Městský soud v Praze zrušil pokutu 400 tisíc korun, kterou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila televizi Barrandov za pořad Kauzy Jaromíra Soukupa odvysílaný v září 2018.

Soukup tehdy v hodinovém pořadu uvedl, že nadnárodní firmy vyvedly z Česka za posledních několik let 2,2 bilionu korun. A že jim v tom tuzemští politici nezabránili. Kritizoval i české miliardáře, kteří vlastní své společnosti přes zahraniční firmy sídlící v daňových rájích. A stejně tak kritizoval investiční pobídky – například mladoboleslavská Škodovka, i přes zisk 60 miliard korun, dostává od státu miliardy korun.

Podle rady Soukup v daném pořadu prezentoval pouze jeden vyhraněný pohled na problematiku působení nadnárodních společností v Česku a na státní investiční a dotační politiku. "Pořad představoval jasný, předem stanovený postoj a nabídl pouze jednostranné interpretace zveřejněných informací," konstatovala rada při odůvodnění pokuty. Při ní přihlédla i k tomu, že to nebyl první podobný prohřešek. A také že Soukup je majitelem televize, a má tak větší možnost obsah pořadu ovlivnit.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se