Čína varovala před plánovanou cestou zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan, napsal ve středu server Aktuálně.cz. Podle jeho informací čínská ambasáda předala Hradu dopis, v němž komunistický režim vyhrožuje, že pokud cestu uskuteční, potrestá Kuberu i české firmy podnikající v Číně. Kancelář prezidenta hrozby podpořila vlastním přípisem, dopis předala Kuberovi v polovině ledna na novoročním obědě, uvedl web. Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) už potvrdil, že dopis v Kuberově kanceláři je. O případné cestě na Tchaj-wan se chce Vystrčil poradit s odborníky, senátory i dalšími ústavními činiteli.

Zprávu o dopisu ve středu přinesla také agentura ReutersČínské ministerstvo zahraničí na její dotaz reagovalo, že neví, odkud se informace vzaly. Čínské varování podle Reuters kritizovalo ministerstvo zahraničí Tchaj-wanu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že věc nebude komentovat. Reuters s odvoláním na mluvčího Hradu napsala, že dopis na Hrad dorazil.

Kubera oznámil úmysl navštívit Tchaj-wan už loni. Sklidil za to kritiku od čínské diplomacie i prezidenta Miloše Zemana, podle něhož cesta není v ekonomickém zájmu České republiky.

Kubera 14. ledna, týden před svou smrtí, uvedl, že mise nemá protičínský charakter a nebude mít dramatické důsledky pro vztahy České republiky s Čínou, která Tchaj-wan pokládá za svou součást.

Číňané cestu označili za porušení prohlášení o navázání strategického partnerství, které prezident Zeman podepsal při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2016. Hrad podle Aktuálně.cz v dopise od první věty varovali před důsledky případné Kuberovy cesty na Tchaj-wan.

"České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů," píše se v dopise.

"V posledních letech se česko-čínské partnerství nepřetržitě rozvíjí, což přináší českým podnikům hmatatelné výhody. Čína se již stala největším zahraničním trhem pro mnohé české společnosti, jako jsou Škoda Auto, Home Credit Group, klavíry Petrof a další," zmiňuje dopis některé soukromé české firmy.

Kuberu a členy delegace pak komunistický režim varoval, že pokud cestu uskuteční, mohou zapomenout na to, že se pak ještě někdy podívají do pevninské Číny.

"Předseda belgického Senátu Jacques Brotchi, který Tchaj-wan navštívil v květnu 2019, již odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny," je zmíněno v textu. Brotchimu přitom loni v květnu jen po volbách skončil mandát.

V reakci na dotaz ohledně dopisu z 10. ledna ve středu čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters ve faxu uvedlo, že neví, odkud se tyto informace vzaly. "Chci zdůraznit, že Čína je rozhodně proti tomu, aby země, která navázala diplomatické vztahy s Čínou, měla zároveň jakékoli oficiální styky s tchaj-wanskými úřady. Tento postoj je konzistentní a jasný," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Tchaj-wanské ministerstvo zahraničí naopak čínský nátlak na Prahu odsoudilo.

"Obchodní tlak Číny na Prahu dokazuje, že 'Nová Hedvábná stezka' je predátorský politický nástroj, který vyvolá jen protichůdný účinek na světový obchodní řád," upozornila mluvčí ministerstva s odkazem na plán Číny vytvořit moderní verzi starodávné Hedvábné stezky spojující Čínu s Asií, Evropou a dalšími částmi světa prostřednictvím široké škály infrastrukturních projektů. Iniciativu dlouhodobě podporuje i prezident Zeman.

Kubera si podle Aktuálně.cz dopis odnesl z Hradu v lednu i s přípisem šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka. "Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009," píše ve svém stanovisku podle serveru Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem v Praze. Na pozdější dotaz Aktuálně.cz reagoval Jindrák překvapeně, divil se, že zprávu má server k dispozici. "To je interní komunikace a určitě ji nepředával nikdo z mých podřízených, ani já jsem to nebyl, nedal jsem ji nikomu mimo úřad," sdělil serveru Jindrák. Připustil ale, že věc s Kuberou probíral.

Vystrčil, který byl ve středu zvolen Kuberovým nástupcem, potvrdil, že dopis od čínské strany přeposlaný Hradem je mezi dokumenty zanechanými Kuberou v kanceláři předsedy Senátu. "Když ředitel sekretariátu předsedy Senátu Petr Kostka vyřizoval věci, které zůstaly po Jaroslavu Kuberovi, říkal mi, že je tam nějaký dopis z čínské ambasády," citovalo Aktuálně.cz Vystrčila. Dále řekl, že se s obsahem dopisu seznámí ve čtvrtek. Pokud je obsah dopisu takový, jak ho líčí média, bude podle Vystrčila potřeba poradit se s premiérem a ministerstvem zahraničí, jak na list reagovat.

Nový šéf Senátu se chce o cestě na Tchaj-wan radit s odborníky. Nebrání se jí, ale je podle něj třeba jednat v zájmu českých občanů. Nejpozději ve čtvrtek si nechá předložit veškeré podklady, které s cestou souvisí. Poté chce jednat s dalšími ústavními činiteli, diplomacií i s představiteli Senátu o tom, jak situaci řešit. "V tuto chvíli ode mě nečekejte jednoznačnou odpověď," řekl novinářům.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.