Předseda pirátské strany Ivan Bartoš v sobotu v Ostravě v multifunkční hale Gong obhájil pozici šéfa strany. Především díky svému konkurentovi a místopředsedovi sněmovny Vojtěchu Pikalovi vyhrál už v prvním kole. Pikal totiž po zveřejnění výsledků prvního předstoupil před sál a oznámil, že rozdíl v počtu mezi hlasy pro něj a Bartoše je tak velký, že odstupuje. "Ušetřím vám jedno hlasování. Odstupuji z volby předsedy a utkám se velmi rád ve volbě o místopředsednické křeslo," řekl členům v hledišti. Ti ho sice vyzývali, aby si to ještě rozmyslel, ale Pikal už názor nezměnil.

Post první místopředsedkyně obhájila poslankyně Olga Richterová, druhým místopředsedou se stal právě Vojtěch Pikal. Svůj post obhájil i další místopředseda strany Radek Holomčík. Čtveřici místopředsedů doplnil ostravský zastupitel a vedoucí administrativního odboru strany Martin Kučera. Z postupujících z prvního kola volby v boji o místopředsedu neuspěla europoslankyně Markéta Gregorová.

Vedle Bartoše a Pikala se o pozici v čele strany ucházel také poslanec Mikuláš Ferjenčík. O výsledku rozhodovalo celkem 653 hlasů - těch co byli v sále i těch, kteří hlasovali prostřednictvím internetu z domova. Bartoš jich získal 606 a Pikal 376. Ferjenčík získal 261 hlasů, což na postup do druhého kola nestačilo. Nepomohlo mu, že v projevu sliboval populární legalizaci konopí, která by měla vydělat peníze třeba na důchody. "Pojďme konečně legalizovat konopí a pojďme peníze, které z toho budou, dát do důchodového systému nebo na modernizaci této země," uvedl Ferjenčík.

Staronový šéf Bartoš ve svém kandidátském projevu vedle programu zopakoval svá slova z posledních několika měsíců, kdy straně sliboval naplnit dlouhodobý cíl, že uspěje ve volbách v roce 2021 a dostane se do vlády. "Chceme uspět a v souladu se schválenou strategií být v budoucí vládě, podílet se na exekutivě budovat skutečně svobodnou, vzdělanou a nejen digitálně propojenou společnost," řekl členům. Ambicemi se netají ani v krajských volbách, které se konají letos na podzim. Piráti mají podle představ Bartoše zvýšit počet svých zastupitelů na desetinásobek. "Myslím, že bychom měli mířit k hranici sto krajských zastupitelů. Musíme posílit ale tam, kde už máme zastupitele, a zároveň mít zastupitele ve všech dalších regionech," dodal. Takový plán bude obtížně naplnitelný, protože piráti mají jen asi 1000 členů. To vyřeší tím, že na kandidátky dají i odborníky a nestraníky. Není navíc vyloučené, že minimálně krajské koalice budou piráti tvořit společně s hnutím Starostů a nezávislých. Nabídku takové spolupráce jim v sobotu dal předseda STAN Vít Rakušan a i Bartoš má k tomuto politickému uskupení blízko.

Problém jeho plánu dostat se do Strakovy akademie ovšem značně komplikují voliči - přesněji jejich absence. Krátce po volbách roku 2017 sice rostla podpora této strany, ale vývoj preferencí se v průzkumech veřejného mínění v posledních měsících zastavil. Z debat během celostátního fóra přitom bylo patrné, že situaci vnímají citlivě i členové strany. Například kandidátka na místopředsedkyni a europoslankyně Markéta Gregorová nazvala současnou hranici zhruba patnácti procent preferencí "skleněným stropem". Jiní piráti se ptali kandidátů na předsedy, jak chtějí straně zajistit větší podporu mezi seniory.

"Ta obrovská energie, se kterou jsme se vrhli do práce a kvůli které nám někteří politici přezdívají mravenci, nás do vlády dostane. Musíme se ale se stejnou vervou pustit i do přípravy velkých změn, aby se Česko stalo z montovny mozkovnou," věří naopak Ferjenčík.

Bartoš také nesouhlasí s tím, že by se straně nedařilo stagnující popularitu řešit. Hovořil o tom, že nabízejí program pro celé Česko, tedy i pro starší voliče. A postěžoval si, že piráti nemají vlastní média, a proto se jim hůř daří oslovovat některé skupiny lidí. Pikal i Ferjenčík pirátům vysvětlovali, že by problém mohlo částečně vyřešit to, že seženou více členů, kterých je nyní ve straně více než 1000. "Musíme zvětšit členskou základnu, abychom měli více lidí pro komunikaci tváří v tvář. Když každý důchodce bude znát nějakého piráta, bude k nám blíž," řekl Ferjenčík.

Významnou část projevu věnoval Ivan Bartoš programu strany. Sliboval zmírnění dopadů exekucí, nižší zdanění práce, lepší podmínky pro podnikatele i učitele, dostupné bydlení. "Potřebujeme řešit situaci naší krajiny a je smutné, jak nešetrně se stát chová k naší půdě, vodě a našim lesům. Pojďme dělat opatření, která pocítí i naše děti," apeloval na piráty. Mimochodem. Na celostátním fóru se sešlo 700 lidí a 40 dětí. Bartoš také připomněl, že ve sněmovně prosadili ztransparentnění registru smluv, schvalování protikorupční legislativy či prosazení digitální ústavy.

Programu se ve své řeči věnoval i Ferjenčík. "Kandiduji, protože chci přitáhnout pozornost strany k pěti zásadním oblastem - fungování našeho hospodářství, fungování našeho daňového systému, udržitelnost sociálního systému, modernizace školství a záchrana zdravotnictví," uvedl poslanec.

Bartoš byl předsedou strany mezi říjnem 2009 a červnem 2013, následně krátce mezi zářím 2013 a červnem 2014 a poté od dubna 2016. Také Pikal a Ferjenčík už v minulosti byli ve vedení strany - Pikal byl v letech 2014 až 2017 prvním místopředsedou, Ferjenčík zastával funkci místopředsedy v letech 2010 až 2014.

Richterovou podpořilo 288 z 564 hlasujících. Za ní skončil se 160 hlasy místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal, který před druhým kolem volby vyzval piráty, aby hlasovali právě pro Richterovou. Zvolená první místopředsedkyně za to po zveřejnění výsledků poděkovala. "Není tolik politických stran, kde by přímo někdo řekl 'nevolte mě'. To je něco výjimečného," řekla.

Richterová by se jako první místopředsedkyně i nadále chtěla zasadit o propojování strany. "Stejně tak jsem jedním z nositelů takového rozvojového programu pirátů, hodně se snažíme vzdělávat naše lidi, jak v těch odborných tématech, tak ve věcech lídrovství," jmenovala své cíle. Domnívá se, že je nutné řešit sociální problémy i skutečnost, že struktura české ekonomiky není do budoucna udržitelná. "Strukturální proměna ekonomiky je ve skutečnosti jedním z největších témat pro ten příští rok, na tom budeme pracovat," řekla Richterová.

Znovuzvolený předseda Pirátů Ivan Bartoš po zveřejnění výsledků volby řekl, že Richterová v uplynulých letech odvedla na místopředsednické pozici hodně práce a vyjádřil přesvědčení, že se mu s ní bude dobře spolupracovat i nadále. Podle staronového předsedy strany je příkladem pro ostatní piráty a právem dostala znovu důvěru členské základny, ocenil rovněž její práci ve sněmovně. "Pro mě je nejdůležitější v politice, ale i v životě to anglické lead by example (vést příkladem). Jsem rád, že Olga je první místopředsedkyně, protože si myslím, že svojí prací, chováním, vystupováním, ale i lidským přístupem ten příklad ostatním dává," doplnil Bartoš.

Ve volbě druhého místopředsedy Pikal jasně zvítězil, bylo pro něj 285 z 525 hlasujících. Po zvolení řekl, že očekává aktivitu členů pirátů při řešení toho, co považují za zásadní vnitrostranické problémy.

Ve volbách do Senátu ve Strakonicích za piráty bude na podzim kandidovat Michal Horák, v Kladně Adéla Šípová, v České Lípě Petr Jeník a v Olomouci Zdeněk Žák, uvedli na sobotním fóru piráti.

Horák je zastupitelem města Písku a od ukončení studií působí v oboru informačních technologií. Šípová pracuje v mezinárodní advokátní kanceláři, kde se zabývá právem veřejného zadávání. Jeník je českolipským zastupitelem, působí jako webový developer, bojuje proti internetovým podvodníkům a provozuje satirický web Bonzačka.cz. Žák pracoval na manažerských nebo technických pozicích v obchodu a bankovnictví a piráty zastupuje v olomoucké dopravní komisi.

Účastníkům fóra se představili i ostatní kandidáti na senátory. V Chebu za piráty do voleb půjde karlovarská krajská zastupitelka a jednatelka cestovní agentury Markéta Monsportová. V Kolíně bude kandidovat odborný referent pro oblast národnostních menšin středočeského krajského úřadu Cyril Koky a v Hradci Králové městský zastupitel Pavel Vacek, který působí na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Kandidátem pirátů v Plzni bude městský zastupitel Daniel Kůs.

V obvodě číslo 60 Brno-město bude o senátorské křeslo usilovat programátor a manažer Jiří Kadeřávek. Senátorským kandidátem pirátů v Přerově bude manažer kultury místního Městského domu Pavel Ondrůj a v obvodě číslo 72 v Ostravě místostarosta městského obvodu Poruba Martin Tomášek, který zároveň působí na Ostravské univerzitě. V Karviné bude do Senátu kandidovat Radim Kravčík, který byl mimo jiné šest let kastelánem místního zámku Fryštát.

Účastníkům fóra se představili rovněž všichni lídři kandidátek pro krajské volby. Ve středních Čechách kandidátku povede krajský předseda pirátů Jiří Snížek. Jihočeským lídrem bude českobudějovický zastupitel a lékař Lukáš Mareš.

V Plzeňském kraji povede piráty do krajských voleb domažlický zastupitel Rudolf Špoták, v Karlovarském krajský radní Josef Janů, v Ústeckém vedoucí charitního Domu svatého Materny a bývalý ústecký místostarosta Karel Karika a v Libereckém turnovský radní Zbyněk Miklík. Lídrem kandidátky v Královéhradeckém kraji bude královéhradecký zastupitel Pavel Bulíček a v Pardubickém kraji chrudimský zastupitel Daniel Lebduška.

V Olomouckém kraji bude v čele kandidátky pirátů prostějovský zastupitel Petr Kapounek, v Moravskoslezském kraji karvinská zastupitelka Zuzana Klusová a v Jihomoravském kraji předseda Místního sdružení Znojemsko Lukáš Dubec. Ve Zlínském kraji kandidátku povede členka kroměřížského kontrolního výboru Hana Ančincová a v kraji Vysočina telčská zastupitelka Hana Hajnová.

Straníci se budou zabývat také změnou stanov, kterou chtějí zjednodušit vylučování členů strany, kteří neplatí členské příspěvky. Dosud za to pirátům hrozí jen pozastavení členství, nově by jim členství automaticky zanikalo rok poté, co bylo pozastaveno.

Mikuláš Ferjenčík, Vojtěch Pikal a Ivan Bartoš
Mikuláš Ferjenčík, Vojtěch Pikal a Ivan Bartoš krátce po oznámení výsledků hlasování.
Foto: HN – Jiří Zerzoň
 
Tři kandidáti na předsedu Pirátů: Mikuláš Ferjenčík, Ivan Bartoš a Vojtěch Pikal.Tři kandidáti na předsedu pirátů: Mikuláš Ferjenčík, Ivan Bartoš a Vojtěch Pikal.
Foto: HN – Jiří Zerzoň