Virus, který v prosinci ochromil chod benešovské nemocnice, byl původem nejspíš z Ruska. Informuje o tom Radiožurnál, podle kterého šlo o virus zvaný Ryuk. Ten útočí cíleně na instituce pracující s citlivými daty. "Skupina, která stojí za Ryukem, si vybírá potenciálně zajímavé cíle. Movité organizace, kde je v případě, že se jim útok povede, velká šance, že výkupné, které budou požadovat za zpřístupnění dat, bude poměrně zajímavá částka," řekl Radiožurnálu ředitel antivirové společnosti Eset Miroslav Dvořák.

Podle Dvořáka virus neútočí okamžitě. Nejprve prozkoumá všechna data a teprve po jejich analýze počítač zašifruje. Klíč k šifře vlastní pouze skupina, která virus vytvořila, a ta chce následně s napadenou institucí vyjednávat o výkupném.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) však odmítá, že by nemocnice útočníkům platila výkupné. "Nemám žádné informace o tom, že by někdo požádal o výkupné, výkupné vůbec neřešíme," uvedla pro Radiožurnál. 

Policejní mluvčí Vlasta Suchánková později v úterý uvedla, že nešlo o cílený útok na jeden subjekt.

Policie útok vyšetřuje pro neoprávněný přístup k počítači a nosiči informací, čeká se na zprávy od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a expertů ze společnosti ESET, které podle Suchánkové dorazí během týdnů.

Podrobnosti o prosincovém útoku nechce zřizovatel nemocnice, tedy Středočeský kraj, zatím zveřejňovat.

Jermanová pouze uvedla, že nemocnice nepřišla o velké množství dat a že podali podnět k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Incident podle ní řešili také s NÚKIB.

Počítačový kryptovirus ochromil chod benešovské nemocnice 11. prosince. Po útoku nešel spustit žádný přístroj a nemocnice tak musela zrušit všechny plánované operace. Plně obnovit provoz se povedlo až na konci roku. Na obnovení se podílel i tým specialistů NÚKIB. Podle dřívějšího vyjádření hejtmanství nemocnice zvýšila zabezpečení počítačové sítě, koupila například nový firewall či omezila přístup uživatelů na internet. K útoku se podle dosavadních informací nikdo nepřihlásil. 

Nemocnice vyčíslila provozní ztrátu za prosinec na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů.

Středočeský kraj poskytne benešovské nemocnici na ztráty 30 milionů korun, o přidělení neinvestiční dotace rozhodli v pondělí krajští radní, schválit to ještě musejí koncem ledna zastupitelé.

Kraj je podle hejtmanky připraven připojit se jako poškozený s nárokem na náhradu škody v rámci trestního řízení. Vedení kraje pověřilo Středočeské inovační centrum, aby se zabývalo opatřeními ke zvýšení bezpečnosti v krajských nemocnicích a jejich lepší ochranou před kyberútoky.