Používání olověných broků nebo rybářských olůvek může být zakázané u veškerých řek, potoků, rybníků či mokřadů. Omezení by se vztahovalo nejen na střílení, ale i na pouhé držení broků, a to v okruhu 300 metrů od vodních ploch. Tak zní návrh Evropské komise, kvůli kterému skřípají zuby čeští myslivci i rybáři.

Rozhodnutí, zda bude návrh přijat, by mohlo padnout příští týden v úterý. Do Bruselu se ke společnému jednání sjedou zástupci zemí Evropské unie. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na setkání pojede se zamítavým stanoviskem, na němž se shodl s dalšími pěti českými ministerstvy.

Jak se k návrhu staví členské státy EU, si Evropská komise vyzkoušela už vloni v polovině listopadu. Tehdy se ve specializovaném výboru zástupci států na jeho přijetí nedohodli. Kriticky se k němu vyjádřilo šest států včetně Česka. Podle Jana Kováře z Ústavu mezinárodních vztahů Praha je pravděpodobné, že tentokrát pro návrh Komise získá větší podporu. "Komise většinou nechodí napodruhé s návrhy, u nichž by věděla, že s nimi narazí," hodnotí politolog se zaměřením na EU.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se