Novým předsedou Senátu se stal Vystrčil z ODS. V tajných volbách porazil Růžičku (za TOP 09 a STAN). Horní komoru povede do podzimních senátních voleb.

Vítěz voleb nastoupí na místo po Jaroslavu Kuberovi (ODS), který před měsícem náhle zemřel.

Vystrčil byl pokládán za favorita, podporu vyjádřili zástupci KDU-ČSL a ANO. Spolu s ODS sdružují tyto senátorské frakce dohromady polovinu všech členů horní komory.

Počet hlasů (52) považuje Vystrčil za symbolický vzhledem k tomu, že pochází z volebního obvodu Jihlava se stejným číslem (52). Růžičku volilo 21 senátorů.
Devětapadesátiletý Vystrčil je senátorem za Jihlavsko od roku 2010. Bývalý starosta Telče byl před nástupem do horní komory hejtmanem Kraje Vysočina. Místopředsedou ODS je od roku 2014, o dva roky později stanul v čele senátorů ODS. V horní komoře působil ve výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Rodák z Dačic vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, poté působil jako učitel a zástupce ředitele gymnázia v Telči. Od roku 2009 vyučuje na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

Cestu na Tchaj-wan si rozmyslí

Vystrčil se chce ohledně případné cesty senátorů na Tchaj-wan nejprve radit s odborníky například na zahraniční politiku, se senátory i s dalšími ústavními činiteli. Na tiskové konferenci po svém zvolení řekl, že se cestě nebrání, ale že je třeba jednat v zájmu českých občanů. Cestu senátorů na Tchaj-wan plánoval původně Kubera. Prezident Miloš Zeman už dříve vyjádřil názor, že tato cesta není v ekonomickém zájmu Česka.

Před Kuberovou cestou na Tchaj-wan varovala čínská strana. Čínská ambasáda předala údajně Hradu dopis, v němž komunistický režim vyhrožuje, že pokud cestu uskuteční, potrestá Kuberu i české firmy podnikající v Číně. Kancelář prezidenta hrozby podpořila vlastním přípisem, dopis předala Kuberovi v polovině ledna na novoročním obědě, uvedl server.

Vystrčil řekl, že si ještě ve středu nebo nejpozději ve čtvrtek nechá předložit veškeré podklady, které souvisí s cestou na Tchaj-wan, a to včetně zmíněné korespondence, o které vůbec nevěděl. Následně chce jednat s dalšími ústavními činiteli, ministerstvem zahraničí i s představiteli Senátu o tom, jak situaci řešit. "A v tuto chvíli ode mě nečekejte jednoznačnou odpověď," řekl. "Já ve věcech, kde cítím, že je potřeba, abych se nejdřív poradil, tak činím," dodal. Podle něj je třeba chovat se v zájmu České republiky a jejích občanů. "A to se týká například i Tchaj-wanu," poznamenal.

Vystrčilův protikandidát Růžička před středeční volbou potvrdil, že by v případě zvolení předsedou cestu na Tchaj-wan podnikl. Podotkl, že byl jedním z těch, kteří podporovali zesnulého předsedu Kuberu v jeho záměru tuto asijskou zemi navštívit.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Senát chápe jako pojistku exekutivy

Vystrčil chce, aby horní komora byla ústavní pojistkou, hlídačem exekutivy a kotvou, která zajistí pevné postavení Česka. Zlepšit plánuje spolupráci s Poslaneckou sněmovnou. Novinářům to řekl po vyhlášení výsledků hlasování o nové hlavě horní komory parlamentu.

Vystrčil v Senátu

Vystrčil je v Senátu v současnosti od listopadu 2016 předsedou klubu ODS. Kromě toho působí v organizačním výboru, výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, v podvýboru pro bydlení a ve stálé komisi Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury.

Členem ODS je od roku 1991. V současnosti je místopředsedou strany, a to od ledna 2014. Je také krajským šéfem ODS na Vysočině a předsedou krajského klubu zastupitelů ODS.

Mimo jiné je také členem rady Státního fondu životního prostředí ČR, předsedou správní rady Sdílení o. p. s. a předsedou Svazku obcí Železnice Kostelec - Slavonice.

Nový šéf horní komory chce do konce mandátu předsedy Senátu, který ohraničují podzimní volby, pracovat na zviditelňování práce horní komory a vysvětlování její role. Plánuje o roli Senátu hovořit mimo jiné na výjezdech do jednotlivých volebních obvodů. "Za velmi důležité považuji zlepšení komunikace s Poslaneckou sněmovnou," uvedl. Chtěl by například, aby návrhy zákonů ze sněmovny poslanci senátorům posílali s podrobnějšími zprávami. Plánuje také pořádat v horní komoře víc veřejných slyšení.

Růžička Vystrčilovi pogratuloval, uvedl, že je rád, že volba proběhla slušně a v gentlemanském duchu. "Senát si nepochybně zaslouží předsedu, který bude navenek reprezentovat zodpovědně jeho postoje a názory. Někoho, kdo bude usilovat i nadále o dobré jméno horní komory mezi veřejností. Miloš Vystrčil určitě takovým předsedou bude," uvedl Růžička. Ve volbě podle něj zvítězila myšlenka, že půl roku před volbami není třeba měnit strukturu horní komory.

O tom, zda bude Růžička prvním místopředsedou Senátu jako dosud, zatím s Vystrčilem nemluvil. Svého statutárního zástupce si předseda Senátu vybírá sám.

Vystrčilovi pogratuloval na tiskové konferenci místopředseda ODS Martin Kupka. "V Miloši Vystrčilovi má celá Česká republika jasnou pojistku, pevnou hráz proti nesmyslům, které přicházejí ze současné koalice," uvedl. Podle vyjádření předsedy občanských demokratů Petra Fialy na Twitteru bude Vystrčil důstojným a skvělým předsedou Senátu.

Na sociálních sítích gratulovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Připustila, že se netajila podporou Jiřího Růžičky, volba podle ní ale nemohla dopadnout špatně. Vystrčilovi přál i předseda STAN Vít Rakušan. "Tak jak jsem měl možnost jej poznat, věřím, že bude důstojným reprezentantem a zárukou demokratického fungování horní komory," uvedl. Ke zvolení gratulovali i politici KDU-ČSL.

Přehled předsedů Senátu od jeho vzniku v roce 1996:
Petr Pithart (nezávislý, za KDU-ČSL) 1996-1998
Libuše Benešová (ODS) 1998-2000
Petr Pithart (KDU-ČSL) 2000-2004
Přemysl Sobotka (ODS) 2004-2010
Milan Štěch (ČSSD) 2010-2018
Jaroslav Kubera (ODS) 2018-2020
Miloš Vystrčil (ODS) od 2020

 

Místo v čele Senátu připadlo ODS po předloňských senátních volbách, po nichž kluby občanských demokratů a starostů měly po 18 členech. Od obsazení křesla předsedy horní komory se pak odvíjelo i další povolební uspořádání Senátu. Právě kvůli tomu se nyní rozhodli podpořit Vystrčila představitelé KDU-ČSL a ANO. Senátoři STAN se rozhodli nominovat Růžičku jako aktuálně nejsilnější frakce.

Kuberův nástupce v čele Senátu bude vést horní komoru do podzimních senátních voleb, v nichž se třetina jeho členů obmění. Na základě upraveného povolebního rozložení sil v Senátu si pak jeho členové před koncem roku vyberou nové vedení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist