Vláda chce v budoucnu investovat podobně jako dosud hlavně do lidí, řekl ve svém středečním novoročním projevu premiér Andrej Babiš (ANO). Za klíčový označil nový stavební zákon, vyzdvihl budoucí přínosy digitalizace i důležitost práce na kyberbezpečnosti. Česko podle Babiše prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie a sebevědomě se prezentuje i v zahraničních vztazích.

Vláda se rozhodla v době ekonomického růstu investovat do lidí a ti jí to vrací svou důvěrou a spotřebou, uvedl Babiš ve svém prvním novoročním projevu. Dodal, že i letos kabinet počítá s růstem důchodů a platů. "Plníme, co jsme vám slíbili a budeme v tom pokračovat," řekl. S odkazem na vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana dodal, že kabinet pracuje i na věcech, které republiku brzdí. Zeman za takové problémy označil pomalost soudních či stavebních řízení.

Premiér považuje za klíčový stavební zákon. "Příští rok to bude ve Sněmovně asi nejzásadnější téma. Musí to být společná dohoda všech stran. Jeden úřad. Jedno razítko. To je to hlavní zaklínadlo," uvedl. Zjednodušení podle něj Čechům přinese také digitalizace. "Velmi důležitá je kybernetická bezpečnost," dodal Babiš. Za prioritu označil i vymahatelnost práva, především problematiku exekucí a boj proti poskytovatelům nevýhodných půjček.

Babiš v úvodu vystoupení zdůraznil, že Česku se daří. "Naše země prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie," uvedl. Vyplývá to podle něj z říjnového zlepšení ratingu země agenturou Moody's, ale i žebříčků kvality života či přehlednosti a stability daňového systému.

Země se podle Babiše nemusí bát možného zpomalení světové ekonomiky. "Čeká nás skvělé období. Jsme Česká republika, země pro budoucnost! Za naší vlády se nikdy nebude opakovat děsivá situace z roku 2009, kdy vláda právě v době ekonomického ochlazení zaškrtila veřejné rozpočty, vzala lidem peníze, a tím ekonomické problémy ještě umocnila a neúměrně prodloužila," uvedl.

Zmínil i investiční plán, který kabinet představil v polovině prosince. Celkem 20 tisíc projektů za osm bilionů korun podle Babiše shrnuje potenciál na příštích 30 let. "Představte si, že bych byl Harry Potter, měl kouzelnou hůlku a proměnil ty projekty hned teď ve skutečnost. Stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem," uvedl.

Na ministry plánuje Babiš naléhat, aby s plánem aktivně pracovali a realizovali ho. Lidi vyzval, aby na e-mail narodnikonzultace@vlada.cz posílali své tipy, co v plánu chybí. Zdůraznil důležitost investic do dopravy, vybavení nemocnic, vzdělání, sportu, armády či kultury.

Velkým tématem je i klimatická změna, dodal Babiš. "Výrazně snižujeme emise skleníkových plynů. Investujeme do obnovitelných zdrojů. A připravujeme se na konec doby uhelné," uvedl. Hlavní je podle něj boj se suchem. "A ať se to našim jižním sousedům líbí nebo ne, musíme investovat do energetické bezpečnosti, to znamená do jaderné energie. Jinak nesplníme klimatické cíle. Jsem rád, že jsme v Bruselu jádro prosadili jako čistý zdroj," dodal premiér.

Vzdušné zámky a růžové brýle, hodnotí Babišův projev opozice

O vzdušných zámcích a růžových brýlích mluví opoziční politici v reakci novoroční projev premiéra Babiše. Forma i obsah byla návratem do 80. let, všichni se mají dobře díky vládě a premiérovi, podotkl předseda ODS Petr Fiala.

Vláda chce v budoucnu investovat podobně jako dosud hlavně do lidí, řekl v projevu Babiš. Za klíčový označil nový stavební zákon, vyzdvihl budoucí přínosy digitalizace i důležitost práce na kybernetické bezpečnosti. Česko podle premiéra prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie a sebevědomě se prezentuje i v zahraničních vztazích.

"Žijeme skutečně ve šťastné době a na skvělém místě, ale je všechno tak, jak to líčí premiér? Doporučoval bych ty růžové brýle sundat!" uvedl na twitteru předseda lidovců Marek Výborný‏. Bývalý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil‏ na stejné sociální síti upozornil na to, že po šesti letech ve vládě Babiš stále naříká nad tím, co vše v Česku chybí. "Nepřizná při tom občanům, že nejenom (ne)výstavba dálnic potvrzuje, že jeho sliby zůstávají jen v podobě vzdušných zámků. Takhle se nedá řídit ani firma ani stát," dodal.

Představu, kterou Babiš v projevu zmínil, že by jako Harry Potter proměnil kouzelnou hůlkou ve skutečnost vládní investiční plán a Česko by se okamžitě stalo druhým Švýcarskem, komentuje na twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan‏. "To se mu ale těžko splní. Jeho by Moudrý klobouk bez mrknutí oka poslal do Zmijozelu," uvedl k Babišově vizi s odkazem na sérii knih o kouzelnickém učni.

Šéf ODS Fiala měl při Babišově projevu na chvíli pocit návratu do 80. let minulého století, formou i obsahem, uvedl na twitteru. "Nejlepší plány, plnění na stovky procent a všichni se mají dobře díky vládě a premiérovi. Jen to ještě všichni nechápou," doplnil s poukazem na projevy komunistických funkcionářů z doby před revolucí v roce 1989.

Z projevu komunistického předrevolučního premiéra Lubomíra Štrougala parodicky citovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Průmyslová výroba letos překročí loňskou úroveň přibližně o sedm procent, což znamená, že její přírůstek bude zhruba o jedno procento vyšší, než stanovil plán. Výsledků dosahujeme i ve stavebnictví. Plán bytové výstavby na letošní rok - 102 tisíc bytů - bude překročen," napsala na twitteru.

Text novoročního projevu premiéra Andreje Babiše

Milí spoluobčané, už delší dobu si kladu tuto základní otázku: proč v době, kdy nás neohrožuje, ani do našich věcí nezasahuje žádná cizí moc a my máme jako stát i jako občané svůj osud poprvé po staletích skutečně ve vlastních rukách, máme tak málo důvodů k radostné spokojenosti."

Tato slova zazněla přesně před 28 lety v roce 1992 v novoročním projevu tehdejšího prezidenta Václava Havla. A já si někdy i teď, o tolik let později, pokládám podobnou otázku. A vlastně trochu jednodušší. Dokážeme se radovat z toho, že se nám tak daří? Nemyslíte si, že se nám daří? Já ano. A řeknu vám, proč. A taky vám povím, co plánujeme dělat, aby tohle podle mě velmi dobré období jen tak neskončilo. Třeba se stane zázrak a my se shodneme. Přál bych si to.

Ano, České republice se daří. Opravdu daří. Naše země prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie. Na základě čeho mám tu odvahu vám to říct? Po 17 letech nám agentura Moody's zvedla rating nejvýš v historii. Na úroveň Belgie. Díky vládním reformám a veřejným financím. V hrubém domácím produktu na hlavu jsme lepší než Portugalsko a Řecko. A předehnali jsme i Španělsko. Máme nejnižší rozdíly mezi příjmy bohatých a chudých a Češi jsou taky nejméně ohroženi chudobou a sociálním vyloučením. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, 2,1 procenta. Podle žebříčku Deloittu, který posuzoval kvalitu života, je naše Česká republika nejen výš než Spojené státy, ale třeba i než Singapur nebo Izrael. A suverénně nejlepší ze zemí V4. Ze šestatřiceti hodnocených zemí OECD jsme desátí nejlepší v přehlednosti a stabilitě daňového systému. Před Rakouskem, Kanadou a taky Německem. Hrdost našich lidí na naši zemi je nejvyšší za posledních 14 let. My Češi, Moravané a Slezané jsme hrdí na Českou republiku. Za to jsem velmi rád. Žijeme v nejsvobodnější a ekonomicky nejúspěšnější době. Měli bychom si to připomínat a vážit si toho každý den.

Naše vláda sebevědomě prezentuje naši zemi v zahraničí. Na půdě OSN i v Bruselu na Evropské radě, kde sedí všichni premiéři a prezidenti Evropské unie, a je to nejdůležitější místo, kde tvrdě prosazuju české zájmy. Tam, kde jsme odmítli povinné kvóty ilegálních migrantů a jejich přerozdělování, protože bezpečnost našich občanů je pro nás absolutní priorita. Tam, kde jsme prosadili, že naše průmyslová země, co má energetiku postavenou na hnědouhelných elektrárnách, protože potřebuje víc peněz na dosažení uhlíkové neutrality, než ostatní země. Tam, kde jsme prosadili jádro, protože energetická bezpečnost je pro nás zásadní. Tam, kde tento rok svedeme i zásadní boj o výši evropských peněz pro Českou republiku na roky 2021 a 2027. Tam, kde aktivně prezentuju naše vize pro silnou jednotnou a bezpečnou Evropu.

Rosteme. Bohatneme. Víc než většina zemí eurozóny a Evropské unie. Děkujeme, že nám věříte a že u nás doma utrácíte peníze a máte důvěru v naši stabilitu. Dlouhodobý růst naší země ale musí být postavený hlavně na investicích. Proto jsme sestavili Národní investiční plán. 20.000 projektů v hodnotě osmi tisíc miliard. Kompletní investiční potenciál naší země na příštích 30 let. Představte si, že bych byl Harry Potter, měl kouzelnou hůlku a proměnil ty projekty teď ve skutečnost. Stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem. Ten plán je pro 11 milionů lidí. Proč? Protože nechceme, aby náš národ vymíral. Naše budoucnost závisí na našich dětech. Pro mladé rodiny musíme zajistit dostupné bydlení, dostatek kapacit ve školkách, školách a dětských skupinách. Po 12 letech významně navyšujeme rodičovský příspěvek a schválili jsme sdílené pracovní místo pro matky, aby se brzy mohly vrátit do práce. Vím, opozice říká, že celý ten náš národní plán je nereálný. Zase ta skepse, ten negativismus za každou cenu. Ale já budu na ministry naléhat, aby s plánem aktivně pracovali a realizovali ho podle připravenosti jednotlivých projektů. Ale chceme zapojit i vás, všechny občany naší země. Do diskuse. Do národních konzultací. Podívejte se, co v plánu podle vás chybí, nebo co naopak chcete. Pojďme o tom diskutovat. Napište mi na mailovou adresu národnikonzultace@vlada.cz.

Zdrojem pro financování plánu bude český rozpočet, evropský rozpočet, Národní investiční fond a PPP projekty, to znamená, že vyzveme soukromé firmy, aby soutěžily o realizaci investic, které si pak stát dlouhodobě pronajme. Aspoň si můžeme srovnat, jak rychle a za jaké peníze jsou soukromé firmy schopné stavět. 77 procent celého investičního plánu tvoří dopravní infrastruktura. 30 let po pádu komunismu jsme už měli mít komplet dálniční síť. Bohužel nemáme. Tak to teď intenzivně doháníme. Od mého vstupu do vlády jsme zatím otevřeli 91 kilometrů nových dálnic a zahájili stavbu dalších 163 kilometrů. Minulý rok jsme zprovoznili 34 kilometrů nových dálnic a dalších 40 jsme začali stavět. A samozřejmě budeme pokračovat v rekonstrukci D1. Tu definitivně dokončíme v roce 2021, bude to 160 kilometrů de facto nové dálnice. V roce 2021 otevřeme ještě 53 kilometrů nových dálnic.

Národní investiční plán samozřejmě pamatuje i na zdravotnictví. Máme jedny z nejlepších lékařů na světě, ale ne všechny naše nemocnice mají vybavení a přístroje na špičkové světové úrovni a to musíme postupně napravit. Budoucnost našeho národa samozřejmě závisí hlavně na vzdělanosti. Školství je naše dlouhodobá priorita. Jak říkal Alois Rašín - jsme malý národ, a proto musíme usilovat o to, abychom měli co nejvíce vzdělaných lidí. Musíme mít dobře zaplacené a motivované učitele. Školství musí být otevřené, dostupné a profesionální. Pro náš život a život našich dětí je důležitý sport. I na něj v investičním plánu pamatujeme. V letošním roce začne pracovat Národní sportovní agentura, o kterou sportovci dlouho usilovali. Agentura bude transparentně financovat sportovní kluby, a především mládežnické. Podstatné je také to, co po nás zůstane v oblasti umění a kultury. Právě zde zanecháváme stopy v mysli generací, které přijdou po nás. Jak už bylo řečeno, nejsme velký národ. Ale obrazy našich mistrů, literatura, architektura, divadlo, film a samozřejmě Česká filharmonie jsou tím, co ve světě zanechává významné povědomí o českém národě, o jeho talentech a hodnotách. Bez umění a kultury nemůže existovat národní identita. Jsem proto přesvědčen, že v rámci našeho Národního investičního plánu musíme umění a kultuře věnovat náležitou pozornost a podporu. Bez naší podpory by třeba nebylo zrekonstruováno Národní muzeum, ani Státní opera. A v podpoře takto významných projektů musíme pokračovat.

Samozřejmě investujeme do armády. Já už nechci jezdit k vojákům, říkat jim, jak jsme na ně hrdi, a zároveň sledovat, jak létají v těch starých ruských strojích. Té ruské techniky se zbavujeme a konečně masivně investujeme do modernizace armády a nakupujeme nové izraelské radary a americké vrtulníky. I proto jsme výdaje ministerstva obrany na příští rok navýšili na 75 miliard a počet vojáků stoupl na 25,5 tisíce. Jsme o dva roky napřed oproti dřívějším plánům.

Určitě jste si všimli, že velkým tématem je klimatická změna a životní prostředí. Asi i vy doma vnímáte čím dál více dopady klimatické změny. Trápí nás sucho. A protože mně i mým kolegům záleží na naší planetě, na naší přírodě, přijali jsme jasná opatření. Výrazně snižujeme emise skleníkových plynů, investujeme do obnovitelných zdrojů. A připravujeme se na konec doby uhelné. Hlavní je ale pro nás boj se suchem. Voda je prostě základ života. Proto jí vracíme znovu do krajiny, obnovili jsme stovky rybníků i tůní, zajistili jsme stovkám tisíc našich občanů kvalitní pitnou vodu. Velkým spojencem v tomto boji jsou stromy, proto jsme rozjeli projekt výsadby deset miliónů stromů, symbolicky jeden za každého občana naší země. A ať se to našim jižním sousedům líbí, nebo ne, musíme investovat do energetické bezpečnosti, to znamená do jaderné energie. Jinak nesplníme klimatické cíle. Jsem rád, že jsme v Bruselu jádro prosadili jako čistý zdroj.

Mohl bych tu ještě dlouho vypočítávat, do čeho všeho chceme ještě investovat, ale já chci tuhle část projevu skončit u vás. U lidí. Protože hlavně do vás se naše vláda rozhodla investovat a vy nám to vracíte svou důvěrou a spotřebou. Nebudu říkat čísla, kolik přidáváme důchodcům, učitelům, lékařům, sestřičkám, policistům, hasičům, vojákům a pracovníkům v sociálních službách. Prostě jen plníme, co jsme vám slíbili a budeme v tom pokračovat. Děkuji vám za vaši každodenní práci. Pracujeme i na dalších věcech, která nás brzdí, a to jsou některé zákony. Z hlediska investic hlavně stavební zákon. Ten je klíčový. Už je napsaný a příští rok to bude ve Sněmovně asi nejzásadnější téma. Musí to být společná dohoda všech politických stran a hnutí. Jeden úřad. Jedno razítko. To je to hlavní zaklínadlo.

Zjednodušení do života přinese i digitalizace. Všechno, co dneska děláme, směřujeme k tomu, abychom zpřístupnili služby státu občanům, živnostníkům, podnikatelům i firmám. Velmi důležitá je kybernetická bezpečnost. Nedávný příklad benešovské nemocnice nám ukázal v praxi, co se může stát. I když se situace v justici zlepšuje, vymahatelnost práva zůstává prioritou. Musíme nadále řešit exekuce a bojovat proti šmejdům a podvodníkům, kteří vám nutí nevýhodné půjčky s cílem vás okrást.

Často slyšíte v médiích, že, se ochlazuje světová ekonomika, že přijdou horší časy. Že všechny ty plány nezvládneme. Pořád se tím někdo snaží strašit. Tak vám chci říct: Nebojte se. Nemáme se čeho bát. Čeká nás skvělé období. Jsme Česká republika, země pro budoucnost. Máme stále dvojnásobný růst, než je průměr zemí Evropské unie, a velmi nízkou zadluženost. Za naší vlády se nikdy nebude opakovat děsivá situace z roku 2009, kdy vláda právě v době ekonomického ochlazení zaškrtila veřejné rozpočty, vzala lidem peníze a tím ekonomické problémy ještě umocnila a neúměrně prodloužila. Za naší vlády právě stát převezme štafetu ekonomického růstu a bude více investovat do lidí. Schválený rozpočet na letošní rok nadále počítá s růstem důchodů a platů. A tak to bude i v budoucnu. Máme výhled na rok 2021 a rozpočet bude jednoznačně prorůstový. Proto jsem si jistý, že moje přání k novému roku musí být plné optimismu a očekávání, že se budeme mít ještě líp. A tak chci vám všem popřát, ať máte to štěstí dělat to, co vám dává radost, co přináší vašemu životu smysl. Ať je každý den nového roku pro vás plný uspokojení a dobrého pocitu, ať už z práce nebo čehokoliv jiného, na čem vám záleží. Protože plný život žijeme tehdy, když jsme šťastní a spokojení z toho, co děláme. A když nás třeba někdo pochválí a řekne, že nás má rád.

Nejdůležitější věc v životě je rodina a děti. Mít děti. Čím víc dětí budeme mít, tím líp se budeme mít. Prostě víte, co je zajímavé? Každý člověk se chce mít dobře. Neznám snad nikoho, kdo by se nechtěl mít dobře.

Tak vám přeju, ať vy, právě vy, se dobře máte!

V novém roce 2020 vám přeju hodně lásky a zdraví, vám i vašim blízkým, i všem, které máte rádi.

Děkuji vám.