Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku. Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval úplatek deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. V pondělí to oznámil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová HN potvrdla, že případ její úřad dozoruje. "Mohu potvrdit, že v této věci vykonáváme dozor. Úplatek byl žádán za poskytnutí informací, které spadaly do působnosti obviněné osoby. Řízení je proti této osobě vedeno na svobodě," dodala bez dalšího komentáře.

Obviněným by měl být podle informací Lidových novin Jiří Jung ze sekce řízení rizik, odbor analytiky GFŘ.
"Můžeme potvrdit, že se jedná o tohoto zaměstnance, který je také již postaven mimo službu," uvedla pro HN mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová. Více se vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme vyjadřovat, dodala.

Podle informací HN státní zastupitelství žádalo pro muže vazbu koncem minulého týdne, příslušný soud jim ale nevyhověl. Důvodem byl údajně dostatek důkazů, které vylučují, že by obviněný mohl zmařit další vyšetřování. Dotyčný měl být totiž chycen policií při činu.

Jiří Jung je expert finanční správy na vymáhání pohledávek podle daňového řádu. Jeho jméno také například uvádí na svých webových stránkách vzdělávací agentury Aliaves, která nabízela přednášky Junga právě na téma vymáhání pohledávek. Jung pro agenturu přednášel do roku 2018.

Související