Předseda rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák, jehož úřad reguluje trh mobilních operátorů, odstupuje z funkce. Oznámil to na svém Twitteru, kde zveřejnil i část rezignačního dopisu. V něm si stěžuje na připomínky ministerstva průmyslu (MPO) k chystané dražbě frekvencí pro výstavbu mobilních sítí páté generace. Vláda záhy jmenovala novou předsedkyní ČTÚ stávající členku rady úřadu Hanu Továrkovou.

Od aukce si stát slibuje, že na český trh otevře cestu čtvrtému mobilnímu operátorovi, který bude ostatní tlačit do zlepšování a zlevňování služeb. 

Kabinet v pondělí jednal o Novákově odvolání a zároveň se shodl, že chce nové zadání aukce kmitočtů 5G sítí. Aukce kmitočtů k sítím 5G by mohla být vyhlášena v květnu nebo červnu letošního roku. Zpoždění je způsobeno požadavky vlády na nové podmínky aukce tak, aby byla atraktivní pro mobilní operátory. Zájem zahraničních uchazečů o aukci kmitočtů je nulový a zřejmě by se přihlásil jen jeden menší český uchazeč. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Upozornil, že přípravy aukce na kmitočty k sítím 5G vykazoval nestandardní prvky. Vláda dnes o problematice jednala v režimu vyhrazené.

Končící šéf ČTÚ Novák s kritikou dosavadní aukce nesouhlasí. "Aukce byla připravovaná naprosto transparentním způsobem, proběhla veřejná konzultace, transparentní vypořádání. Pokud se některý z hráčů na trhu chtěl aukce zúčastnit, asi logicky svůj byznys plán přizpůsobil podmínkám, které úřad jasně deklaroval," řekl. Dodal, že aukce byla vypsaná tak, aby měla potenciál přivést čtvrtého operátora. "Kdo by se účastnil, by bylo vidět, až by ji úřad vyhlásil," dodal.

Odklad aukce vadí opozici. Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že Havlíček vstoupil do příprav aukce bez reálných argumentů. Podle Kupky kabinet pokračuje v "totálním rozvratu řízení státu", když aukci odložil a navrhl změnit její podmínky. Odklad způsobí, že neklesnou vysoké ceny mobilních služeb v ČR, míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se