez elektřiny 38 000 odběratelů, pozdě odpoledne jich bez proudu zůstávalo už jen 1300.

V porovnání s větrnou bouří Sabine, která zasáhla republiku před 14 dny, jsou tentokrát následky menší.

Distribuční společnost ČEZ odpoledne evidovala 1300 domácností bez elektřiny, E.ON již všechny poruchy odstranil. Podle ČEZ zůstávaly problémy zejména v Libereckém kraji, obnovení dodávek předpokládá ještě v pondělí. "Předběžný odhad škod na distribučním zařízení ČEZ Distribuce je 15 milionů korun," uvedla mluvčí společnosti Soňa Holingerová. E.ON sice již všechny odběratele do sítě připojil, ale opravy vedení má v plánu i v úterý. "Tyto opravy již však nebudou mít na klienty vliv," uvedla mluvčí firmy Martina Slavíková.

V porovnání s ránem se zlepšila situace i na železnici, kde kvůli následkům větru ráno nejezdily vlaky na desítce úseků lokálních tratí, zejména na severu Čech a na Vysočině. Před polednem tam byl provoz obnoven. Výjimkou jsou dva úseky tratí mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy, kde bude provoz podle Správy železnic obnoven v úterý a místo vlaků tam budou do té doby jezdit autobusy.

Hasiči evidují od neděle kvůli silnému větru a dešti stovky výjezdů. Podle jejich mluvčí Nicoly Studené byla nejhorší situace mezi nedělní 21:00 a půlnocí, kdy zasahovali u více než 500 případů. Státní podnik Lesy ČR vzhledem k situaci proto nedoporučuje lidem vstup do lesů. Podle jeho odhadu ale nedělní vichřice nadělala v lesích menší škody než větrná bouře Sabine před dvěma týdny, kdy poničila na 950 000 stromů.

Co do počtu případů, hasiči nejčastěji vyjížděli ve středních Čechách. V neděli a noci na pondělí tam odstraňovali následky silného větru ve zhruba 250 případech, nejčastěji to byly popadané stromy na silnici, na elektrické vedení a podobně. Zasaženy byly hlavně okresy Benešov, Mladá Boleslav a Praha-východ.

Jen o něco méně výjezdů měli hasiči od nedělního odpoledne do pondělního dopoledne v Libereckém kraji, zaznamenali zhruba 210 případů a stejně jako v jiných regionech to byly zejména popadané stromy.

Na jihu Čech a v Pardubickém kraji vyjížděli kvůli nepříznivému počasí k více než 150 případům. V Plzeňském kraji jich měli přes 120. V kraji navíc pršelo, ale záchranáři nemuseli vyjíždět kvůli vyšším hladinám řek nebo zatopeným domům.

Naopak v Královéhradeckém kraji voda ze silných dešťů na několika místech ucpala kanalizace a zatopila domy. Nedělní déšť a tání navíc zvedly hladiny řek, s ustáváním deště ale po půlnoci začaly klesat a v pondělí dopoledne byly všechny bez povodňových stupňů. Hasiči od nedělního odpoledne do pondělního poledne v kraji řešili asi 90 událostí způsobených větrem a deštěm.

Problémy vítr působil také na Moravě. V Olomouckém kraji měl na svědomí několik stržených střech, nebezpečně nakloněný komín a popadané stromy. Hasiči tam do pondělního odpoledne zasahovali u 120 takových případů, nejvíce jich bylo na Šumpersku. V porovnání se silným větrem, který zasáhl kraj před 14 dny, byly ale jeho následky podle hasičů menší. V Moravskoslezském kraji hasiči do pondělního poledne měli kvůli počasí 110 zásahů a na jihu Moravy evidovali více než stovku polámaných stromů nebo poničených střech.