Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík oznámil kontrarozvědce BIS, že se ho v souvislosti se zakázkou na dozor nad mýtným systémem pokusila jedna z firem uplatit. Informace, které jako první publikovaly Seznam Zprávy, získal i server Aktuálně.cz. Podle nich dřív, než začala s kontrarozvědkou záležitost řešit policie a Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou, premiér Kremlíka odvolal.

Skandály, které provázejí snahu státu zajistit provoz mýtného systému na dalších 10 let, nekončí. Loni vyšlo najevo, že policie šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje podezřívá, že se na pokyn šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka pokusil ovlivnit tendr na výběrčího mýta za 11 miliard korun.

Nyní ministr dopravy Kremlík oznámil, že se ho pokusili zkorumpovat v souvislosti s doprovodnou zakázkou na supervizora celého systému za 215 milionů. "Nabídl mi úplatek," řekl Seznam Zprávám na záznam bývalý ministr dopravy.

Tím, o kom hovořil, je podle serveru advokát Martin Janoušek. Jeho kancelář zastupuje v různých záležitostech mimo jiné společnost CGI, která vyhrála zakázku na mýtného auditora. Kremlík se s ním sešel znovu před pár dny, kdy už celou situaci nahrával. 

"Platí ještě ta nabídka na 1,5 milionu z prosince?" zeptal se Kremlík na záznamu, který Seznam Zprávy pořídily. Právník Janoušek se na chvilku odmlčel, oba muži podle serveru odsunuli telefony stranou. Promluvili až po chvilce: "Nemám nejmenší tušení."

"Bylo mi strašně špatně a nevěděl jsem, o čem on mluví," řekl poté Seznam Zprávám Janoušek, když byl s pořízenou nahrávkou z druhé schůzky konfrontován.

O tom, že ministr Kremlík letos 14. ledna informoval BIS, že mu byl úplatek nabídnut, řekl serveru Aktuálně.cz vysoce postavený zdroj z bezpečnostních složek. K nabídce mělo dojít těsně před Štědrým dnem, loni 23. prosince.

Kremlík na přímý dotaz redaktorů Aktuálně.cz, zda mu někdo nabízel úplatek 1,5 milionu korun, odpovídat nechtěl. "Já se k tomu nechci vyjadřovat. Už nejsem ministr dopravy. Nezlobte se," řekl serveru exministr. 

Mluvčí BIS Ladislav Šticha redakci řekl, že se kontrarozvědka nemůže k informacím Aktuálně.cz vyjadřovat. "Obecně ovšem platí, že pokud by podobný případ BIS řešila, postupovala by přesně podle zákona a spolupracovala se státním zastupitelstvím a Policií ČR," řekl Šticha. 

Z plánu sešlo kvůli odvolání ministra

Z informací Aktuálně.cz plyne, že Kremlík je nyní v citlivé situaci. Úplatek mu nabídli, aniž by to byl schopen v tu chvíli zdokumentovat. Proto se zrodil plán, v němž tajná služba společně s policií a státním zastupitelstvím měla pomoci zajistit důkazy korupce. K tomu ovšem už nedošlo. Premiér Andrej Babiš totiž Kremlíka před čtrnácti dny odvolal kvůli pochybení ohledně další zakázky - na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun. Na zdokumentování korupce tak už nedošlo. Samotná BIS nemá zákonnou pravomoc důkazy pro trestní řízení zajišťovat.

"Vrchní státní zastupitelství v Praze dosud nedisponuje relevantními informacemi, na základě kterých by mohlo začít vykonávat svoji působnost. U zdejšího úřadu pan doktor Kremlík žádné oznámení neučinil a není mi známo, že by se tak stalo u jiného orgánu činného v trestním řízení. Nutno dodat, že i přesto, že nekomentujeme konkrétní kauzy, mohu potvrdit, že v podobných případech BIS postupuje v úzké spolupráci s orgány činnými v trestním řízení," uvedla nyní pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Aktuálně.cz oslovilo i Babiše, zda ho Kremlík o nabídce úplatku informoval. "Pan Kremlík mě o této skutečnosti neinformoval a předpokládám, že pokud je to pravda, tak měl podat trestní oznámení," uvedl premiér.

Kremlíkův nástupce Havlíček tendr zrušil

Na konci loňského roku exministr dopravy Kremlík podle serveru Zdopravy.cz v dopise zakázal ŘSD podepisovat bez předchozího projednání s ministerstvem dopravy jakoukoliv smlouvu s CGI.

Tendr, který podle jeho předchůdce provázela nabídka úplatku, nyní Kremlíkův nástupce Karel Havlíček zcela zrušil.