Cena elektřiny pro domácnosti je v Praze dvakrát vyšší než v Budapešti. S odvoláním na zprávu maďarského regulačního úřadu energetických a veřejných služeb (MEKH) to ve středu uvedla agentura MTI. České hlavní město je zároveň jedinou středoevropskou metropolí s cenou elektřiny nad průměrem Evropské unie.

Zatímco obyvatel Prahy letos v lednu zaplatil za kilowatthodinu (kWh) v přepočtu 22,15 eurocentu (zhruba 5,50 korun), obyvatel Budapešti za ni dal pouze 11,32 eurocentu (2,80 koruny). Ve Varšavě stojí kilowatthodina 18,06 eurocentu a v Bratislavě 17,04 eurocentu, uvádí MEKH.

Nejvíce za kilowatthodinu zaplatí lidé v Berlíně (33,15 eurocentu) a v Kodani (29,99 eurocentu). Průměrná cena činí v metropolích Evropské unie 18,95 centu a v metropolích celé Evropy 17,90 eurocentu za kWh.

Měřeno kupní silou se ceny energií v Budapešti blíží Vídni a Paříži, přičemž v obou těchto městech je elektřina levnější než v Praze. Ještě méně než v Budapešti za elektřinu platí obyvatelé Podgorice, Bělehradu a Kyjeva. Dražší než v Praze je elektřina kromě Berlína a Kodaně rovněž v Londýně, Dublinu, Nikósii a v Lisabonu.

Cena elektřiny od 2. ledna 202O pro koncového uživatele elektřiny ve 32 evropských hlavních městech:

 

cena elektřiny
Zdroj: HEPI by Energie-Control Austria, MEKH and VaasaETT Ltd.
 

Cena elektřiny ale kvůli rekordně teplé zimě od září klesla

Kvůli nadprůměrně teplé zimě (nejteplejší za 10 let) spadla cena elektřiny ale od začátku ledna dolů o osm procent, od loňského září téměř o o 20 procent. Na Pražské energetické burze se v pondělí jedna megawatthodina silové elektřiny na následující rok prodávala za cenu pod 44 eury (asi 1100 korun).

Ještě více zlevnily dodávky na následující měsíce − elektřina s dodávkou na březen a duben stojí na Pražské energetické burze jen něco mezi 33 a 35 eury za megawatthodinu.Aktuální pokles cen zatím pocítí jen ti největší spotřebitelé, kteří si kupují elektřinu přímo na burze.

Menší firmy a domácnosti musí počkat na změnu ceníků u svého dodavatele. Otázkou ale zůstává, zda se nejedná jen o krátkodobý trend.